هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

112 کشور در سازمان ملل متحد و شورای امنیت آماده اعلام دولت کوردستان

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

یkurdistani_gawra_2ک منبع کورد در اقلیم کوردستان اعلام کرد، بیش از 100 کشور در سازمان ملل و دو کشور در شورای امنیت آمادگی خود برای به رسمیت شناختن یک دولت کورد را اعلام کردند که از مهمترین این کشورها انگلیس و برخی کشورهای اقلیمی همجوار با عراق میباشند.

با توجه به زیاد شدن کوردان در منطقه بخصوص در عراق،سوریه، ایران و ترکیه،این کشورها با جدایی کوردان مخالف هستند.

"داوود باغستانی"مدیر مرکز اسرائیل – کورد در گفتگویی با شفق نیوز گفت: هم اکنون 110 کور در سازمان ملل و دو کشور در شورای امنیت آمادگی خود برای به رسمیت شناختن دولت کوردستان را اعلام کردند، ضمن اینکه دو کشور دیگر در سازمان امنیت نیز با این قضیه موافق هستند اما حق رأی ندارند، در این میان تنها یک کشور در این قضیه بی طرف بود.

وی نام این کشورها را اعلام نکرد، اما در ادامه گفت: امیدوارم بحران کنونی عراق هرچه سریعتر حل شود و اعلام این دولت اوضاع را وخیمتر نکند، برای همین از همگی انتظار داریم که در یک عراق انتخابی فدرالی باقی بمانیم.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کوردستان در 11دسامبر2010و در کنفرانس حزب دموکرات کردستان گفت:"مسئله تعیین سرنوشت کوردان در این کنفرانس مطرح خواهد شد"،اما این مسئله با واکنشهایی از داخل اقلیم و برخی کشورهای منطقه روبرو شد.kurdistani_gawra_1

وی گفت: ملت کورد نیز مانند دیگر ملتها حق تعیین سرنوشت خود را دارد و حزب ما معتقد است که با اعلام این حق برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

مدیر موسسه اسرائیل – کورد گفت: تنها میتوانم بگویم که انگلیس بزرگترین حامی اعلام این بود ضمن اینکه چند کشور همسایه و اقلیمی در منطقه نیز با این قضیه موافقند.

باغستانی گفت:اگر اداره کشور به همین منوال باقی بماند راه حلهای زیادی پیش روی کوردان است که با توجه به اینکه دهها کشور آمادگی خود برای به رسمیت شناختن دولت کوردستان را اعلام کردند،استقلال کوردان یکی از مهمترین این راه حلها میباشد.

وی گفت:باید با صراحت اعلام کنم عموم ملت عراق و بخصوص کوردان با جدایی و استقلال موافق نیستند و دوست دارند در یک عراق متحد زندگی کنند،اما اگر اداره عراق به همین منوال پیش برود کوردان راه حلهای مهمی را میتوانند انتخاب کنند.

وی اضافه کرد:معتقدم اگر دولت عراق به همین منوال و به صورت حکومت مرکزی اداره شود چیزهای زیادی را از دست خواهند داد، البته ما کوردان نیز در مقابل نمیخواهیم چنین چیزهایی را از دست بدهیم،مسئله کوردان اکنون دیگر یک مسئله محلی نیست بلکه یک مسئله در خاورمیانه و یا فراتر از آن مسئله یک دولت میباشد.

کارشناسان عقیده دارند: اداره فعلی عراق از سوی حکومت مرکزی و در حاشیه قرار دادن کوردان علاوه بر اوضاع بد خدماتی و امنیتی باعث شده کوردان به فکر جدایی باشند،اما در شرایط کنونی بهترین راه حل ماندن در عراق اتحادی میباشد.

کوردان در سال 1946 اقدام به تاسیس جمهوری مهاباد [جمهورى كردستان] در شمال غرب ایران نمودند، این جمهوری از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق پشتیبانی میشد هرچند که به رسمیت شناخته نشد و عمر کوتاهی داشت.

در برپایی این جمهوری "قاضی محمد" به یاری "ملا مصطفی بارزانی"شتافت اما با فشار شاه ایران به آمریکا، آنها نیز به شوروی فشار آوردند تا نیروهای خود را از خاک ایران بیرون بکشد.

با خروج نیروهای شوروی در 1947 و پس از 11 ماه از تشکیل جمهوری مهاباد [جمهورى كردستان]، حکومت آن زمان ایران با حمله به جمهوری مهاباد [جمهورى كردستان] را از بین بردند و"قاضی محمد"در مهاباد به دار آویخته شد،"ملا مصطفی بارزانی"نیز با تعدادی از مبارزینش از آن منطقه خارج شدند.

منبع: شفق نیوز

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 5054
بۆچوونه‌کان (1)Add Comment
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن saman pouraman, January 18, 2012
hivadarem harchi zoter av davlataman tashkil bebe ka kheni shahıdakanman be samar nabet bahivaı kourdostani gavra

ــ تێبینی "هه‌ڵۆی‌ كوردستان": هاوڕێی‌ به‌ڕێز، له‌گه‌ڵ‌ سپاس بۆ جه‌نابت، تكایه‌ به‌پێی‌ ئیمكان بۆچوونه‌كه‌ت ئه‌مجاره‌ به‌ پیتی‌ لاتین مه‌نووسه‌

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy