هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

مسئله حجاب در نظام اسلامی ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

حجاب، پوشش، سکسوالیته و بدن زن "مسئله است " حتی فراتر از آن، اولویت اول ما بحث حقوقی زنان امروز است. برای من و بسیاری از زنان که هر روز اخبار زنان در ایران ودیگر کشورهای جهان را پیگیری می کنیم حجاب و اثرات آن بر زندگی زنان را از ابعاد و جهات مختلف می بینیم و بین بسیاری از آسیبها و بحرانهای اجتماعی و نگاه ایدئولوژی نهفته در "حجاب " ارتباط برقرار می کنیم این اولویت واضح و آشکار است.

از سوی دیگر می دانیم که اکثریت زنان ایران حجاب اجباری را نمی پذیرند و به آن معترضند. آماری که خود مسئولان جمهوری اسلامی اعلام کرده اند، یکی از مسئولان اصلی طرح امنیت اجتماعی گفته بود، پیش از آغاز این طرح در آستانه بی حجابی کامل بودیم.

 

parisa_hosenpor_-_logo_-_web_-_2


اما این زنان با وجود این نارضایتی، آگاهی اساسی در باره اثرات عمیق و شدیدی که حجاب مستقیم وغیر مستقیم برزندگی آنها گذاشته است را ندارند. حجاب آنچنان برای مردم وحتی روشنفکران به پدیده ای عادی و قابل اغماض تبدیل شده است وچنان " جلوی چشم" و " روزمره " شده است که چشم همه به روی آن بسته شده است و حتی گاهی که صحبت از آن می شود، انگار موضوعی پیش پا افتاده و دون بحثهای روشنفکری است. بارها شده که وقتی ازحجاب حرف می زنیم طرف مقابل می گوید، الان که دیگر حجاب یک نوار باریک روی سر است و حجابی که دختران ما دارند فرقی با بی حجابی ندارد و در واقع تمام جوانب و اثرات حجاب را فقط در ظاهر دختران در خیابانها خلاصه می کند و سیاستهای چند هزار صفحه ای که هر ساله پنهان و آشکار طرح ریزی می شود تا از حجاب بعنوان ابزاری ایده ال برای تحقق مقاصد بنیاد گرایانه استفاده کند را نمی بیند.

تاثیر سیاست حجاب اجباری را برحذف راحت و بی دردسر و یا همان تسویه نیمی از مخالفان بالقوه در جنس مونث را نمی بیند ( اخراج هزاران زن تحصیلکرده و روشنفکر در طول انقلاب و سپس رد صلاحیت یا عدم استخدام زنان غیر چادری و غیر محجبه از ادارات و مشاغل دولتی گرفته تا نمایندگی مجلس و...) تاثیر حجاب اجباری بر آرایش غیر متعارف زنانرا نمی بیند، تاثیر نگاه پشت فلسفه "حجاب " را نمی بیند که منجر به نگاه جنسیتی به زن می گردد و وقتی بدن و موی زن " تحریک کننده " شد دیگر خیلی چیزها به راحتی توجیه میشود.

لزوم تمکین جنسی زن از شوهر، لزوم داشتن اجازه همسر برای اشتغال و تحصیل و خروج از کشور، غیرت و ناموس و در نتیجه قتلها ی ناموسی ( که هر سال به جای آنکه شاهد کاهش آن باشیم، شاهد افزایش شدت وحشیگری و خشونت در اعمال آن هستیم ) وقتی حجاب را عمیقا درک نکنی، متوجه تاثیر آن بر افزایش آزار خیابانی نخواهی شد، متوجه ----استفاده ای که از فلسفه حجاب برای تفکیک جنسیتی می شود نخواهی شد وقتی ندانی که " فلسفه حجاب" چگونه تاثیرات غیر مستقیم روی زندگی تک تک زنان و مردان دارد متوجه نمی شوی که فلسفه حجاب و در واقع نگاه جنسیتی به زن موجب افزایش فحشا و روسپیگری به دلیل انتساب صفت جنسی و وسیله ارضای شهوت به زن می شود.

نخواهی دانست که حجاب موجب افزایش مردان متجاوز می شود چرا که فلسفه حجاب صفت درنده و شکارچی را به مرد منتسب می کند. اگر ندانی حجاب چگونه سالهای سال ذهن مردمان را فاسد کرده و پوسانده، تعجب خواهی کرد که چرا پسران تحصیلکرده ما خواهان ازدواج با دختران باکره هستند، تعجب خواهی کرد که چرا دختران ما در رابطه جنسی تا این اندازه نا آگاه و منفعلند. اگر ارتباط و پیوند دیرینه حجاب با کنترل تمام شئون زندگی زن را درک نکنی نخواهی دانست که چرا حگومت جمهوری اسلامی در این چند ساله تمام واجبات و مستحبات مختلف و اصول و فروع دین را رها کرده و هم و غم خود را روی حجاب اسلامی وعفاف گذاشته است.

اگر حجاب را تنها " پارچه ای روی سر " بدانیم، هرگز نگران شاخصهای فیزیکی و آمارهای وحشتناک بیماریهای ناشی از کم تحرکی و عوارض سالخوردگی که سالها زودتر از میانگین جهانی به سراغ زنان ما می آیند نخواهیم شد.

 

gashte_ershad_-_11


هرگز به منظره رقت بار دویدن دختر 15 ساله ای به دنبال اتوبوس توجه نخواهیم کرد که چیزی از یک معلول جسمی کم ندارد..

در این میان اشاره به خاطرات یک زن غربی هنگامی که به ایران سفر کرده بود در این رابطه خالی از لطف وتعمق نیست.کریستینا پاترسون از سردبیران ادبی نشریه ایندپندنت است که در جریان سفر به ایران همان احساس خشم و غضبی را تجربه کرده است که نقض خشن حقوق زنان در دل میلیون ها زن ایرانی بر می انگیزد.

او می گوید، اگر میخواهید زنی احساس کند مثل یک روسپی است، کافی است به او یک روسری بدهید مویی که تا به حال فقط وقتی برایت مشغله ذهنی می شد که احساس می کردی وزووزی شده، چرب یاخشک است، همان حلقه های مجعد خشک ناگهان از یک چیز طبیعی و لازم که دور صورت پرچین وچروک یا کک و مک دارت را پوشانده، به یک سلاح جنسی شریرانه، چشمک زن و اغواگر تبدیل می شود که هدف آن به دام انداختن و شکار یک مرد و آ سیب رساندن به اوست. من و دو همراه زن روزنامه نگار با این فکر کلنجار می رفتیم که پیش از این وقتی مجبور نبودیم تمام روز به روسری هایمان ور برویم، با دستهایمان چه می کردیم ؟ قبلا که این کاسه لاک پشت داغ، مثل قنداق دور سرمان نبود و مغزمان را به جوش نمی آورد، چقدر احساس آزادی می کردیم ؟ وچه احساسی داشت هنگامی که کمی گرمت می شد، می توانستی، اندکی ژاکتت را باز کنی ؟ چه حالتی بود؟ به زحمت یادمان می آمد!.

اما چه باید کرد ؟ چه می توان کرد ؟

مسلما نمی توان از مرم عادی انتظار داشت که مسئله حجاب را تحلیل جامعه شناسانه کنند شناخت عمیق و جامعه شناسانه این پدیده اجتماعی مثل هر پدیده اجتماعی دیگر، وظیفه کارشناسان علوم اجتماعی، دانش آ موختگان جامعه شناسی جنسیت و مطالعات جنسیتی است. فرضا مممکن است آلودگی هوا تاثبرات بسیار مخربی بر سلامت ساکنان یک شهر داشته باشد و حتی جان آنها را به خطر انداخته باشدولی آنها حتی از موضوع مطلع نباشند یا مطلع باشند ولی ندانند که چه کاری از دست آنها ساخته است. اگر هزاران نفر در اثر این آلودگی صدمه ببینند وجان خود را از دست بدهند تقصیری متوجه آنها نیست. اگرچه قربانیان اصلی هستند. این وظیفه یک فعال محیط زیست، یک پزشک یا یک مهندس شیمی است که مردم را آگاه و سپس بسیج کند تا در مقابل زیاده روی و طمع صاحب کارخانه سیمان سازی بایستند و اورا مجبور به تخریب کارخانه و انتقال آ ن به خارج از شهر کنند.

این را در جواب کسانی نوشتم که می گو یند " رفع حجاب " خواسته زنان روشنفکر و فمینیست است و خواست زنان عادی نیست.وظیفه فعالان حقوق زنان و روشنفکران و اندیشمندان این خواهد بود تا با زبانی ساده، این آگاهی را به زنان و مردان بدهند و راه رهایی از این وضعیت را نیز به آنها نشان دهند. وظیفه ماست که در مقابل پسری که می گوید، شما از احساسات جنسی مردان آگاهی ندارید ونمی فهمید که بی حجابی زنان چه تاثیری روی مردان می گذارد،چند کتاب روانشناسی، فیزویولوژی، سکسو لوژی و جامعه شناسی روابط جنسی و..... جلویش بگذاریم و برایش بگوییم طبق همه تحقیقات و آزمایشهای علمی که در تمام جهان معتبر و پذیرفته شده است، میل جنسی زنان و مردان تفاوتی با هم ندارد. بعد برایش توضیح بدهیم که طبق هیچ آمار و تحقیقاتی ارتباط معنا داری بین افزایش پوشش زنان یک جامعه و پیشرفت کاری و تحصیلی مردان آن جامعه کشف نشده است. اگر قانع نشد، آ مار اختلالات جنسی و روانی شهروندان ایران و بسیاری از کشورهای در این رده چون افغانستان، پاکستان، عربستان و بسیاری از کشورهای عرب ومسلمان را با کشوری که روابط زن و مرد آزاد است را مقایسه کنیم و بگو ییم اتفاقا ( همان حجاب است که نگاه تو به زن را به نگاه " گرسنه " به " شیرینی داخل ویترین " بدل کرده است.

وظیفه ماست که در باره ورزش زنان و سیاستهای حکومت جمهوری اسلامی ایران در ورزش زنان، تحقیق کنیم و نتایج آن را منتشر نمائیم تا از زبان خود مسئولان این حکومت بشنوید که چه نوع اعتقاداتی نسبت به حجاب، سرنوشت هزاران زن مشتاق و مستعد برای ایستادن بر سکوهای قهرمانی جهان را رقم زده است و سرنوشت من و شما و همه زنان این کشور را.

در پایان امیدم این است که آن روح زیبایی که در کشورم ایران وجود دارد و یکی از بزرگترین نمونه های شعر، هنر، معماری و علم رادر جهان بوجود آورده، روزی زن ستیزان حاکم را در هم بشکند، روزی پرده حجاب را بدرد و روسری و چادر را به کناری افکند. به امید آنروز.

 

-------------------------------------------------------------------

 تماس از طريق فيس بوك:

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2062
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy