هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

عدم رابطه با عربستان و اسرائیل عجیب است نه وجود آن

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

hisam_dastpish_-_web_logo_1مدتی است جبهه سرداران عارف و حامیان فاشیسم قومی چنین استدلال می کنند که فصل جدید مبارزه در رۆژهەڵات چیزی نیست جز فتنه عربستان. چنین رویکردهای تنها پاک کردن صورت مسئله است، بدین معنا که رۆژهەڵات و پرسش کورد فاقد توان میباشد. چنین نگرشهای برای جامعه کوردستان تازه نیستند. زمانی جنبشهای شیخ عبیدالله نهری، اسماعیل آقا سمکو، پیشوا قاضی محمد و د.قاسملو را به نیروهای خارجی نسبت می دانند. از نمونه‌های تاریخی بگذریم ، نمونه دوران د.قاسملو ناگفته‌های زیادی برای رد چنین رویکردی دارد.

بیش از دو دهه جمهوری اسلامی ادعا می کرد که قاسملو عامل بعث و صدام است. با فروپاشی بعث، جمهوری اسلامی تا به امروز در تلاش است تا سندی مبنی بر وابستگی جنبش رۆژهەڵات پیدا کند. اما موفق نشد حتی عکسی از قاسملو را بدست بیاورد که همانند رجوی صدام را در آغوش بکشد. این در حالی است که بیشتر اسناد سازمان اطلاعات عراق یا استخبارات بدست شیعیان متحد جمهوری اسلامی افتاد. اما گوئی که تلاشی بی وقفه برای زنده نگه داشتن چنین رویکردهای وجود دارد.

حال زمان آن است تا از خود سوال کنید که چه چیزی از تجربه مذکور میتوان بدست آورد تا بیشتر به ماهیت جنبش کوردستان پی برد؟

کوردستان و جنبش رۆژهەڵات به مانند تمام جنبش‌های رهایی بخش به روابط با دنیای بیرون از خود نیاز دارد. اما این روابط از جنس روابط سیاسی است، نه وابستگی سیاسی. چرا؟

 

rabete_-_hesam_-_2


1- اساس روابط از وجود احزاب سیاسی نشأت می گیرد. به این معنا که بازیگری سیاسی به نام حزب سیاسی مسئول و بانی این روابط است نه گروه مافیای یا افراد و اشخاص بی نام و نشان. پس شروع یک رابطه از مسیر سازمان سیاسی است که قبل از هر چیز باید عوامل تصمیم گیر در یک حزب با آن موافقت کنند. در نمونه کوردستان نیز سیاست عامل جهت دهنده به این روابط است.

2- اساس روابط سیاسی را منافع سیاسی طرفین مشخص خواهد کرد. این منافع نیاز به تعریف استراتژیک و تاکتیکی دارد. به این معنا که چه روابطی از لحاظ استراتژیک میتواند حامل دستاورد باشد و چه روابطی در سطح تاکتیکی لازم است. اگر خواهان درک روابط جنبش رۆژهەڵات هستید باید قبل از پیشداوری منافع این جنبش را درک کرد و پس از آن بدنبال خطوط استراتژیک و تاکتیکی آن گشت.

3- سرنوشت و لزوم روابط سیاسی تابع زمان و مکان است. به عبارتی دیگر، اگر منافع سیاسی در میان باشد ، هیچ بازیگری نباید با درک واقعیات اطراف خود تحولات مکانی و زمانی خود را فراموش کند. در چنین شرایطی جنبش رۆژهەڵات از این امر واقف است که مکان خاورمیانه است و زمان، زمان تشدید و برخورد سخت منافع نیروهاست.

با در نظر گرفتن موارد فوق باید گفت که هرگونه روابط سیاسی با عربستان سعودی مجاز و حق جنبش رۆژهەڵات است. چرا؟

1- در شرایطی که کوردستان دارای دولت و نظامی حقوقی نیست، در چنین شرایطی احزاب رۆژهەڵات هستند که نقش سیاسی و دولتی را برعهده می گیرند. در کوردستان احزابی هستند که برای دهه ها ثابت کرده اند که سیاست است که به روابط آنها شکل می دهد.

2- منافع استراتژیک پرسش کورد در این است که بازی قدرت در خاورمیانه را دچار تحول بنیادی کند. چنین رویکردی نیاز به در هم شکستن و آشفته کردن صورت معادلات دارد. در این مسیر جنبش رۆژهەڵات باید فارغ از گفتمانی که میل به نگه داری جمهوری اسلامی و دوری گزیدن از دنیای سنی معطوف است، گام بردارد. چراکه در نهایت قالب معادلات باید تغییر کند.

3- منافع کوردستان در همراهی با شیعه و دشمنی با سنی نیست و بالعکس. بلکه شکل دادن به توازنی از روابط بین این دو محور می باشد که در نهایت هیچ یک از طرفین سنی و شیعه قادر به گذار از جنبش کوردستان نباشند. چنین شرایطی در کوردستان به معنای عام آن موجود است، پس جنبش رۆژهەڵات هم از همین منظر به افق روابط با کشورهای منطقه می نگرد.

در پایان عدم تلاش جنبش رۆژهەڵات جهت رابطه با کشورهای منطقه و در این میان عربستان سعودی عجیب است، نه تلاش برای ایجاد چنین رابطه ای. هرچند بنده تا به این لحظه چنین روابطی را نمی بینم، اما بنیان نهادن چنین روابطی لازم است. چراکه کسی مجرم است که منافع ملتش را درک نکند و در دام توهم به حیات خود ادامه دهد. پس روابط سیاسی با عربستان در هر صورت لازم است و کوردستان آینده خود را در دشمنی و دوری از دیگر ملت ها تعریف نکرده است.

 

-----------------------------------------------------------------------

تماس از طريق فيس بوك:

صفحه مدیر سایت


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1779
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy