هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

پیشمرگ مبارزی برای همیشه‌

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

 peshmarga_-_arsalanدر تاریخ هر ملتی همیشه‌ بوده‌اند کسانی که‌ با اندیشه‌ و تفکرات ترقی خواهانه‌ برای دستیابی به‌ حقوق ملی و انسانی خویش خاضر به‌ فداکردن جانشان شده‌اند.

هر ملتی بنا به‌ ویژگی های تاریخی و فرهنگی خود نامی را برای مبارزین خود بر گزیده‌اند، فدایی، چریک، گریلا و... از این جمله‌اند.

كوردها نیز به‌ مثابه‌ ملتی زنده‌ و پویا به‌ درازای تاریخ پر فراز و نشیب خود برای دستیابی به‌ حقوق خود مبارزه‌ كرده‌اند. اما بعد از جنگ تاریخی چالدران که‌ منجر به‌ شکست صفویان از عثمانی ها و تقسیم خاک كوردستان برای اولین بار بین این دو امپراطوری شد، مبارزات كوردها با وارد شدن خواست های ملی شکل جدیدی به‌ خود گرفت که‌ به‌ صورت پراکنده‌ و در هر دو سوی این مرزها جریان داشت.

ملت كورد برای مبارزین خود واژه‌ "پیشمرگه‌''یا همان پیشمرگ را برگزیده‌اند. وارد شدن واژه‌ پیشمرگ به‌ ادبیات سیاسی و مبارزاتی این ملت به‌ سالهای بعد از جنگ جهانی دوم و تاسیس جمهوری كوردستان توسط حزب دمکرات در 2 بهمن ماه سال 1324 بر می گردد، که‌ پیشوا قاضی محمد رهبری آن را بر عهده‌ داشت.

بعد از تاسیس جمهوری و تشکیل سپاه ملی كوردستان برای پاسداری از جمهوری تشکیل شده‌، موسسان جمهوری بر آن شدند که‌ نامی را برای مبارزین مسلح خود انتخاب کنند.

در همین راستا اعضای رهبری جمهوری با حضور پیشوا گرد هم آمده‌ و نهایتا واژه‌ پیشمرگ که‌ توسط مردی کهن سال که‌ در آبدارخانه‌ کار می کرد مطرح شده‌ بود را با اکثریت آرا برگزیدند. از آن زمان بود که‌ پیشمرگ فریاد رسایی شد برای طلبیدن خواستهای ملی و انسانی ملت كورد.

برای ایرانیانی که‌ با سابقه‌ و تاریخ مبارزاتی كوردها آشنایی ندارند در اولین برخورد با کلمه‌ پیشمرگ، ترس، وحشت، مرگ و ... را در ذهن خود تداعی می کنند. تصوری نادرست که‌ دشمنان ملت كورد همه‌ توان مالی و رسانه‌ای خود را به‌ کار گرفته‌اند تا آن را در جامعه‌ جا بیندازند و سیمایی دروغین از مبارزینی نشان دهند که‌ از روی حس ملت دوستی، صداقت و وطن پرستی در راه دفاع از سعادت و بختیاری ملت خویش آگاهانه‌ مسیر مبارزه‌ را برگزیده‌اند. آنها با برنامه‌ی از پیش طراحی شده‌ می خواستند تصویر پیشمرگان کرد را با عناوین غیره‌ واقعی مانند، یاغی، ستیزه‌جو و جنگ طلب و... به‌ افکار عمومی معرفی نمایند.

تصوری که‌ هیچگاه نتوانستند آن را در میان مردم کرد اشاعه‌ دهند و پیشمرگ را از مردم و جامعه‌اش جدا سازند.

بعد از انقلاب ملیتهای ایرانی در سال 57 و به‌ یغما رفتن دستاوردهای آن توسط رژیم آخوندی، جنبش آزادیخواهانه‌ ملت كورد از اولین جریاناتی جود که‌ به‌ رهبری رهبران پیشمرگ و دور اندیش خود، ماهیت پوشالی نظام تازه‌ به‌ قدرت رسیده‌ را شناخته‌ و انتخابات فرمایشی تعین نظام را بایکوت کردند. بایکوتی که‌ فتوای جهاد خمینی و جنگ نابرابر و همه‌جانبه‌ای را علیه‌ مردم کرد به‌ همراه داشت.

بعد از این فتوا بود که‌ بار دیگر پیشمرگ به‌ مانند نیروی مردمی و فعال وارد صحنه‌ شد و بادستانی خالی و با سلاح ارده‌ به‌ جنگ دشمنی رفت تا دندان مسلح، و غیورانه‌ در برابر این تجاوز ایستادگی کردند تا آنها را بار دیگر روی میز مذاکره‌ کشانیدند.

این جنگ بر همگان عیان ساخت که‌ پیشمرگ جنگ را نه‌ برای جنگ بلکه‌ برای دفاع از خود، برای مذاکره و نهایتاً صلح و آشتی می خواهد.

پیشمرگ مبارزی که‌ حاضر نشد برای رسیدن به‌ اهداف روای خود دست به‌ کارهای غیره‌ انسانی و ناروا ببرد، در خارج از خاک كوردستان نجنگید، بمب گذاری نکرد و برای حفظ جان مردمش، شهرها را تخلیه‌ و مبارزه‌را به‌ کوهها کشاند.

درصورتی که‌ پیشمرگ می توانست مثل بیشتر نیروهای مبارز خاور میانه‌ جنگ را به‌ داخل شهرها بکشاند و یقینا شکست دادنش هم دشوارتر بود، اما این کار را نکرد چون هدف پیشمرگ پیش گرفتن از مرگ مردمش می باشد با پیش انداختن مرگ خود، نه‌ مردم را پیشمرگ کردن برای رسیدن به‌ اهداف خود.

همه‌ اینها پیشمرگ را چنان محبوب کرده‌ بودند که‌ حتی جمهوری به‌ نام اسلامی ایران هم نتوانست آن را انکار کند و با تاسیس سازمان پیشمرگان مسلمان قصد داشت که‌ از نام و محبوبیت پیشمرگ استفاده‌ ابزاری نماید و به‌ اهداف شوم خود برسد که‌ با هوشیاری و مردم کرد راه به‌ جایی نبرد، و این خود می تواند دلیل خوبی برای اثبات این ادعا باشد .

همه‌ اینها دست به‌ دست هم دادند تا مسئولین حزب دمکرات كردستان ایران در اقدامی مسئولانه‌ و به‌ پاس از خود گذشتگی و ایثار بی دریغ پیشمرگان کرد تصمیم بگیرند که‌ روزی را به‌ عنوان روز پیشمرگ انتخاب کنند.

به‌ همین منظور رهبری حزب دمکرات در پلنوم دوم کنگره‌ ششم خود که‌ در تیر ماه سال 1363 برگذار گردید روز 26 آذر را به‌ عنوان روز پیشمرگ برگذیدند.

برای بسیاری این سوال پیش آمده‌ که‌ چرا این روز را انتخاب کرده‌اند، در واقع در سال 1324 و در چنین روزی بود که‌ شهربانی مهاباد به‌ عنوان آخرین نشانه‌ رژیم شاهنشاهی در این شهر به‌ تصرف نیروهای مردمی و حزب دمکرات در آمد، و می توان گفت اولین رزم آورد پیشمرگان دمکرات بود .

این شکست چنان عقده‌ای بر دل مقامات سلطنتی نهاده‌ بود که‌ یک سال بعد و به‌ هنگام سقوط زود هنگام جمهوری های كوردستان و آذربایجان، اشغال شهر مهاباد را به‌ روز 26 آذر موکول کردند تا شیرینی این روز را برای كوردها از بین ببرند.

این در حالی بود که‌ پیشوا قاضی محمد چند روز پیش از 26 آذر با پیش انداختن مرگ خود به‌ استقبال نیروهای دولتی رفته‌ بود تا از مرگ مردمش جلوگیری کند، و درس پیشمرگ بودن را به‌ ادامه‌ دهنده‌گان راهش بدهد.

انتخاب این روز به‌ عنوان روز پیشمرگ كوردستان از دو منظر میتواند قابل تامل باشد: یکی اینکه‌ هم یاد کسانی گرامی داشته‌ می شود که‌ از همه‌ چیز خود گذشته‌ و برای آزادی ملتشان پیش قدم و پیش آهنگ شده‌ اند و دیگری اینکه‌ شکست نمی تواند که‌ پیشمرگ را از تلاش برای رسیدن به‌ اهداف روا و به‌ حق خود باز دارد .

واژه‌ پیشمرگ چنان با ملت كورد انس گرفته‌ که‌ امروزه‌ مشکل می توان که‌ پیشمرگ بودن را تنها به‌ کسانی محدود کنیم که‌ اسلحه‌ بدست گرفته‌ اند، بلکه‌ همه‌ کسانی که‌ برای آزادی این ملت به‌ طرق گوناگون مبارزه‌ می کنند را می توان پیشمرگ نامید. امروزه کسی که‌ در دانشگاها برای رسیدن به‌ حقوق ملی خود تلاش می کند و کسی که‌ در مجالس بین المللی از حقوق كوردها دفاع می کند پیشمرگ هستند و همه‌ اینها نشانه‌های از جاودانه‌ بودن واژه‌ پیشمرگ در میان این ملت می باشد و اینکه‌ تا کرد باشد پیشمرگ هم برای دفاع از حقوق کرد خواهد ماند.

 

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 3374
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy