هه‌ڵۆی کوردستان

ناوەندی هاوکاریی حیزبەکانی کوردستانی ئێران بەبۆنەی ٢١ی فێڤرییە ڕاگەیەندراوێکی بڵاو کردەوە

ناوەندی هاوكاریی حیزبەكانی كوردستانی ئێران لە ڕاگەیەندراوێکدا بەبۆنەی ٢١...

ڕاگەیه‌ندراوی ناوەندی هاوکاری بە بۆنەی مووشەکبارانی شاری هەولێر

لە ڕوانگەی ئێمەوە ئەم جارەش جێگەدەستی ڕەشی تاوانی کۆماری ئیسلامیی ئێران ...

ڕاگەیاندنی ناوەندی هاوکاری لە مەڕ پەلەقاژە تەبلیغییەکانی ئەو ماوەی ڕابردووی کۆماری ئیسلامی

ئەم کردەوانەی کۆماری ئیسلامی نەک تەنیا ئێمە لە ئامانجی پیرۆزمان دوورناخا...

  • ناوەندی هاوکاریی حیزبەکانی کوردستانی ئێران بەبۆنەی ٢١ی فێڤرییە ڕاگەیەندراوێکی بڵاو کردەوە

    یەک شەممە, 21. 2. 2021
  • ڕاگەیه‌ندراوی ناوەندی هاوکاری بە بۆنەی مووشەکبارانی شاری هەولێر

    سێ شەممە, 16. 2. 2021
  • ڕاگەیاندنی ناوەندی هاوکاری لە مەڕ پەلەقاژە تەبلیغییەکانی ئەو ماوەی ڕابردووی کۆماری ئیسلامی

    دووشەممە, 01. 2. 2021
-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

قانونهایی که تنها گریلاها می دانند

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

keyhan_-_peshmarga_-_3پ ک ک در ظاهر سازمانی مدافع آزادی و دموکراسی است. اساسنامه این حزب، سازمان را دموکر اتیک و با ساختاری باز در درون نشان می دهد. ولی وقتی به پای درددل گریلاهای گریخته از این سازمان می نشینی و اتفاقاتی که رویداده است را می شنوی تازه برایت مشخص خواهد شد که واقعیت چیست، رد صحت این سخنان کار دراویشی نیست که ذکرگویان و چشم بسته مولایشان را صدا می زنند.

زندان قندیل

بار اول که برایم می نوشت خیال کردم داستان مربوط به زندانهای تفتیش عقاید قرون وسطاست.

جرم او این بود که به زبان رسمی در جلسات رهبری اعتراض کرده بود، گفته بود رهبری باید کردی چه سورانی یا کورمانجی صحبت کند، گفته بود من نمی خواهم با زبان دولت حاکم یعنی ترکی صحبت کنم و مگر ما ادعای مبارزه ملی را نداریم. این سخنان را به صبری اوک از اعضای رهبری پ ک ک زده بود. نتیجه این انتقاد 65روز زندان بود.

زندان غاری است در قندیل. 6اتاق دارد. اتاقها را در درون غار کنده اند. اتاقهایی تاریک با درهایی محکم. هر اتاق از ده متر کمتر مساحت دارد. 5تا6زندانی در آن هست. زندانیان گریلاهایی هستند که انتقادی نموده و یا گفته اند که از سازمان جدا می شوند یا فرار کرده و در راه شانس آورده اند کشته نشده و زنده دستگیر شده اند.

بله کشته نشده اند،این قانون نانوشته شاخ است، هر گریلای مسلحی این اختیار عمل را دارد که اگر گریلایی را مشاهده کرد که در حال فرار است و از سازمان می گریزد به او شلیک نموده و او را بکشد و همانجا او را چال کند. شمار آنهایی که به این سرنوشت دچار شده اند فراوان است و هر گریلایی حداقل خاطره چندین مورد را در این زمینه دارد.

زندانها بسیار سرد و نمناک بودند. هواخوری هم نداشتی. در زندان نمی توانستی وقتی بیدار بودی عادی بشینی و باید چهار زانو با پتویی که رو کولت بود استراحت کنی. در روز تنها سه بار اجازه داشتی به توالت بروی. زمانی که صبحانه و نهار وشام را برایت می آوردند به نوبت تو را هم به توالت می بردندو بعد از آن دیگر کسی نبود که اگر بمیری هم جوابت را بدهد. جلوی درب سلولها پر از کثافت زندانیان بود.

یکی از زندانیان از کردهای خراسان بود، بعد از چندین سال گریلا بودن گفته بود می خواهد تصفیه کند وسازمان را ترک کند. 6 ماه حبس به او داده بودندو بعدا چه بر سرش آمد ....

 

yasa_keyhan_pkk_2


یکی دیگر از زندانیان پسری بود که با دختر گریلایی عاشق هم شده بودند و خواسته بودند با اجازه سازمان از سازمان خارج شده و زندگی کنند. جالب اینکه در سال 2014در کوهستان شاهو 12مورد رابطه گریلاها گزارش شده و 24 نفر را از آنجا بازگرداننده و محاکمه نموده بودند. معضل لاینحلی که گریبان نه تنها گریلاها بلکه رهبری را هم گرفته بود.

یکی دیگر گریلایی بود که درباره دفاعیات سروکایتی (اوجالان) تردید داشته و سئوالاتی را در اینباره مطرح کرده بود. چند سالی بود که زندانی شده و می گفت که شانس آورده که کشته نشده است.

جرم یکی دیگر از زندانیان خیلی مضحک ولی واقعیتی اسفناک در سازمان بود. او چندین بار به هشدار مسئولان توجه ننموده و رسانه های کردی سورانی اقلیم کردستان و شرق کردستان را در مقر تماشا کرده بود.

قانونی که در مقرها وجود دارد و تو تنها باید رسانه های سازمان را تماشا کنی.

 

براى خواندن مطالب مربوط به مبارزه در شرق كوردستان

بر روى عكس زير كليك كنيد

shoresh-le_rozhhelatawe

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2312
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy