هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

چرا حکومت ایران نباید بمب هسته ای داشته باشد؟

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

monshe_amrir_-_bomb2حکومت ایران به عنوان بخشی از ترفندهای دیپلماتیک خود به هدف به دست آوردن فرصت بیشتر به منظور تکمیل برنامه های هسته ای و رسیدن به بمب اتمی، از یک سو می کوشد محیط خوش بینانه ای در رابطه با تلاش های بین المللی به وجود آورد و هم زمان اعلام می دارد که از برنامه های اتمی خود عقب نشینی نخواهد کرد و آن را حق مسلم خود می داند.

حکومت ایران مغلطه می کند.

طبق کنوانسیون "ان پی تی"و همچنین بر حسب قوانین بین المللی، ایران همانند هر کشور دیگری حق دارد از انرژی هسته ای در امور مسالمت آمیز و غیرنظامی بهره بگیرد.

این حق ایران را هیچ کس انکار نکرده و هیچ دولت یا نهاد بین المللی نیآمده است این حق را از ایران سلب کند.

ولی آنچه که ممنوع است و معاهده ان پی تی نیز آن را ممنوع اعلام کرده، آن است که کشوری درصدد تولید بمب هسته ای درآید و یا به پنهان کاری دست بزند و امکان بازرسی کامل از تاسیسات اتمی خود را ندهد.

با آن که ایران در دوران شاه فقید به پیمان "ان پی تی" پیوسته بود، و با آن که می خواست 8 تا 9 نیروگاه اتمی برپا کند، کسی در آن هنگام با برنامه های ایران به مخالفت برنخاست.

ولی حکومت اسلامی ایران مدت 19 سال به پنهانکاری پرداخت که هنوز هم، سال ها پس از آن افشاگری ها، هنوز همچنان ادامه دارد – و جای تردیدی باقی نمی گذارد که اگر در آن هنگام حکومت اسلامی در ایران بر سر کار بود، بی تردید حاضر به پیوستن به معاهده "ان پی تی" نمی شد – ولی امروز هم که این معاهده را از رژیم پیشین ایران به ارث برده، با انواع ترفندها می کوشد از اجرای آن شانه خالی کند.

چرا باید جهان، به حکومت ایران درباره نیت های واقعی اتمی شک کند؟

- مگر محمود احمدی نژاد بارها نگفته است که هدف رژیم، بهره گیری های مسالمت آمیز و غیرنظامی است؟

- مگر سید علی خامنه ای بارها نگفته و حتی فتوا نداده است که کاربرد بمب هسته ای و دیگر جنگ افزارهای کشتار همگانی در اسلام حرام اندر حرام است؟

پس چرا دنیا هر هفته و هر روز حکومت ایران را به تلاش برای رسیدن به بمب هسته ای متهم می سازد؟ علیه این رژیم تحریم های فزاینده برقرار می کند و حتی تهدید می شود که تاسیسات اتمی ایران هدف بمباران قرار خواهد گرفت؟

آیا دنیا نمی خواهد ملت ایران از دانش اتمی بهره گیرد؟

آیا جهانیان نمی خواهند ایرانیان نیز نیروگاه هسته ای داشته باشند؟

پاسخ همه این پرسش ها منفی است، یعنی: دنیا با ایران سر دشمنی ندارد، بلکه با کسانی خصومت می ورزد که زیر پوشش هدف های مسالمت آمیز و بهره گیری غیرنظامی از اتم، می خواهند به مرحله ای برسند که هرگاه اراده کنند، در کوتاه مدتی بتوانند بمب هسته ای نیز بسازند و با آن کشورهای منطقه و دولت های جهان را مورد تهدید قرار دهند.

دنیا قصد ندارد ایرانیان را از دانش اتمی محروم سازد.

ایرانیان، این مردمان تیز هوش و سخت کوش، حق کامل آن را دارند که از دانش اتمی، همانند هر کشور دیگری بهره بگیرند. ولی دنیا فراموش می کند که جمهوری اسلامی با زیرپا گذاشتن معاهده "ان پی تی"، برنامه های اتمی خود را در خفا آغاز کرد و مدت حدود 198 سال به طور پنهانی به آن ادامه داد، تا بالاخره افشاء شد و رژیم را در تنگنا قرار داد و چاره ای برایش باقی نگذاشت جز آن که خود به وجود این برنامه ها اعتراف کند.

ولی این پنهان کاری هنوز هم ادامه دارد. حکومت ایران به بازرسان بین المللی اجازه نمی دهد آزادانه از تاسیسات اتمی ایران دیدن کنند و مطمئن گردند که ادعای رژیم درست است و اقدامی در زمینه نظامی در آن تاسیسات صورت نمی گیرد.

گناه دیگر حکومت آن است که با گذشت چندین سال از ارائه درخواست آژانس بین المللی، حکومت ایران هنوز به چندین پرسش حساس درباره جزئیات برنامه های اتمی خود پاسخ نداده و با این ادعا که نمی خواهد اسرار مهم کشور افشاء گردد، سؤالات مهمی را درباره ماهیت برنامه های اتمی خود بی پاسخ گذاشته است.

حکومت ایران از پیوستن به پروتوکل الحاقی "ان پی تی" خودداری ورزیده و می ورزد – زیرا در آن قید شده که ماموران آژانس بین المللی می توانند هرگاه که لازم دانستند و بدون اطلاع قبلی، از هر مکان مشکوک در ایران دیدن کرده و به بازرسی بپردازند.

از حکومت ایران اسنادی به دست آمده که نشان می دهد قصد طراحی بمب اتمی و سوار کردن آن را به روی کلاهک موشک های دورپرواز خود داشته است.

حکومت ایران علنا ادعا می کند که می خواهد قوی ترین نیروی نظامی منطقه باشد – و برای رسیدن به این هدف دهها و شاید صدها میلیارد دلار هزینه کرده، موشک های کوتاه برد و میان برد و دوربرد ساخته، ادعا می کند که هواپیما و هلیکوپتر تولید کرده و انواع جنگ افزارهای دیگر را فراهم ساخته است.

آیا روی آن موشک هایی که با آن هزینه گزاف تولید کرده، می خواهد مواد تخریبی متعارف نصب کند که قدرت تخریب آن از یک یا دو ساختمان فراتر نمی رود؟ و یا شاید می خواهد کلاهک موشک را با نقل و نبات پر کند و به سوی کشورهای دیگر بفرستد؟

اشاره به این که حکومت قصد تولید بمب هسته ای دارد – و نه بهره گیری از دانش هسته ای – بارها و بارها در سخنان سران رژیم بازتاب داشته است: به یاد آوریم سخنان علی اکبر هاشمی رفسنجانی را در آن اوج برو بروی وی، که گفت: «یک بمب اتمی اسلامی می تواند رژیم صهیونیستی را نابود کند – ولی چند بمب هسته ای صهیونیست ها، به کشور اسلامی آسیب جزیی وارد خواهد کرد».

البته یک بار احمدی نژاد گفته بود: از چه می ترسید؟ اسرائیل دویست بمب اتمی دارد، ما حتی یک دائه هم نداریم؟

و روزنامه های حکومت ایران یادآوری کرده بودند که اسرائیل قدرت وارد آوردن ضربه دوم را دارد – چون زیر دریایی های اسرائیلی قادر به حمل بمب هسته ای هستند و حتی اگر خدای ناکرده، خود اسرائیل به صورت عمده ای تخریب شده باشد، هنوز هم کشور مهاجم از ضربات دهها بمب هسته ای اسرائیل در امان نخواهد بود.

این ها را خود آنها می گویند – و گرنه، اسرائیل هرگز در این موارد واکنشی از خود نشان نداده و نمی دهد.

ادعا می کنند که ایران، به عنوان یک کشور غنی منطقه، باید این توان را داشته باشد که از خود دفاع کند. استدلالشان هم آن است که خاک پاک ایران چندین بار صحنه تاخت و تاز نیروهای خارجی قرار گرفته، که آخرین آن سربازان صدام حسین بوده است.

راست می گویند: ایران باید این حق را داشته باشد که بتواند از خاک خود و از ثروت ملی این کشور دفاع کند؛ کسی به آن اعتراض ندارد.

خودشان تقیه می کنند و این ادعا را دارند که بمب اتمی ضد اسلامی است – و در ادامه فریبکاری خود افزوده ادعا می کنند که از دیدگاه آنان، بمب هسته ای امنیت نمی آورد، بلکه حتی امنیت ملی را به خطر می اندازد.

می گویند: اسرائیل دو صد بمب اتم دارد، چرا ما نداشته باشیم!!

می گویند: ایران بارها هدف تعرض خارجی قرار گرفته، چرا نباید بتوانیم از خود دفاع کنیم؟ (معلوم نیست که اگر به ادعای آنان بمب اتمی امنیت نمی آورد، پس چگونه با آن می خواهند از خود دفاع کنند؟)

اسرائیل هرگز موجودیت کشور دیگری را نفی نکرده است.

اسرائیلیان هرگز فریاد مرگ بر یک کشور دیگر سر نداده است.

اسرائیل علنا از جانب رژیم های نامهربان، بارها به نابودی تهدید شده – ولی حتی یک بار به فکر نیافتاده که به بمب اتمی روی آورد.

اسرائیل یک کشور مسؤول است، از ماجراجویی دوری می جوید و در راه دوستی با همسایگان گام برمی دارد – و این در حالی که حکومت ایران علنا از قصد خود برای به دست گرفتن مدیریت جهان سخن می گوید، اسرائیل را به نابودی تهدید می کند، از فروپاشی غرب سخن می گوید و حتی کشورهای اهل تسنن را تهدید می کند و ادعا دارد که با ظهور مهدی موعود، همه آنان نیز به مذهب شیعه درخواهند آمد.

احمدی نژاد می گوید که از دیدگاه او، برنامه اتمی ایران همانند یک قطار شتابان است که دستگاه ترمز آن را کنده و به بیرون پرتاب کرده اند – و از این رو کسی نخواهد توانست آن را متوقف سازد و سعید جلیلی ادعا می کند که پرونده اتمی ایران بسته شده و قابل بحث و چانه زنی نیست!

بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که بمب اتمی حکومت اسلامی ایران، پیش از آن که علیه اسرائیل یا کشورهای اروپایی یا عرب باشد، علیه خود ملت ایران نشانه رفته است.

امید رژیم ایران آن است که وقتی به بمب هسته ای مجهز شد، آنگاه هیچ کشور غربی جرات اعتراض به پایمال سازی حقوق بشر در ایران را نداشته باشد – و هیچ کس جرات نداشته باشد به سران رژیم بگوید که بالای چشمتان ابروست!

برای آنان هزینه کردن چند ده میلیارد دلار از ثروت خدادادی نفت، به هدف رسیدن به بمب هسته ای، کوچک ترین اهمیتی ندارد – زیرا از دیدگاه آن ها داشتن بمب هسته ای از آب و نان روزمره نیز مهم تر است، زیرا در راه عظمت و شکوه اسلامی و مسلط ساختن حکومت شیعه ایران بر همه کشورهای اسلامی و جهان به کار خواهد رفت.

خطر دیگر بمب اتمی در دست حکومت ایران آن است که در چنین رژیم غیردموکرات که افرادی ماجراجو و دارای گمان های خرافی آن را اداره می کنند، فرد یا افرادی در صدد برآیند به خاطر باورهای دینی و یا منافع مادی و ارضای گرایش های ماجراجویانه خود، بمب را علیه دیگران نشانه روند.

در حکومتی که نوجوانان را اعدام می کنند، دست سارقان را می برند، زنان را سنگسار می کنند، کودکان را زیر شکنجه می گذارند تا به گناه پدران خود اعتراف کنند، و انواع جنایات دیگر، پرتاب یک بمب اتمی به روی عربستان و یا کویت یا اسرائیل و یا حتی اردن، چه اشکالی ممکن است داشته باشد؟

در حکومتی که کشتار شش میلیون یهودی به دست آلمان نازی را انکار می کنند و ادعا دارند که هیتلر جنایت و جرمی مرتکب نشد، انفجار بمب اتمی، حتی اگر ده ها هزار نفر در اثر آن کشته شوند، معضلی به حساب نمی آید.

با علم به این واقعیات است که دنیا تلاش می کند حکومنت ایران را از ادامه برنامه های اتمی باز دارد.

با همین حساب است که اسرائیل اصرار می ورزد که علیه اتمی شدن جمهوری اسلامی، همه گزینه ها همچنان مطرح باشد!

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2688
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy