هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

مصطفی هجری: رژیم ایران عامل سوق دادن جنگ داعش به اقلیم کردستان بود

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

نشریەی "نە به اعدام" وابسته به کمیتەی بین‌المللی علیه اعدام در شمارەی چهار خود مصاحبەای پیرامون وضعیت کنونی کردستان با مصطفی هجری، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران انجام داد.

متن کامل این مصاحبه در پی می‌آید:

 

hejri_-_na_be_edam__-_2


نه به اعدام: طبق اطلاعاتی که منتشر شده است داعش توسط آمریکا برای تقسیم دوباره خاورمیانه تاسیس شده است. نظر شما در این رابطه چیست ؟

مصطفی هجری : اگر این تصور درست باشد که آمریکا در صدد تقسیم دوباره خاورمیانه است، گروه جنایتکاری مثل داعش نمی‌تواند وسیله‌‌ای باشد برای این مقصود که زمینه این تقسیم را مطابق دلخواه آمریکا فراهم آورد، به ویژه که دشمنی آشتی ناپذیر داعش با غرب به ویژه آمریکا و شیعیان است. داعش همچنان که اعلام کرده و در عمل نیز گام‌های موثری برداشته است؛ درصدد ایجاد خلافت اسلامی ـ با تعریفی که آنان از اسلام دارند ـ در خاورمیانه است و در این راستا تاکنون توانسته است منطقه وسیعی مرکب از چندین استان سنی‌نشین عراق را با مناطقی از سوریه به هم وصل کند و اکنون به منظور گسترش قلمرو خلافت خود در عراق و سوریه در مبارزه است و اقداماتی را نیز در لبنان به این منظور انجام داده است. این شکل از کشورگشایی و ایجاد خلافت اسلامی رادیکال که دشمن آمریکا است نمیتواند در راستای اهداف آمریکا به منظور تقسیم دوباره خاورمیانه باشد.


نه به اعدام: آمریکا حملات هوایی را علیه داعش در عراق شروع کرده است.ایجاد این وضعیت چه منافعی را برای آمریکا به دنبال دارد؟ پشت پرده این اتفاقات چیست؟

مصطفی هجری: حملات هوایی آمریکا تأثیر بسزایی در بازپسگیری مناطقی که در جریان پیشروی پیشمرگان کرد به کنترل داعش درآمده بود داشته است و این می‌تواند برای آمریکا حداقل این منافع را در بر داشته باشد:

ـ بهنگام بازگرداندن سربازان آمریکا از عراق بعد از فروپاشی رژیم صدام حسین، آمریکا متمایل بود که شماری از نیروهای جنگی خود را در عراق باقی گذارد ولی حکومت عراق تحت فشار جمهوری اسلامی ایران این اجازه را به آمریکایی‌ها نداد، ولی اکنون حکومت عراق از روی نیاز این حضور را به شکلی پذیرفته است.

ـ داعش درصدد تهدید حکومت اقلیم کردستان برآمد، حکومت اقلیم کردستان از نظر شکل اداره حکومتی و گسترش آزادی در مسیر تبدیل شدن به حکومتی دمکراتیک پیش می‌رود که همسویی زیادی با غرب به ویژه با آمریکا دارد، بنابراین آمریکا با این کمک‌های نظامی یکی از حکومت‌های دوست خود را از خطر احتمالی فروپاشی نجات داده است.

ـ آمریکا در منطقه خودمختار کردستان دارای مراکز کنسولگری، تجاری و ... می‌باشد که با اقداماتی که در پیش گرفت آنها را از خطر داعش نجات داد و به نظر من مهم‌تر از این‌ها بار دیگر قدرت و توانایی سیاسی و نظامی خود را در دفاع از دوستان خود و نقش موثرش را در خاورمیانه در عمل به اثبات رساند.


نه به اعدام: به نظر شما این تکرار تاریخ نیست؟ همان اتفاقی که برای مردم ایران در سال ٥٧ افتاد. سه دهه قبل داعش را بر ایران حاکم کردند و امروز میخواهند همان سناریو را در سوریه و عراق تکرار کنند؟

مصطفی هجری : به نظر من زمان آن فرارسیده است که ایرانیان خود را از چنگال (توهم توطئه ) که ده‌ها سال است جزء فرهنگ این مردم شده است رها سازند و هر پدیده و رویداد نامطلوب را به گردن آمریکا و ... نیاندازند؛ به این منظور که ثابت کنند خود بدون خطا هستند و به این ترتیب بر ذکاوت و اندیشمندی خود افتخار کنند. اگر بعد از انقلاب سال ١٣٥٧ داعشی بر ایران مسلط شد، خود ایرانیان بودند که همه زمینه‌های فکری و نظامی را برای آن فراهم کردند، ایرانیان بودند که عکس خمینی را در ماه می دیدند و در نتیجه اکنون نزدیک به ٣٦ سال است که تاوان این اشتباه را می‌دهند و هنوز معلوم نیست تا چه زمانی باید این تاوان را بپردازند و بعد از گذشت سه دهه هنوز هم روشنفکران و سیاستمداران ناراضی از این رژیم " اندر خم یک کوچه اند" و هرکدام در ذم این رژیم قهرمانانی هستند ولی در عمل نتوانسته اند هیچ تشکلی را ارائه دهند.

عراق را بنگرید، بعد از فروپاشی صدام مردم کرد توانستند با همه مشکلاتی که بر سر راهشان قرار داشت بر سر ویرانه های سرزمین خود حکومتی محلی دمکراتیک بنیاد نهند و وارد فرایند دمکراسی شوند و در عراقی که به دوزخ مردمش تبدیل شده است نان، کار و آزادی فراهم آورند در حالیکه بقیه سرزمین عراق در آتش کوته فکری‌ها، ندانم کاری‌ها و تعصبات فرقه ای و مذهبی می سوزد در نتیجه داعش‌های ایران و عراق فضای مناسب رشد و گسترش نفوذ پیدا می‌کنند. بنابراین بهتر است به خودمان برگردیم و بدانیم هرچه داریم چه خوب چه بد مخلوق اندیشه و درک خودمان است نه دیگران.


نه به اعدام: آخرین تحولاتی که در عراق و سوریه اتفاق افتاده چه بوده است و چه ارزیابی ای از این وضعیت دارید؟

مصطفی هجری : از تحولات عراق میتوان به موضوع داعش اشاره کرد که اگرچه نیروهای پیشمرگ و مردم کردستان با فداکاری روزانه دارند این مصیبت را از سرزمین خود دور می کنند ولی در بقیه خاک عراق مقاومت آنچنانی در برابر خود نمی‌بینند به همین جهت در حال گسترش مناطق تحت کنترل خود هستند، در ارتش عراق احساس میهن‌پرستی برای دفاع از میهن، به حداقل رسیده است و افراد ارتش هر کدام وابسته به گروهی، مذهبی و عشیره‌ای هستند و فاقد نظم یک ارتش متحد و منظم می‌باشند به این جهت بر این باور هستم که فتنه داعش به این زودی‌ها در عراق پایان پذیر نیست، هرچند اکنون همه چشم‌ها به حکومت آینده ای دوخته شده است که قرار است نخست وزیر جدید آقای عبادی تشکیل دهد که چندوچون آن‌هم ناپیدا است و دلیلی وجود ندارد از این امام‌زاده نیز معجزه ای دیده شود، به ویژه فراموش نکنیم که نفوذ تعیین‌کننده جمهوری اسلامی ایران در عراق بزرگترین مانع ثبات و پایداری و آرامش این کشور است، زیرا منافع این رژیم در ایجاد جنگ داخلی، ناامنی و تفرقه افکنی در خاورمیانه به ویژه کشورهای همسایه تأمین می‌شود و اگر روزی روزگاری در عراق اتحاد و آرامش به وجود بیاید جمهوری اسلامی می باید رخت خود را از این دیار بیرون کشد. در سوریه نیز که وضع اسفبارتر است و فعلأ داعش در حال پیشروی است.


نه به اعدام : بعد از حمله داعش به عراق و تصرف موصل و همچنین عقب نشینی ارتش عراق از شهر موصل و کرکوک، پیشمرگه‌های کردستان توانستند کرکوک را تحت اختیار خود بگیرند و مرزهای کردستان را کنترل کنند. این اتفاقات باعث شد که مبحث استقلال کردستان در میان نیروهای مسعود بارزانی و جلال طالبانی پیش بیاید. شرایط چقدر برای استقلال کردستان مهیا است؟ مردم چه آلترناتیوی برای زندگی بهتر دارند؟ موضع شما در این رابطه چیست؟

مصطفی هجری : نزدیک به بیست سال از تشکیل اقلیم کردستان می‌گذرد، این حکومت همواره کوشیده است با توجه به قانون اساسی کشور مشکلات خود را با بغداد حل و فصل نماید ولی در تمام این مدت حکومت بغداد درصدد کارشکنی، ایجاد محدودیت و مانع تراشی برای این حکومت بوده است، در آخرین اقداماتی از این نوع بودجه قانونی حکومت اقلیم کردستان را از ابتدای سال مسیحی جاری قطع نموده و به این ترتیب مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی برای کردستان ایجاد کرده است. آنچنان که من متوجه هستم اکنون نیز حکومت اقلیم کردستان اگر حق و حقوق قانونی‌اش مورد توجه قرار گیرد و دولت بغداد سیاست واگرایی را با کردستان در پیش نگیرد همچنان که با عرب‌های سنی در پیش گرفته است آنها مایل به باقی ماندن در چارچوب عراق و همکاری با بغداد هستند. اگر کردها خواستار استقلال هستند این راهی است که بغداد طی این دو دهه پیش روی آنها گذاشته است. به همین جهت من فکر می‌کنم اگر در بر همین پاشنه بچرخد کردها بر استقلال خود پافشاری بیشتری خواهند کرد، حال عملی کردن این خواست چگونه تحقق خواهد یافت بحث درازی است.


نه به اعدام : بعد از تصرف موصل توسط داعش جبهه جنگ داعش روبه بغداد بود اما همان طور که اطلاع دارید داعش جبهه خود را تغییر داد و حملاتش را به سوی کردستان آغاز کرد و بیشترین حملات را به شنگال و مخمور انجام داد و کشتار بی رحمانه ای در آن مناطق انجام داد. این تغیر موضع به چه دلیل بود؟

مصطفی هجری : تغیر موضع داعش در تغیر مسیر حملاتش به کردستان موجبات ایجاد مشکلات فراوانی برای حکومت اقلیم و همچنین همه مردم کردستان فراهم آورد ولی در مقابل کردها توانستند از موقعیت پیش آمده به خوبی استفاده نمایند از یک طرف عطف و توجه جهانی به ویژه غرب را بسوی خود جلب کردند و در این راستا توانستند مقدار زیادی سلاح‌های پیشرفته دریافت نمایند و موضوع کردها و مقاومتشان را در برابر داعش سرتیتر اخبار جهان نمایند، از طرف دیگر اتحاد ملی بی‌نظیری بین ملت کرد در سراسر جهان و در هر چهار بخش کردستان به وجود آورند به نحوی که نیروهای مسلح کردهای همه بخشهای کردستان با علاقه و شور و شوق فراوان دوش بدوش پیشمرگان کرد عراق در جبه‌های جنگ علیه داعش شرکت کردند.

اما درباره حملات داعش به کردستان به نظر من جمهوری اسلامی نقش بسزای ایفا کرد، زیرا جمهوری اسلامی طبق اطلاعات موثق، صدها نفر از عوامل خود را در داخل نیروهای داعش نفوذ داده است این عوامل نفوذی تاثیرگذار بودند در منحرف نمودن مسیر حمله داعش به کردستان، هدف رژیم از این کار تنبیه سران حکومت اقلیم به ویژه بارزانی بود که به عنوان رئیس اقلیم بیشتر از همه مسأله استقلال کردستان را مطرح و برجسته می کرد و از طرف دیگر روابط خوبی که اقلیم کردستان با ترکیه و غرب ایجاد کرده است هیچکدام در راستای تأمین منافع ایران نیستند، به ویژه این رژیم به شدت از استقلال کردستان عراق به وحشت افتاده بود و همه می‌دانیم که سران حکومت ایران هریک به نوعی مخالفت خود را با استقلال کردستان اعلام کردند و یکی از معاونین وزارت خارجه ایران اعلام نمود که اگر اقلیم کردستان این رویه را ادامه دهد پشیمان خواهد شد، که این خود تهدیدی آشکار بود.

نه به اعدام : در کردستان سوریه داعش حملات گسترده ای را شروع کرده ودر شهر کوبانی بیشترین درگیری بین داعش ومردم کوبانی بوده است. در همان حال این درگیری در شنگال هم بوده و مردم زیادی در این مناطق یا اعدام شدند یا در هنگام فرار از گرسنگی و تشنگی جان باختند.ارتباط حمله داعش به شنگال و کوبانی چه بوده و به نظر شما آیا سناریویی پشت این قضیه است؟

مصطفی هجری : برای داعش مهم است که مناطق تحت تصرف خود را به هم وصل کند و به این ترتیب خط بطلان بر مرزهای موجود بکشد تا به این ترتیب در آمد و رفت و نقل وانتقال نیروهای خود بتواند بدونه وجود مانعی مانور بدهد، تصرف موصل در عراق این هدف داعش را بر آورده کرد، جنگ داعش در کوبانی در خاک کردستان سوریه وشنگال بخشی از این ستراتیژی نظامی و در جهت گسترده تر کردن این راههای ارتباطی با کردستان سوریه است، بخش دیگر مسأله حمله به شنگال و بقیه نقاط کردستان عراق را چنانچه اشاره شد باید در راستای تأمین سیاست های جمهوری اسلامی دید.


نه به اعدام : همانطور که خبر دارید نیروهای اسلامی موسوم به داعش زنان ایزدی و مسیحی را به عنوان غنایم جنگی به غنیمت برده و آنها را در معرض فروش قرار داده اند. موضع شما در این رابطه چه است؟

مصطفی هجری : طرز رفتار وحشیانه نیروهای داعش با غیر مسلمانان بویژه زنان و کودکان از نظر ما محکوم است، ما در این رابطه طی بیانیه ی رسمی دفتر سیاسی حزب، آنرا محکوم نموده ایم.


نه به اعدام : برای خلاص شدن از دست نیروهای اسلامی و به خصوص داعش مردم باید چی کار کنند آیا این جریانات با حملات و درگیری های نظامی از بین میروند یا باید اقدامات دیگری صورت بگیرد؟

مصطفی هجری : حملات نظامی علیه نیروهای داعش و تضعیف آنها از این راه لازم است ولی کافی نیست، بلکه باید در کنار این حملات حکومت های مردمی و دمکراتیک در خاورمیانه شکل بگیرد تا نیروی داعش و هر نیروی ضد مردمی دیگر نتوانند از جو ایجاد شده بر اثر نارضایتی مردم و سرکوب آنها توسط حکومتهایی استبدادی سوء استفاده نمایند، همچنان که در آغاز، مردم سنی مذهب عراق از حضور نیروهای داعش استقبال می‌کردند به این امید که از چنگال حکومت دیکتاتوری مالکی که سنی‌ها را به حاشیه رانده بود رهایی یابند، در عمل نیز می‌بینیم که داعش وبقیه گروهای تروریستی و ضد مردمی در کشورهای خاورمیانه و آنجا که ثبات و آرامش وآزادی وجود ندارد قدرت پیدا می‌کنند. مردم اگر آزاد باشند و در تعیین سرنوشت کشورشان مشارکت داده شوند تا کشور ملک همه آحاد مردم باشد و مردم خود را مالک سرزمین خود بدانند نه تنها فضایی برای داعش ها به وجود نمی‌آید بلکه مردم همه از کشور همانند خانه خود دفاع می کنند.


نه به اعدام: وظیفه جامعه بین المللی در قبال وضعیتی که در عراق و سوریه رخ داده است باید چه باشد وچه اقداماتی در این باره انجام دهند؟

مصطفی هجری : وظیفه جامعه بین المللی به ویژه غرب بنظر من این است که در صورت ناآرامی در کشورهای خاورمیانه که مرکز تولید این چنین گروهایی است؛ هر چه زودتر به یاری نیروهای دمکرات بیایند تا قبل از نیرومند شدن این گروهها بتوانند آنان را نابود کنند. اگر در سوریه غرب به موقع عمل کرده بود نه بشار اسد می‌توانست همچنان یکه‌تاز میدان باقی بماند و به قتل و ویرانی ادامه دهد، نه نیروهایی مثل داعش، جمهوری اسلامی و بقیه گروههای تروریستی می توانستند در این کشور نیرو بگیرندو ماندگار شوند.

منبع: كوردستان ميديا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2178
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy