هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته دوم اسفند ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته دوم اسفند ماه شامل این بخشها میباشد: احکام، کولبران کرد، زندانیان سیاسی و بازداشتها

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


احکام

دادگاه ارومیه یک فعال سیاسی کُرد را به چهار سال زندان محکوم کرد

در ادامه جریان بازداشت و تحمیل حکم زندان بر فعالین کُرد، چهار سال زندان تعزیزی یک فعال سیاسی کُرد ساکن شهر پیرانشهر، از سوی دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان‌غربی تائید گردید

قادر شاه ساکن شهر پیرانشهر که از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به چهار سال زندان تعزیری محکوم شده بود، چند روز قبل حکم وی در دادگاه تجدیدنظر استان آدربایجان‌غربی در شهر ارومیه تأیید شد.

 یک منبع مطلع گفت قادر شاه به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران از سوی دادگاه انقلاب ارومیه به ٤ سال زندان تعزیری محکوم شده است این منبع افزود: قادر شاه، دوازدهم دی‌ماه سال جاری از سوی ستاد خبری اداره اطلاعات استان آذربایجان غربی بازداشت و پس از ٣٧ روز بازداشت در ستاد خبری اداره اطلاعات و زندان ارومیه با تودیع وثیقه ١٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد گردید این منبع اعلام کرد: دادگاه شهر ارومیه این فعال سیاسی را مطلع نموده که طی چند روز آینده باید به منظور گذراندن دوران محکومیت‌اش خود را به بخش اجرای احکام دادگاه معرفی نماید.

 پیشتر نیز شعبه یکم دادگاه انقلاب مهاباد، حکم ٤ ماه زندان برای هریک از.سه فعا ل سیاسی کرد ساکن سردشت به نام‌های سیروان حسن‌نژاد، سید سامان حسینی و سیروان نصرالهی صادر کرده بود. دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران اتهام این سه اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغات برای احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران اعلام کرده بود (1)


دو زندانی سیاسی کُرد مجددا به اعدام محکوم شدند

سید سامی حسینی و سید جمال محمدی دو زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی ارومیه از سوی دادگاه کیفری این شهر به اعدام و ده سال زندان محکوم شدند

با شکایت نماینده حقوقی سپاه ارومیه از این دو زندانی به اتهام قتل یک عضو سپاه که گفته می‌شود در درگیری با چریک‌های مخالف دولت ایران به قتل رسیده است؛ پرونده‌ای با اتهام قتل در دادگاه کیفری ارومیه بر علیه این دو زندانی سیاسی باز شد دادگاه کیفری ارومیه بدون حضور خانواده شکات و تنها با اکتفاء به حضور نماینده حقوقی سپاه، آن‌ها را محاکمه و به اتهام قتل به اعدام و هم چنین به اتهام تخریب اموال دولتی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم نمود سید سامی حسینی و جمال محمدی در سال ۸۷ از سوی اطلاعات سلماس بازداشت و پس از تحمل سه ماه ۱۰ روز انفرادی در بازداشتگاه این اداره و تحمل شکنجه جسمی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب خوی به اتهام محاربه از طریق همکاری با حزب حیات آزاد کردستان به اعدام محکوم نمودند. پرونده این دو زندانی پس از آن به دیوان عالی کشور ارجاع شد و عینا در شعبه ۳۲ تائید شد پس از مداخله وکیل متهمین و تقاضای اعاده دادرسی و قبول آن از سوی دیوان عالی کشور پرونده مجددا به شعبه هم عرض و به شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه واگذار شد، ریاست این شعبه طی دو جلسه دادگاه در سال ۹۱ این دو زندانی را به اتهام همکاری با حزب مذکور به ۱۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان قزوین و اراک محکوم نمود دو زندانی مذکور در حالی در شعبه ۱۶ دادگاه کیفری استان به اتهام قتل محاکمه شدند که پیش از رای شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه چنین اتهامی در مورد ایشان وجود نداشت.

یکی از نزدیکان این زندانیان گفت: «این حربه جدید دستگاه‌های امنیتی کشور است و زمانی که پرونده زندانیان سیاسی متهم به عضویت در پژاک در دادگاه انقلاب شکست می‌خورد مجددا در دادگاه عمومی به اتهام قتل یک عضو خود این زندانیان را محاکمه می‌کنند تا نهایتا آن‌ها را اعدام کنند وی در پایان یادآور شد: «اوایل سال جاری نیز یک زندانی کرد تبعه ترکیه پس از شکسته شدن حکمش از سوی دیوان عالی کشور به اتهام قتل یک عضو سپاه محاکمه و به اعدام محکوم شده بود این احکام هفته گذشته به آن‌ها در زندان مرکزی ارومیه ابلاغ شده است و با احتساب محکومیت قبلی این دو زندانی هر کدام به ۲۰ سال حبس تعزیری و اعدام محکوم شدند(2).


 کولبران کرد

کشته و زخمی شدن دو کولبر کُرد توسط نظامیان مستقر در مرز با ترکیه

دو کولبر کُرد ساکن شهرهای ارومیه و سلماس با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران کشته و زخمی شدند.

شامگاه دوشنبه، پنجم اسفندماه یک کولبر کُرد به نام عارف پیروتی فرزند موسی و ساکن روستای "خانقاه" از توابع ترگور ارومیه بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد.. گفته می‌شود، این کولبر کُرد در حال برگشت از مرز ترکیه در کمین نیروهای نظامی ایران قرار گرفته و در نتیجه بر اثر شلیک مستقیم این نیروها جان خود را از دست داده است.

از دیگر سو، عصر روز شنبه‌ی هفته جاری، یک کولبر دیگر کُرد به نام وهاب حسینی ٢٦ ساله فرزند ولایت، از سوی نیروهای نظامی مورد تیراندازی قرار گرفته و به شدت زخمی شده است. این کولبر کُرد ساکن روستای "بروشخواران" از توابع شهرستان سلماس بوده و در مرز ایران و ترکیه مورد شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفته است.

.. فعالان حقوق‌بشر در رابطه با آمار کولبران کُرد اعلام کردند: باید حکومت اسلامی ایران در سیاست‌های خود تغییراتی ایجاد کند و همزمان جامعه بین‌المللی باید به این مسئله اهمیت ویژه‌ای بدهد و اجازه ندهند کولبران کُرد در راه تهیه مایحتاج زندگی و امرار معاش، توسط مأموران هنگ مرزی حکومت اسلامی ایران کشته شوند(1)


زندانیان سیاسی

دانا لنج‌آبادی به زندان مرکزی مریوان انتقال یافت

. یک فعال دانشجویی کُرد، پس از یک ماه بازداشت در سلول اداره‌ی اطلاعات سنندج، به زندان شهر مریوان منتقل شد.

 چهارشنبه هفتم اسفندماه، مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران، دانا لنج‌آبادی را از اداره‌ی کل اطلاعات استان کُردستان مستقیما به زندان مرکزی مریوان انتقال دادند. یک منبع مطلع گفت: مدت بازداشت این فعال دانشجویی و عضو انجمن سبز چیا در مریوان، برای یک ماه دیگر تمدید شده است. این منبع افزود: روز گذشته خانواده‌ی لنج‌آبادی به منظور ملاقات با فرزندشان به زندان شهر مریوان مراجعه نمودند، اما مأموران این زندان اجازه‌ی هرگونه ملاقات به آنان را ندادند.

دانا لنج‌آبادی، ششم بهمن‌ماه امسال پس از یک روزبازداشت.. توسط مأموران امنیتی به بازداشتگاه اداره‌ی کل اطلاعات استان در سنندج منتقل شد(1)


وضعیت بد جسمی محمدامین آگوشی در زندان مرکزی زاهدان

محمدامین آگوشی زندانی زندان مرکزی زاهدان باوجود بیماری از درمان مناسب پزشکی محروم است.

محمد امین آگوشی معلم بازنشسته ۵۴ ساله و اهل پیرانشهر که هم‌اکنون در زندان زاهدان محکومیت ۱۰ ساله خود را در تبعید سپری می‌کند، باوجود بیماری از درمان مناسب محروم است.. آگوشی که طی هفته اخیر به بیماری اوریون مبتلا شده بود به بهداری زندان زاهدان مراجعه کرد و بهداری زندان هیچ اقدامی برای درمان وی صورت نداد. از همین رو این زندانی سیاسی با درمان‌های سنتی و با کمک سایر زندانیان سعی در معالجه خود در زندان کرده است.. وی که بار‌ها تقاضای مرخصی خود را از مسئولین کرده با کارشکنی دادستانی ارومیه و زاهدان روبرو می‌شود.. این زندانی زندان مرکزی زاهدان به همراه ایرج محمدی و احمد پولادخانی اهل پیرانشهر به اتهام جاسوسی به نفع حکومت اقلیم کردستان و محاربه از طریق همکاری با گروه‌های معاند نظام در سال ۸۶ بازداشت شدند وی پس از تحمل بیش ۷ ماه انفرادی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد و پس از برگزاری دادگاه در شعبه دوم دادگاه نظامی (سازمان قضایی نیروهای مسلح) به اعدام از طریق تیرباران محکوم شد .

 حکم صادره در شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور عینا تائید شد اما مجددا پرونده ایشان به جریان افتاده و با ارجاع به شعبه یکم دادگاه نظامی وی به همراه دو متهم دیگر به ۱۰ سال حبس و تبعید به زندان زاهدان محکوم شده است(2)


ممانعت از درمان دوتن از زندانیان اهل‌سنت اوین

باوجود وضعیت نامساعد جسمی شهرام احمدی و آرش شریفی، این دو زندانی عقیدتی کماکان از اقدامات درمانی محروم هستند.

شهرام احمدی زندانی اهل‌سنت بند ۳۵۰ زندان اوین که پیش‌تر کلیه چپ خود را از دست داده بود، بخاطر عفونت کلیه دیگرش با درد شدید و خونریزی روبرو است. پزشک زندان چندین بار شهرام احمدی را معاینه کرده و برایش آزمایش و درمان در مراکز درمانی خارج از زندان را تجویز نموده، با این وجود تا کنون از درمان مناسب و اعزام به بیمارستان محروم بوده است

آرش شریفی دیگر زندانی اهل‌سنت بند ۳۵۰ زندان اوین که پیش‌تر نیز گزارشی از وضعیت بینایی وی در این خبرگزاری منتشر شده بود از شرایط نگران کننده‌ای برخوردار است. آرش شریفی دیگر زندانی اهل‌سنت بند ۳۵۰ زندان اوین که پیش‌تر نیز گزارشی از وضعیت بینایی وی در این خبرگزاری منتشر شده بود از شرایط نگران کننده‌ای برخوردار است.

آرش شریفی از ناحیه هردو چشم دچار قوز قرنیه شده و پزشکان اعلام کرده‌اند وی چشم چپ خود را تقریبا از دست داده است و چشم راست وی هم در وضعیت نا مناسبی قرار دارد. باوجودی که پزشکان برای آرش شریفی تجویز کرده‌اند که هردوچشمش نیاز به جراحی در مراکز درمانی خارج از زندان دارد، ولی تا کنون از درمان مناسب محروم بوده است(2).


 سمکو خلقتی به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد

سمکو خلقتی زندانی سیاسی کرد زندان رجایی شهر به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

سمکو خلقتی زندانی سیاسی کرد اهل مهاباد که در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد روز گذشته سه‌شنبه ۱۳ اسفند ماه به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی که سال ۱۳۸۸ در اراک بازداشت گردیده پس از مدتی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و در آنجا تحت فشار برای انجام مصاحبه تلویزیونی قرار گرفته بود. وی به اتهام همکاری با حزب دمکرات کردستان به15 سال زندان محکوم شده است.(2).


بازداشتها

جوان ٢٢ ساله‌ی کُرد از سوی اداره‌ی اطلاعات مهاباد بازداشت شد

نیروهای اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد یک شهروند کُرد را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل نمودند.

چند روز قبل یک شهروند کُرد به نام دیاکو رسول‌زاده ٢٢ ساله و فرزند صالح توسط مأموران امنیتی بازداشت شد.

این جوان کُرد از اهالی روستای "دریاز" از توابع بخش مرکزی مهاباد است.

این شهروند کُرد به مدت پنج روز است که در بازداشت نهادهای امنیتی به سر می‌برد و علی‌رغم پیگیری خانواده‌ی رسول‌زاده، از سرنوشت و دلیل بازداشت و مکان نگهداری فرزندشان هیچی اطلاعی در دسترس نمی‌باشد. در ادامه موج بازداشت شهروندان کُرد طی هفته گذشته، در شهر روانسر ٧ شهروند کُرد از سوی نیروهای امنیتی به اتهام عضویت و همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران بازداشت و به زندان امنیتی اداره اطلاعات شهر کرمانشاه منتقل شدند(1)


یک شهروند دیگر در مهاباد بازداشت گردید

مأموران امنیتی اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد، یک شهروند کُرد را در منزل شخصی‌اش بازداشت کردند.

 روز دوشنبه، دوازدهم اسفندماه یک شهروند کُرد به نام کاوه امینی از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و به مکانی نامعلومی انتقال یافت.. پیشتر نیز نیروهای وزارت اطلاعات، بردار این شهروند کُرد به نام "کامران امینی" را بازداشت کرده بودند. به گفته یک منبع مطلع، مأموران اداره‌ی اطلاعات شهر مهاباد پس از بازداشت کامران امینی، به طور مداوم کاوه را نیز مورد تهدید قرار داده و چندین بار وی را به این مرکز امنیتی حکومت اسلامی ایران در شهر مهاباد احضار کردند. کامران امینی که روز چهارشنبه دوم بهمن‌ماه بازداشت گردید، چند روز قبل نیروهای اطلاعاتی این شهروند کُرد را تهدید به بازداشت کرده بودند. این شهروند مهابادی صاحب مغازه چاپ و تکثیر بوده و گفته می‌شود از زمان بازداشت وی تاکنون، سرنوشتش در هاله‌ای از ابهام قراردارد و در زندان ارومیه در بازداشت بسر می‌برد. همچنین چند روز قبل یک شهروند دیگر مهابادی به نام دیاکو رسول‌زاده ٢٢ ساله، فرزند صالح و ساکن روستای "دریاز" از توابع منطقه شارویران مهاباد از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت گردید(1).


 مأموران وزارت اطلاعات یک تن را در شهر اشنویه بازداشت کردند

یک شهروند کُرد ساکن شهرستان اشنویه از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت گردید.

رسول محمد نجات ٣٨ ساله و ساکن شهرستان اشنویه، روز یکشنبه یازدهم اسفندماه از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به زندان انتقال یافت. یکی از نزدیکان خانواده محمدنجات گفت: نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران دلیل بازداشت رسول محمدنجات را "همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران" اعلام کردند. به گفته این منبع، دستگاه قضای ایران برای آزادی این شهروند کُرد، درخواست تودیع وثیقه ١٠٠ میلیون تومانی کرده است. این منبع افزود: "پیشتر نیز این شهروند کُرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند روز نگهداری در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات اشنویه با تودیع وثیقه آزاد شده بود .(1)


منابع:

1)کردپا

2)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1470
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy