هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

خطاب به محسن نامجو

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

leyli_samadi_-_mohsen_namjo2آقای نامجو اینچنین گفتمان ها برای من کورد چندان جدید نیست و غریب! حتی بر خلاف بعضی ها از جانب شخصی چون توبعید می پنداشتند!از جانب بنده حتی بعید هم نه.

و دلیل این گفته ی بنده هم برای این است که همیشه به بن و ریشه تفکر و تربیت باز می گردم حتی اگر داد تجدد سر دهند! چرا که پس مانده های تفکرسیستم ارتجاعی و نژاد پرستی همچنان از کسانی چون تو به ظاهر طغیان کرده و جداشده روزی همچون چنین روزی سرباز زده و خواهد زد.

آری ،طبیعی ست غریب بودن توبا درد و رنج مردمانی که در فیلم های بهمن قبادی انعکاس می یابند و تو انسان متجدد !!از این انعکاس در محافل بین المللی رنج برده اید و سر خم کرده اید و حال با فیلم جدایی نادر از سیمین، عزتت را دوباره و سربلندیت را!!!

افسوس که نه تنها تو بهمن قبادی و سینمایش را درک نکردی که اصغر فرهادی را هم!! درست ،آمدید که به نحوی خود را صاحب ارزش بدانید که ارزش فیلم اصغر فرهادی را درک کرده اید با چه یهایی! بااینچنین تحقیر شمردن ...که البته آنچه که خود صاحب ارزش و ارج است نه با ارج نهادن و تحقیر شمردن شخصی چون تو اندازه گیری می شود همچنان اصغر فرهادی و بهمن قبادی خود،پیش از آنکه شما عرض عریضه کنید در جایگاه خود قرار گرفته اند.

بحث تاریخی و اینکه از جانب سیستم های توتالیتر و تمامیت خواه و نژاد پرست چه بر سر این مردمان آمده،به درازای تاریخی است که حداقل می دانم که تو بسیار برایت ناملموس و بی خبر از آن هستید و سخن راندن تو اینچنین نشآت گرفته از همین ناآگاهی و جهلی است که بخش بزرگی از آن به تربیت سیستمی برمی گرده که از آن به ظاهر طغیان کرده اید!! ولی با تمام این فشارها و به حاشیه راندن ها و همچنین گفتمان هایی مشابه از اشخاص مشابه!نه تنها هیچچ از آزاده بودن و آزاده ماندن و عزت این مردمان نکاسته است بلکه بر آن ریشه ی تفکری شکل گرفته صحه می گذارد که با لباس عوض کردن و رونمایی جلوه ی تازه از خود به تنهایی نمی توان صاحب تفکر انسان دوستی و در نهایت صلح و آشتی گردید.

از وجود فرهنگ غنی و اجتماع پویا ی این ملت ،با تمام بربستها ی اقتصادی و سایر ابعاد دیگر،درکی است که قطعآ از درک و فهم شما با اینچنین رفتاری فرسنگها دور می نمایاند.اما سخن بنده این است که جناب آقای نامجو، هنرمند محبوب ایرانی ! که قابل انکار نیست که محبوبیت ات بیشتر با بازخوانی ترانه های به اصطلاح ِشما،لهجه های دور افتاده به ویژه ترانه ی فولکلور "شیرین شیرین"، به دست آمد و حیرت من این است تو دیگر چرا به این خواری و ذلت تن دادید و هنر عالی خود را با چنین "لهجه های مهجور و دور افتاده" ، تنزل دادید؟؟؟!

و اینکه در پایان چنین عرض می کنم ،فقط صرف جهت اطلاع رسانی شما که اینچنین از واقعیت مهجور مانده اید و پنداشتید که واقعیت مهجور مانده است...! اینکه اولآ زبان کردی یک لهجه نیست آنهم از نوع دور افتاده اش جناب! (بر اساس تحقیقات یک زبانشناسِ دانشگاه پاریس،پروفسور ژان کالوه با اعلام 88زبان برتر دنیا، زبان کوردی قبل از زبان فارسی در رتبه ی 31م زبانهای دنیا قرار دارد.)حتی اگر هم لهجه می بود و دور افتاده که تحقیر شمردنش به حرمت اینکه شاید حتی یک انسان به آن تکلم می کند، کاری بسیار زشت وناپسند می باشد البته که نمی دانم شاید شما با این مفاهیم هم همچون فیلم های قبادی غریب و بیگانه باشید.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1897
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy