هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

بیانیه‏ی اتحادیه دانشجویان دمکرات کردستان ایران به مناسبت سالگرد شهادت دانشجوی کرد صانع ژاله

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

yxdki_sane_jala2یک سال از شهادت ناجوانمردانه یکی دیگر از فرزندان کردستان همیشه سربلند بدست دژخیمان استبداد و تاریکی می‏گذرد. صانع ژاله، جوانی فرهیخته و از تبار آزادگان و از سرزمین رنج و ایستادگی، کردستان، قلعه تسخیرناپذیر دموکراسیخواهی.

آری یک سال قبل و در چینین روزی تیرهای ارتجاع پلید، سینه جوانی را هدف گرفتند که اندیشه‏های دگم و قرون وسطایی حاكم را را به چالش کشیده و حقانیت خواستهای انسانی مردمانی آزاده را در خیابانهای تهران فریاد زد.

25 بهمن 1389، خیابانهای تهران به خون جوانی گلگون شد که سرزمینش سالیان درازی است ردای سرخی از آلاله ی خون شهیدان پوشیده و به نماد استقامت و پایداری در برابر فوران جهل مرکب چشم و گوش بستگان ولایت فقیه و اسلاف چکمه گوش آن تبدیل شده است. بعد از ریخته شدن خون صانع، مزدوران رژیم با جعل کارت عضویت بسیج به نام وی بر آن بودند که هویت این دانشجوی مبارز را نیز از او بستانند و او را یکی از مهره‏های خود معرفی نمایند.

توطئه‏ی شومی که واکنش و سخنان بستگان صانع در رسانه‏های جمعی و از جمله برادرش قانع، پرده از آن برداشت.

خرد ورزی و اندیشه انتقادی به عنوان ویژگیهای دانشگاه و دانشجو این مکان و کنشگران آن را به عنوان پیشاهنگان گذار جوامع به سمت دموکراسی تبدیل نموده است و در همین راستا قداست دانش و دانشگاه، رسالتی تاریخی را بر دوش دانشجویان می‏اندازد.

صانع با درک این رسالت، همراه با دیگر معترضان به خیابانهای تهران آمده و ندای آزدایخواهی و دموکراسیخواهی سر می‏دهد. صانع همچون هر فرد کردی به خوبی درک کرده بود که حقوق ملتش با دموکراسی گره خورده است و تنها ساختاری دموکراتیک و جامعه‏ای دموکراتیک است که می‏تواند مطالبات و خواستهای او و ملتش را محقق سازد.

برای این مهم نیز بایستی ساختار سیاسی و اجتماعی جامعه متحول گشته و جامعه و حکومتی نوین بنیان نهاده شود،از این رو، خواست وی به عنوان یک دانشجوی کرد، برچیدن سیستم حاکم بر ایران بود.

اتحادیه دانشجویان دمکرات کردستان ایران با ابراز همدردی با خانواده شرافتمند این دانشجوی فرهیخته و مبارز کرد و اعلام همبستگی با تمام دانشجویان کردستان و ایران، خود را ادامه دهنده راه صانعها می‏داند و با به بار نشستن ثمره ی رنج و ازجان گذشتگی آنان و بنیان نهادن جامعه‏ای دموکراتیک، به مبارزات خود ادامه خواهد داد.

درود بر روان پاک تمام شهیدان راه آزادی

درود بر شهیدان جنبش دانشجویی

زنده باد جنبش آزادیخواهی و دموکراسی طلبی ملتهای ایران

اتحادیه دانشجویان دمکرات کردستان ایران

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2036
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy