هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول اسفند ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته اول اسفند ماه شامل این بخشها میباشد: تیراندازی به افراد بیگناه، احکام، زندانیان سیاسی، بازداشتها و کولبران کرد.

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


تیراندازی به افراد بی گناه

بانه: نظامیان ایران یک شهروند کُرد را از ناحیه‌ی سر هدف تیر قرار دادند

یک شهروند کُرد درپی تیراندازی هنگ مرزی شهرستان بانه، در بیمارستان سنندج بستری شد.

نیروهای انتظامی مستقر در مرز بخش "نَمَشیر"، یک شهروند کُرد به نام جلال فرزند حاج قادر را از ناحیه سر هدف گلوله قرار دادند. حادثه شامگاه روز یک‌شنبه، بیست و هفتم بهمن‌ماه در نزدیکی روستای "انجینه" از توابع دهستان "بوالحسن" روی داده است. به گفته‌ی یک منبع مطلع، خانواده‌ی این شهروند کُرد در حال عزیمت به یکی از روستاهای مرزی بانه جهت دیدار با آشنایان بودند که خودروی حامل آنها مورد شلیک مستقیم نظامیان حکومتی قرار گرفت. گفته می‌شود، شلیک به وی بدون "اخطار قبلی" و دستور "ایست.بوده است.. تا لحظه‌ی انتشار این گزارش، جلال حاج قادر به سبب اصابت گلوله به سر، در مراکز درمانی شهر سنندج تحت مراقبت‌های پزشکی می‌باشد. وضعیت عمومی این شهروند کُرد، "وخیم و نامناسب" گزارش شده و خبرنگار کُردپا در بانه، هویت افسری را که به جلال تیرانداز نموده، سروان "م" عنوان کرد. روز شانزدهم ماه جاری نیز در مرز بانه و در روستای "چومان"، یک شهروند کُرد به نام احمد فرزند جلال مورد تیراندازی نظامیان هنگ مرزی قرار گرفته و به شدت زخمی شده بود(1)


احکام

دادگاه انقلاب مشهد، فعال فرهنگی کُرد را به زندان محکوم کرد

یک فعال فرهنگی کُرد ساکن استان خراسان شمالی به یک سال زندان تعزیری محکوم گردید.

ادگاه انقلاب مشهد یک فعال فرهنگی کُرد به نام مهدی جعفرزاده را به یک سال حبس محکوم کرد.

اتهام این شهروند کُرد، "ارتباط با کُردهای ساکن غرب ایران" و "دیدار از اقلیم کُردستان عراق" عنوان شده است.

 این فعال فرهنگی، بعد از تأیید حکم دادگاه بدوی توسط دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، خود را به بخش اجرایی احکام دادگاه مشهد معرفی و برای گذراندن دوران محکومیت‌اش به زندان مرکزی این شهر انتقال یافت.

مهدی جعفری ٣٠ ساله، ساکن شهر "درگز" می‌باشد که در هجدهم فروردین‌ماه سال جاری توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت و به مدت دو ماه در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات مشهد در بازداشت بود.

این فعال فرهنگی، پس از ٦٠ روز بازداشت با تودیع وثیقه‌ی ٢٠٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شده بود(1)


سردشت/ محکومیت سه فعال سیاسی کُرد به زندان

سه شهروند کُرد ساکن شهر سردشت از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به زندان تعزیری محکوم شدند.

طی روزهای گذشته، شعبه یکم دادگاه انقلاب مهاباد، حکم ٤ ماه زندان برای هریک از این سه فعال سیاسی کُرد صادر کرد.

هویت این سه شهروند کُرد ساکن شهر سردشت سیروان حسن‌نژاد، سید سامان حسینی و سیروان نصرالهی عنوان شده است.

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران اتهام این سه فعال کُرد را "اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغات برای احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران" اعلام کرده است(1).


زندانیان سیاسی

عدنان حسن‌پور بە زندان زابل تبعید شد

عدنان حسن‌پور روزنامە نگار زندانی کرد بعد از هفت سال زندان در سنندج برای ادامە محکومیتش بە زندان زابل تبعید شد.

 عدنان حسن‌پور روز سه شنبه ٢٩ بهمن ماە ١٣٩٢ بدون اطلاع برای تبعید بە زندان زابل تبعید شد. این روزنامه نگار زندانی کُرد در تاریخ ۵ بهمن ماه ١٣٨۵ بازداشت شد و در تاریخ ٢٢ خرداد سال ٨۶ به اتهام محاربه به اعدام محکوم گردید.

حکم این روزنامەنگار کُرد در دادگاه تجدید نظر به پانزده سال زندان کاهش یافت و از آن تاریخ تا بە حال ازهر نوع مرخصی محروم بودە است.. عدنان حسن‌پور در مرداد ماە گذشته نامەای را از زندان خطاب بە حسن روحانی منتشر کرد.

 عدنان حسن‌پور پیش از بازداشت عضو تحریریه «هفته نامه ئاسو» بوده که به دو زبان کردی و فارسی منتشر می‌شد. این هفته نامه در سال ۱۳۸۴ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تشویش اذهان عمومی توقیف شد.. همچنین این روزنامه نگار کُرد در طول دوران حبس در زندان مرکزی سنندج کتاب.آینده آزادی.. نوشته «فرید ذکریا» را از زبان فارسی به زبان کُردی ترجمه کرده است.. شایان ذکر است عدنان حسن‌پور عصر پنجشنبه ۳ بهمن پس از هفت سال حبس، از زندان مرکزی سنندج به زندان زادگاهش یعنی شهر مریوان منتقل شده بود(2).


 بازداشتها

شش شهروند کُرد در روانسر بازداشت شدند

 6 شهروند کُرد ساکن شهرستان روانسر واقع در استان کرمانشاه، از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران تعدادی از شهروندان ساکن روانسر را بە اتهام عضویت و همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردند. خبرنگار کُردپا در شهر روانسر هویت ٤ تن از بازداشت شدگان را آرام سلیمانی ٢٤ سالە فرزند سلیم، مهدی ویسی ٣٠ سالە فرزند حیدر و همچنین شاهرخ و شاپور( برادر) فرزند سعید اعلام کردە است. شاهروخ و شاپور روز پنج‌شنبە یکم اسفند‌ماه و آرام و مهدی روز جمعە دوم اسفند‌ماه بازداشت شدەاند 2 شهروند دیگر نیز به نام‌های عبدالکریم احمدنژاد و هدایت روز پنج‌شنبه یکم اسفندماه توسط نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدەاند.(1)


نامعلوم بودن سرنوشت دانا لنج‌آبادی پس از یک ماه بازداشت

سرنوشت دانا لنج‌آبادی فعال دانشجویی کُرد ساکن شهر مریوان پس از یک ماه بازداشت، تاکنون نامعلوم می‌باشد.

سرنوشت دانا لنج‌آبادی فعال دانشجویی و یکی از اعضای انجمن سبز چیا مریوان که پنجم بهمن‌ماه سال جاری از سوی نیروهای اطلاعاتی در محل کار در شهر مریوان بازداشت شده بود، نامعلوم می‌باشد.. این فعال کُرد، ششم بهمن‌ماه امسال پس از یک روز بازداشت از سوی مأموران امنیتی به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج منتقل شد. به گفته یکی از نزدیکان خانواده دانا لنج‌آبادی، علی‌رغم پیگیری‌های ما، تاکنون سرنوشت و محل نگهداری دانا همچنان نامعلوم و هیچ کس در این رابطه پاسخگوی ما نیست. همزمان با بازداشت دانا لنج‌آبادی، موج گسترده‌ای از احضار و بازجویی فعالان دانشجویی به اداره اطلاعات آغاز و در این ارتباط سوران دانشور، آرش مولودی و هیمن بیگلری نیز احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند. چند روز پس از بازداشت این فعال دانشجویی، هشتم بهمن‌ماه حراست دانشگاه پیام‌نور مریوان دستور محرومیت از تحصیل سه دانشجوی کُرد به نام‌های دانا امینی دانشجوی رشته‌ی علوم اجتماعی، میثم جوانمیری دانشجوی رشته‌ی علوم اجتماعی و سوران راوش دانشجوی رشته‌ی کشاورزی را بطور شفاهی به آنان اعلام کرد.. گفته می‌شود، این فعالان دانشجویی به دلیل شرکت در تظاهرات اعتراضی علیه اعدام زندانیان سیاسی کُرد در شهر مریوان، تحت فشار مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران قرار گرفته‌اند.(1).


کولبران کرد

بازداشت یک کولبر کُرد در نوسود

نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در بخش نوسود ضمن بی‌حرمتی به یک کولبر کُرد، وی را بازداشت کردند.

شامگاه یکم اسفندماه یک کولبر کُرد به نام "رجب شیخانی" از سوی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران ضمن بی‌حرمتی بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفت. به گفته یک منبع مطلع، رجب شیخانی از سوی نیروهای نظامی پاسگاه "برونی" نوسود مورد ضرب و شتم و بر اثر آن از ناحیه سر به شدت زخمی شده است. کولبری کاری پرمخاطره می‌باشد که کولبران با حمل کالا و انتقال آن به محلی دیگر مایحتاج روزانه خود را تأمین می‌کنند و به گفته کولبران اگر برای آنان زمینه اشتغال ایجاد شود به کولبری روی نخواهند کرد. پیشتر نیز سه کولبر کُرد ساکن شهر پاوه به نام‌های زکریا محمدی، دیدار قادری و لقمان نازی از سوی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت شده بودند و دستگاه قضایی حکومت در شهرستان پاوه برای آزادی این سه کولبر درخواست تودیع وثیقه ٩٠٠ میلیون تومانی کرده بود. کولبران کُرد بطور مداوم با فشار نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران مواجه و این فشارها بیشتر در قالب کشتن و زخمی کردن کولبران کُرد خود را نشان می‌دهند(1).


 مریوان/ تعقیب و گریز نیروهای نظامی، زخمی شدن کولبر کُرد را در پی داشت

بر اثر تعقیب و گریز کولبران از سوی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در مرز باشماق مریوان، یک کولبر کُرد زخمی گردید.

یکشنبه چهارم اسفندماه یک کولبر کُرد به نام ابراهیم سعیدی‌نیا ٢٥ ساله و ساکن روستای "پیرصفا" از توابع شهرستان مریوان در اثر حادثه‌ی جاده‌ای زخمی شد. وی به هنگام تعقیب و گریز توسط مأموران حکومتی، با یک کامیون در جاده برخورد و دچار حادثه گردید. به گفته شاهدان عینی، این کولبر کُرد در حالیکه مانع توقیف کالا شده است، از سوی نیروهای نظامی مورد تعقیب قرار گرفته و در نتیجه این تعقیب با کامیون باربر برخورد نموده است. گفته می‌شود این کولبر کُرد به دلیل وخیم بودن وضعیت جسمی هم‌اکنون در بیمارستان شهر مریوان تحت مراقبت پزشکی می‌باشد. از سویی دیگر، چهارم اسفندماه یک شهروند کُرد به نام "آوات" و ساکن شهر پاوه که در مناطق مرزی مشغول امرار معاش بوده، تمامی اجناس این شهروند که سیگار بوده از سوی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در نزدیک شهر نودشه توقیف و ضبط گردیده است(1).


 نودشە/ ادامەی ضبط اموال و بازداشت شهروندان کرد از سوی نیروهای رژیم ایران

نیروهای نظامی رژیم ایران در منطقەی نودشە ضمن ضرب و شتم و بی‌احترامی به کولبران و شهروندان کرد اقدام به مصادرە اموال و بازداشت آن‌ها نمودند.

روز یکشنبه چهارم اسفندماه سال.1392 . نیروهای نظامی رژیم مستقر در پاسگاه قلعەی نودشە در مکانی به نام. گردنەی چنارە.. برای شهروندان کمین کردە و اقدام به مصادرە اموال آن‌ها می‌کنند.

گزارش دریافتی حاکی از این می‌باشد کە نیروهای رژیم اسلامی ایران، ضمن بی‌حرمتی و ضرب‌وشتم شهروندان کرد یک دستگاه اتومبیل سایپا را همراه با محموله‌ی آن ضبط کردە و همچنین "رسول رستمی" فرزند رحیم، صاحب این ماشین را نیز بازداشت کردەاند. در همین ارتباط، روز سەشنبه ٢٩ بهمن‌ماه سال ١٣٩٢، نیروهای نظامی رژیم ایران در جادەی.. بیەکەرە ــ دزلی" از توابع شهرستان سروآباد برای شهروندان کُرد این منطقه کمین کرده و در نتیجەی این اقدام ١٢ اتومبیل شهروندان ساکن شارانی و دزلی را توقیف کردەاند. همچین، طی هجوم نیروهای رژیم ایران به کولبران منطقە نوسود در مورخەهای ٢٥ و ٢٦ بهمن‌ماه سال جاری، ١٠ راس از قاطرهای بارکش که ابزار کسب درآمد کولبران است، توسط نیروهای رژیم ایران توقیف شدند.

یکی از شهروندان این منطقە گفت: "نیروهای مرزبانی رژیم ایران به کولبران اعلام کردەاند کە باید در ازای بازپس گیری هر راس قاطر ٢ میلیون تومان وجه نقد پرداخت کنند(2)


منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1503
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy