هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

دیپلماسی ضعیف ایران و برتری ترکها در کوردستان

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

bazyar_-_estegla_-_ku_-__3سالهای سال است که دولتمردان و اپوزسیون تمامیت خواه ایرانی هر دو همصدا با سیاستهای غلط و اظهارنظرهای غیرمسیولانه و تحقیرکننده و افکار و بیانیه های تهدیدکننده و مالامال از عقاید فاشیستی و نژادپرستانه در حال راندن کوردها از خود هستند و اکنون میوه ی این اشتباهات مهلک را بروشنی میتوان دید;

تقدیم غرب و جنوب کوردستان به ترکها و اسراییلیها همراه با شمال!

تا همین چند سال پیش ترکها نه تنها از مخالفان سرسخت استقلال کوردستان بودند بلکه از احقاق و اعتراف به ابتدایی ترین حقوق آنها سرباز زده و بدون تردید بزرگترین دشمن کوردها در خاورمیانه بودند.

امروز اما نه تنها پروسه صلح با کوردها را با موفقیت پیش میبرند بلکه در نهایت تعجب به استقلال کوردستان چراغ سبز نشان داده و یا از اظهارنظر در مورد آن امتناع میورزند!

ناگفته پیداست که در پس این واکنش عجیب یک دلیل اساسی و اغواکننده وجود دارد و آن نمیتواند چیزی باشد جز عایدات هنگفت اقتصادی یا طمع ضمیمه کردن جنوب و غرب کوردستان به خاک خود.

و اینگونه میتوان بروشنی ترکیه را دید که در رقابت پایاپای با ایران برای تسخیر کوردستان بزرگ پیروز و موفق بوده است و ایرانیان را که همچنان خواهان برگرداندن کوردستانهای ترکیه و سوریه و عراق به قول خودشان، به خاک مادر هستند و هیچ متوجه نیستند که اگر با تحولات منطقه همگام نشده و آنها هم چون ترکها و عربها گامهایی در پی احقاق حقوق کوردهای خود برندارند و به سیاستها و اتهامات بی پایه خود ادامه دهند حتی کوردهای شرق کوردستان را هم از دست داده و لابد تحت قیمومیت ترکها درمیاورند.

با ندانم کاریها و اصرار بر سیاستها و اشتباهات پیاپی اکنون این ایرانیها هستند که میروند تا آرام آرام جای خالی قبلی ترکها در مقام بزرگترین دشمن کوردها را پر کنند.

مدتیست رسانه ها و دولتمردان و روشنفکران و حتی مردم عادی ایران در شبکه های اجتماعی تمام وقت در حال دشمنی با کوردها و محکوم کردنشان در کنار اسراییل هستند!

 

bazyar_-_estegla_-_ku_-__2


ایرانیهایی که همواره کوردستان بزرگ را جزو قلمرو خود بحساب آورده و خود را دوست و حامی و خویشاوند کوردهایی دانسته اند که به ظن آنها کهنترین ملیت ایرانی بوده و هیچکس ایرانیتر از آنها نیست!

مگر دولتمردان و روشنفکران ایرانی جز آغوش ترکیه و اسراییل راه دیگری برای کوردها گذاشته اند که آنها را به این خاطر به استهزا گرفته و مواخذه میکنند!?

ایران به از دست دادن اعتبار خود میان کوردها بسنده نکرده و همچنان با دیکته کردن سیاستهای غلط به احزاب کورد متحد خود در حال بی اعتبار ساختن و نابود کردن پایگاه مردمی آنها هم میباشد.

یک بازنده با تشدید سیاستهایش تنها چیزی که عایدش میشود شکستهای بیشتر و بیشتر است و تا در این سیاستها تجدیدنظر نشود این شکستها متوقف نخواهند شد.

تا زمانیکه ایران و روشنفکران ایرانی و اپوزسیون تمامیت خواهشان به احترام به حقوق ملیتها مسلح نشده و حقوق بربادرفته سالیان دراز انها را وانگذارند این اشتباهات ادامه یافته و این شکستها جبران نخواهد شد،

تمام شواهد نشانگر این است که استقلال کوردستان یک تصمیم برگشت ناپذیر است و بارزانی در نهایت حسن نیت بارها و بارها اعلام کرده است که ما دشمن شما نخواهیم شد. با این وجود ایران در روزهای اخیر بارها بارزانی را به همدستی با تروریستها متهم کرده است!

اگر ایران و ایرانیان خود را دوست و خویشاوند کوردها میدانند که نباید استقلال کوردستان برای انها آنقدرها هم نگران کننده و مسیله دار باشد.

کوردستان استقلال را نه برای برتری طلبی و خودنمایی که برای نجات خود از باتلاقی میخواهد که انفال و حلبچه را در گذشته خود داشته و امروزش سراسر تهدید و تبعیض و ترور است و فردایش گنگ و نامطمین.

چرا باید ملتی که دیروز و در حالیکه سایرین در رفاه و آسایش بودند هزینه هایش را داده و مخارجش را پرداخت کرده است امروز و شایدم فردا همراه آنها باز هزینه دهد و به پای اشتباهاتشان بسوزد!?

ایجاد تنش و ناآرام کردن یک منطقه آرام و موفق ایران را با توجه به سابقه ای که در سوریه از خود بر جای گذاشته نزد افکار عمومی جهانیان بیش از پیش متهم و منفور میکند.

چگونه و با چه منطقی میتوان به جنگ ملت و مردمی رفت که میخواهند با رفراندوم و به احتمال زیاد با نظارت سازمان ملل سرنوشت خود را تعیین کنند!?

حمایت از دولت شکست خورده مالکی با هزینه های گزاف و درزمانی اینچنین حساس چه سودی میتواند برای ایران داشته باشد جز هدایت بحران به قلب سرزمینشان¡?

اینکه حکومت مذهبی ایران مالکی را بر کوردها ترجیح داده و او را متحد خود کرده است قابل درک است اما اینکه ملی گرایان و احزاب سکولار ایرانی هم پیرو همین سیاست در مقابل کوردها سنگر گرفته اند اصلا منطقی نبوده و بسیار جای تاسف دارد.

اینهمه بدبینی و تفرقه افکنی و سیاستهای خصمانه و توپ باران مرزها و کشتار کولبرها مگر تاکنون چه حاصلی به بار اورده جز محرومیت بیشتر و از دست رفتن فرصتها و نفوذ و منافع!?

چرا یکبار برای همیشه آنها را در سطل زباله نمیریزید و با ایجاد مناطق آزاد و کمرنگ کردن مرزها و واگذاری قدرت به مقامات بومی به شکوفایی این مناطق و از بین رفتن نگرانیها کمک نمیکنید!?

کاری که مدتهاست ترکها با خردورزی و پیروی از ارزشها و اصول بروز جهانی در حال انجام ان هستند.

به هر حال شما چه بخواهید چه نخواهید شرایط نوین جهانی، اینترنت و شبکه های اجتماعی مرزها را براحتی نادیده گرفته و به این مهم واقعیت میبخشند.

چه بهتر اگر اجازه دهید کوردهای شرق هم به تبادل تجربیات آموزشی و فرهنگی و اقتصادی با همزبانان خود در سایر نقاط کوردستان پرداخته و صرفا نیروی کار ساختمانی و نظاره گر پیشرفتهای روزافزون آنها با حسرت و محرومیت خود نباشند.

که آنها هم به امروزی آرام و عاری از فقر و فساد و اعتیاد و فردایی مطمین برای کودکان خود نیاز داشته و بیش از این رکود و محرومیت خود را همراه با رنگ باختن هویت و زبان مادریشان تاب نخواهند آورد.

شاید هم میشود با دشمن تراشی و تیوری توطیه و مبارزه با امپریالیسم جهانی و سفسطه و مغلطه به جنگ با اصول دموکراسی رفت و من نمیدانم!!

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2134
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy