هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

ارتباط میان جمهوری اسلامی ایران و داعش از طریق حماس

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

aso_salh_logo_web_asli_1ایهود یاری، یکی از محقیقن موسسه واشنگتن، ابتدای سال جاری میلادی گزارشی از دیدار یکی از اعضای بلندپایه حماس و رهبر داعش در صحرای سینا منتشر کرد. این گزارش البته از سوی حماس رد شد. ولی اکنون جزئیات بیشتری از ارتباط میان حماس با داعش و جمهوری اسلامی ایران با داعش منتشر می شود.

بر اساس گزارش روز ۱۵ دسامبر ایهود یاری، حماس طی ماه های گذشته همکاری های تسلیحاتی خود با داعش در صحرای سینای مصر را افزایش داده است. این ارتباطات پس از دیدار نسبتا طولانی مدت رهبر داعش در سینا، شادی المنای، از حماس در ابتدای ماه جاری میلادی به اوج خود رسیده است. این سفر از طریق یکی از تونل های زیرزمینی در سینا صورت گرفته است.

ماجرا آنجا جالب می شود که طی ماه های اخیر (نزیک به دو سال) داعش سلاح هایی را از ایران تحویل گرفته و به حماس رسانده است. این سلاح ها از طریق کشتی حمل شده اند و برای اینکه از دید ارتش مصر دور باشند، از عشایر عرب بدوی استفاده شده است تا اینکه به تونل های به جا مانده در سینا برسند.

در ازای این کمک، جمهوری اسلامی ایران موشک های ضدتانک در اختیار داعش قرار داده است. داعش تعدادی از تانک های مصری را با استفاده از همین موشک ها هدف قرار داده و نابود کرده است. حماس نیز گروه هایی از تروریست های داعش را آموزش داده است و شیوه استفاده از سلاح های ایرانی را به آنها آموخته است.

یکی از نفرات اصلی واسط میان ایران و داعش در این معامله، فرمانده سابق سپاه عزالدین قسام، به نام آیمن نوفال است. او پیشتر سال ۲۰۰۸ از سوی مصر بازداشت شده بود، ولی سال ۲۰۱۱ همزمان با جنبش بهار عربی، موفق به فرار از زندان شد.

مساله ارتباط با داعش در حماس اختلافاتی را بوجود آورده است. این اختلافات تا بدانجا پیش رفته که حتی در هیات سیاسی و مجلس شورای حماس نیز از بحث و تصمیم گیری در رابطه با این موضوع امتناع می شود. رژیم جمهوری اسلامی از نفوذ خود بر حماس برای ادامه دادن ارتباط با داعش استفاده می کند. این امر موجب شده که خالد مشعل و اسماعیل هنیه، در قطر و غزه چشمان خود را بر ارتباط با داعش ببندند و فرماندهان حماس که اغلب تحت نفوذ ایران هستند، مستقلا عملیات های مشترک با داعش و با استفاده از سلاح ایرانی، انجام دهند.

 

iran_isis_-_aso_2


موضوع ارتباط داعش-ایران-حماس در مصر نیز جنجال هایی را ایجاد کرد. ابتدای سال جاری میلادی، دادگاه ویژه امور اضطراری مصر، گردان های غزالدین قسام،، شاخه نظامی حماس را تروریستی اعلام کرد و فعالیت آنها را ممنوع کرد. در همین رابطه مقامات نظامی و دولتی مصر به ارتباط حماس و داعش و قاچاق اسلحه ایرانی به صحرای سینا اشاره کردند. خبرگزاری رویترز نیزبه نقل از مقامات مصری نوشت که این ارتباط ناشی از نزدیکی فکری داعش و حماس است.

این ارتباط فکری هرچه قدر هم نزدیک باشد، اما تامین منافع ایران در منطقه از مهمترین دلایل آن می باشد.

اما با وجود این، تاکنون به صورت رسمی به ارتباط داعش و رژیم ایران اشاره نشده است. گزارش های اخیر ایهود یاری شاید اولین گزارشات حرفه ای بر اساس مستندات باشند که ارتباط جمهوری اسلامی ایران و داعش را اثبات می کنند.

چندی پیش و پس از انتشار خبر تهدید ایران از سوی داعش، مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران با انتشار مقاله ای به اطلاعات جالبی اشاره کرد که این حزب بدست آورده است. هجری در این مقاله مدعی شد که: بر اساس اطلاعاتی که ما (حزب دمکرات کردستان ایران) در دست داریم، خبر تهدید داعش علیه ایران یک خبر کاملا کذب و جعلی است، ایران در حال حاضر نه تنها از سوی داعش مورد تهدید نیست، بلکه همچون گذشته مهره های نفوذی رژیم جمهوری اسلامی و هم پیمانانش در درون این گروه تروریستی بیشترین نفوذ را دارند.

انتشار گزارش اخیر ایهود یاری در سایت موسسه واشینگتن در زمینه ارتباط این گروه تروریستی با جمهوری اسلامی، اطلاعات مورد اشاره هجری در رابطه با نفوذ رژیم جمهوری اسلامی ایران و داعش را تایید می کند.

تحولات سریع خاورمیانه بدانگونه است که اکنون دیگر از شنیدن هیچ خبری متعجب نمی شویم، اگر تا چندماه پیش داعش در سرزمین سینا حماس را تهدید می کرد که به اندازه کافی شریعت اسلامی را پیاده نمی کند، اما اکنون منافع مشترک آنها و اربابشان، ایران، راه را بر همکاری میان آنها باز کرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز از وجود داعش در منطقه کمال استفاده را می کند. وجود داعش طی سال های اخیر موجب شد که نفوذ ایران در عراق و سوریه دوچندان شود.

داعش موجب شد که ایران در عراق نیروی حشد شعبی را تشکیل دهد و با استفاده از آن منافع خود را در این کشور برآورده کند، در سوریه نیز هزاران تن از نیروهای نظامی و سپاه پاسداران خود را به بهانه جنک با داعش مستقر کرده است و علنا بر حضور گسترده، عدم عقب نشینی و اهمیت سوریه (بیش از خوزستان به نقل از مقامات رژیم) تاکید می کند.

به نظر می رسد که در آینده نزدیک و باتوجه به پولاریزه شدن خاورمیانه میان قدرت های منطقه ای از قبیل ایران و عربستان، رژیم ایران از داعش و نفوذ خود بر این سازمان تروریستی، بیشترین استفاده را بکند. ذکر این نکته ضروریست که با توجه به ارتباط میان حماس و بازیگران دیگر منطقه که عمدتا در جبهه مقابل رژیم ایران قرار دارند، حوزه استفاده حماس (از سوی ایران) را محدود می کند، ولی داعش نشان داده که هیچ محدودیتی ندارد، و این برای رژیم ایران مطلوب است.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

تماس از طريق فيس بوك:

صفحه مدیر سایت

صفحه سایت


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1588
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy