هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

اطلاعیه کنگره ملیت های ایران فدرال در خصوص روز جهانی لغو اعدام

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

cnfi_-_edam

کنگرۀ ملیتهای ایران فدرال بمناسبت دهم اکتبرکه ” روز جهانی مبارزه برای لغو اعدام” است از تمام هموطنان در داخل و خارج ازکشوربا هر عقیده و مرامی که دارند دعوت می کند که جهت جلوگیری از اعدام درایران، صدای خود را در مخالفت با آن هرچه بلند ترسازیم و دراین راه پیگرانه با هم بکوشیم.

درعصر سنت بسبب ناشناخته بودن علل علمی و تجربی حوادث و پدیده ها، “ترس” برمحیط زندگی انسان حاکم بود وقانون قصاص (حموراپی :از 1792تا 1750 ق.م ) با وجود غیرانسانی بودنش، برای اعمال “ترس” بیشترجهت جلوگیری ازاتفاق وتوسعۀ “خشونت” ( قتل و جنایت ) قابل توجیه بنظر میرسید.

اما از یکسو وقتی “امیل دورکهیم” ثابت کرد که راه کم کردن جنایت و خود کُشی ایجاد محیطی است که اساس آن نه براِعمالِ “ترس” بیشتر، ازطریق “خشونت” برتر، بلکه ایجاد آنچنان محیط اجتماعی است که سطح “خشونت” و “ترس” ناشی از آنرا درمورد مکافات جرائم هرچه بیشتر پائین بیاورد تا کودکان و بزرگسالان روحیۀ اعمال “خشونت” توأم با” ترس ” را باخود نداشته باشند.

از این ببعد مسئلۀ لغو حکم اعدام بعنوان نهائی ترین نوع خشونت واعمال ترس ازطرف دولت، جهت بوجود آمدن جامعه ای سالم (با حد اقل ترس و خشونت) بطورجدی درفرهنگ مدرن سیاسی و حقوقی کشورهای پیشرفته مورد توجه قرارگرفت.

ازسوی دیگر با این جملۀ طلائی دانتون که: ” قانون مجازات می کند اما انتقام نمی گیرد”، موضوع قصاص حموراپی که درتورات کپیه شده و درقران نیز(با امکان تبدیل به دیه یا وعدۀ بخشودگی گناهان) تعدیل شده، اما مطرح وتأئید گشته بود، برای جامعۀ مدرن با محاکم و حقوق مبتنی برعلوم اجتماعی و حقوق بشرغیر قابل قبول شناخته شد.

در نهایت انسان دوستانی چون مهاتما گاندی با اعلان اینکه برای مقابله با بدی وخشونت تنها باید با نیکی و عشق با آن ها مقابله کرد، وگرنه عقلا و منطقا بدی در برابر بدی وخشونت یا قصاص در مقابل خشونت و قتل ، درواقع افزایش بدی وخشونت و تداوم بخشیدن به آنست لذا امری است از نظر استراتژیک بیهوده و از نظرنوع عمل غیرانسانی . گاندی با پیشکسوتان و پیروانش برای همیشه دفتر ترس و خشونت را بر روی انسان دوستان بستند.

متاسفانه رهبران جمهوری اسلامی ایران که برای غارت و جنایت “از کهنه گورستان اعصار آمد ستند” نسبت به جمعیت ایران درمقایسه با سایرکشورها، سهامداربلند ترین تل های کشتارو اعدام (بخصوص جوانان) بوده و هستند. دولت ولایت فقیه ایران سال گذشته رتبۀ اول اعدام را در جهان نسبت به جمعیت کشورش داشته است.

بپا خیزیم تا مدافعان جهل و جنایت بیش از این رود خون درکشور برای تداوم غارت بی حسابشان جاری نسازند.

 

کنگرۀ ملیتهای ایران فدرال

8 اکتبر 2011

 

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1891
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy