هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

آتش بس مسموم، نفرت مقدس

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

behzad_xoshali_logo_web_1125 مارس2013 در گفتاری با عنوان"پ.ک.ک، آتش بس و آینده"، به پیامدهای ناگوار "آتش بس مسمومی" اشاره کرده بودم که سرانجام، "نفرت مقدس" خواهد آفرید:

"..... با محاسبه و بررسی ها، مشاهده می شود که حالت دوم یعنی: "موفقیت ها، بزرگتر از شکست ها و فرصت ها، کمتر از تهدیدها" به دست می آید:

-حزب کارگران کردستان، با دارا بودن ذخیره ای از ارزش های انباشته در طول سال های مبارزه، توانسته است با عبور از بسیاری مراحل، پر نشیب و فراز، به حزبی تبدیل شود که موفقیت های آن، به صورتی قابل توجه، بیش از شکست هاست و از همین روست که اکنون و در مقطع ویژه ی کنونی، با پشتوانه ای از دستاوردهای فراوان، وارد دوره ی گذار می شود، دوره ای که به مانند همه ی دوران های گذار برای سازمان ها، نهادها، احزاب، گروه ها، دولت ها، جاکمیت ها و کشورها، تهدیدهای بسیاری را فراروی خود، احساس- و البته تجربه- خواهد نمود.

بر اساس مدل"S.W.OT" اکنون، حزب کارگران کردستان برای آینده، چند راهکار پیش روی دارد:

-حداکثر استفاده از نقاط قوت برای حداقل کردن تهدیدها

-حداکثر استفاده از نقاط قوت برای حداکثر بهره برداری از فرصت ها

-حداقل کردن نقاط ضعف برای حداقل کردن تهدیدها

-حداقل کردن نقاط ضعف برای حداکثر بهره برداری از فرصت ها

بر این اساس، مهمترین استراتژی قابل کاربرد با توجه به بزرگتر بودن تهدیدها از فرصت های پیش روی پ.ک.ک، "استراتژی تهاجمی یکپارچه" است، استراتژی که در آن، "مطالبات کلیدی ملت کرد در ترکیه"، باید به صورت کاملا روشن و شفاف، از زمان اعلام آتش بس یک طرفه تا پذیرش آن از سوی دولت ترکیه و شروع مذاکرات طرح شوند.

بر پایه ی همین مدل، "استراتژی تنوع غیرهمگون" در اولویت دوم قرار خواهد گرفت. در این نوع استراتژی، دیپلماسی سیاسی "پ.ک.ک" و "ب.د.پ" در کنار حفظ اهرم نظامی و حتا تقویت آن در هنگامه ی آتش بس و مذاکره، همچنین، طرح و توسعه ی مطالبات فرهنگی در میان توده ها در داخل و خارج از ترکیه، از همیت بسیاری برخوردار خواهد بود.

 

behzad_pkk_atashbas_1


اتخاذ "استراتژی تدافعی" که بر اساس تقسیم بندی "دیوید"، به معنای "کاهش فعالیت ها"، "واگذاری فعالیت ها" و "انحلال فعالیت ها" است در این دوران و در شرایطی که تهدیدهای رویاروی پ.ک.ک بیش از فرصت ها است می تواند به تقویت تهدیدها و تضعیف فرصت ها در میان مدت تبدیل و کفه ی ترازوی مذاکره را کاملا به سود دولت ترکیه سنگین نماید.

مساله ی دیگری که در صورت اتخاذ یک "استراتژی دفاعی"، ممکن است پ.ک.ک را از موضع بالادست خارج و در وضعیتی دیگر قرار دهد، "سرشکست"هایی است که ممکن است انسجام سازمانی این حزب را در آینده با نابسامانی مواجه سازد:

نخست: "Imitation"کوتاه شدن دوره ی موفقیت به دلیل خروج پ.ک.ک از فاز عملیاتی(مسلحانه) و نوعی برنامه ریزی از سوی دولت ترکیه با هدف"انقراض برنامه ریزی شده" و تلاش برای جایگزین سازی "ب.د.پ"(و حدپ کنونی)

دوم: "Inertia"دست برداشتن تدریجی پ.ک.ک از تلاش حداکثری و درافتادن به دام انتظار

سوم: "Sub-optimization"افراط در "پرداختن به دیپلماسی و سیاست گفتگو" و تفریط در "مقاومت مسلحانه" در قالب "دفاع مشروع که از آن، به افراط در یک بعد و مسامحه در بعد دیگر" تعبیر می شود.

چهارم: "Change of game"نفس احساس موفقیت در بازی مذاکره و صلح، ممکن است ماهیت بازی در ترکیه را به زیان پ.ک.ک تغییر دهد.

پنجم:"Shift of paradigm"که از آن به عنوان "شکست با بیش از یک نقاب" و یا به بیانی دیگر "دام پارادایم" تعبیر می شود مقطعی است که در آن، گروه های هدف (جامعه ی کردستان در ترکیه، پ.ک.ک و ب.د.پ) به تدریج از حالت اتفاق نظر خارج و مقصد جویی و حاکمیت بر سرنوشت از طریق صلح، از حالت متمرکز جدا خواهد شد."....

 

لينك مربوطه:

پ.ک.ک, آتش بس و آینده

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1414
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy