هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر بهمن ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته آخر بهمن ماه شامل این بخشها میباشد: کولبران کرد، احکام، تیراندازی به افراد بیگناه و بازداشتها

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


کولبران کرد

درخواست ده میلیون تومان از خانواده چهار کولبر کُرد در ارومیه

از خانواده‌ی چهار کولبر کُرد که در منطقه حکاری کُردستان ترکیه بر اثر سقوط بهمن جان خود را از دست داده بودند، در خواست ١٠ میلیون تومان وجه نقد می‌شود.

 روز دوشنبه بیست و یکم بهمن‌ماه، جنازه این چهار کولبر کُرد از طریق گمرک مرزی "سرو" در شهرستان ارومیه به زادگاهشان در منطقه "مرگور" منتقل شدند. نیروهای نظامی از خانواده‌ی این کولبران، درخواست ١٠ میلیون تومان وجه نقد کردندبه گفته یک منبع مطلع، نیروهای نظامی اعلام کردند، تا زمانی که بستگان این کولبران ١٠ میلیون تومان وجه نقد را به حساب دولت واریز نکنند، اجازه ورود اجساد کولبران به ایران داده نمی‌شود. وی افزود: "روز دوشنبه تا حوالی عصر از ورود جنازه این کولبران ممانعت بعمل آمد که بعدها با میانجیگری مردم، جنازه آنان به خانواده‌هایشان تحویل داده شد"

 این چهار کولبر کُرد روز جمعه یازدهم بهمن‌ماه به منظور کولبری به روستای. گلیشه.. در کُردستان ترکیه رفته‌بودند که هنگام بازگشت بر اثر سقوط بهمن جان خود را از دست داده بودند. پس از مرگ این چهار کولبر کُرد اکثر وب سایت‌های داخلی حکومت اسلامی ایران اعلام کردند: " چهار نفر از شهرستان ارومیه به شیوه‌ی غیرقانونی به خاک ترکیه رفته و در آنجا به دلیل سقوط بهمن جان خود را از دست دادند. گفته می‌شود، نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران اعلام کردند، این چهار کولبر به شیوه غیرقانونی از مرز عبور کردند و به همین دلیل باید خانواده آنان این جریمه را پرداخت نمایند. نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران برای تحویل جنازه هر کدام از این کولبران درخواست ٢ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان نموه بودند، اما بعدها با میانجیگری مردم به دلیل بی‌بضاعتی و تنگدستی خانواده این کولبران، وجه مورد نظر از آنها دریافت نگردید...

هویت این چهار شهروند کُرد فاخر شینودکان فرزند احمد و شاکر شینودکان فرزند احمد از اهالی روستای "گسیان" و آدم گردی‌پور فرزند مصطفی ساکن روستای "شیخ زرد" و خبات شینوزاد فرزند اسماعیل ساکن روستای "دیزج" مرگور می‌باشد که ١١ روز قبل در هنگام کولبری بر اثر سقوط بهمن جان خود را از دست دادند(1)


تیراندازی نظامیان در مرز چالدران، مرگ کولبر کُرد را درپی داشت

یک کولبر کُرد ساکن یکی از روستاهای چالداران بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران جان خود را از دست داد.

یروهای نظامی ایران با تیراندازی به یک کولبر کُرد به نام صلاح‌الدین بروکی فرزند عیسی، وی را به قتل رساندند.

این کولبر ٢٨ ساله از اهالی روستای "ناور" از توابع شهرستان چالدران می‌باشد.. این کولبر کُرد متأهل و دارای سه فرزند می‌باشد که هنگام بازگشت از مرز مورد تیراندازی نیروهای نظامی ایران قرار گرفته و در نتیجه جان خود را از دست داد.

وضعیت بغرنج اقتصادی و عدم جذب و استخدام شهروندان کُرد در نهادها و ادارات دولتی موجب گردیده که روزانه شاهد کشته و زخمی‌شدن این شهروندان در مرزها باشیم که جهت امرار معاش به شغل پُرخطر کولبری و کارگری در این مناطق روی آوردەاند و در فصل زمستان نیز بارش برف سنگین از دیگر خطراتی است که جان کولبران در مناطق مرزی کردستان را با خطر جدی روبرو کرده است.. حکومت اسلامی ایران بجای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی که تبدیل به منبع درآمد مردم مناطق مرزی شود، تنها راه حل را انسداد مرزها و کشتن کولبران می‌داند، طبق خبرهای منتشر شده در آژانس خبررسانی کُردپا، بیشتر کولبرانی که بر اثر شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران جان خود را از دست داده‌اند، متأهل بوده‌اند(1).

 

احکام

 حکم ده سال دیگر برای زندانی کُرد محبوس در ارومیه صادر شد

یک فعال سیاسی کُرد محبوس در زندان ارومیه بار دیگر توسط دادگاه انقلاب به ١٠ سال حبس محکوم شد.

طی روزهای گذشته شعبه یکم دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ریاست قاضی..چابک.. حکم زندان عثمان مصطفی‌پور را به ٣٥ سال حبس تعزیری تغییر داد. یک منبع مطلع گفت: "دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران، حکم ده سال حبس را برای عثمان مصطفی‌پور به دلیل درگیری با نیروهای سپاه صادر کرده است عثمان مصطفی‌پور اهل پیرانشهر می‌باشد و ٢٢ سال و ٥ ماه گذشته را در زندان‌های ایران بدون مرخصی سپری کرده است

این فعال سیاسی کُرد شهریورماه سال ١٣٧٠ در منطقه‌ی "ترگور" ارومیه بازداشت و بعدها به اتهام "عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون" حکومت اسلامی ایران به ٢٥ سال زندان تعزیری محکوم شده بود در آن روزها نیز دو شهروند دیگر کُرد به نام‌های ملاجاسم دل‌نشین و ایوب جهانگیری بهمراه عثمان مصطفی‌پور بازداشت شده بودند که در سال‌های ٧١ و ٧٢ در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند عثمان مصطفی‌پور سال ٩٠ در رنج نامه ای. از بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل، دیدبان حقوق بشر و مجامع جهانی و ملی حقوق انسان و همه انسان‌های آزاد و آزادی خواه و وجدان‌های بیدار در سراسر ایران و جهان درخواست درخواست کرده بود که با تحقیق پیرامون روند دادگاهی و تباه شدن بیست سال از عمر و جوانی وی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران اجازه ندهند که جوانان دیگر از این سرزمین چنین عمر و جوانی‌شان را بر اساس ادعا و ادله بی اساس تباه شود(1)


تیراندازی به افراد بی گناه

 کشتە و زخمی شدن سه شهروند کرد در سنندج

تیراندازی نیروهای رژیم ایران، در مقابل درب زندان مرکزی سنندج سە شهروند کرد را کشتە و زخمی کرد.

روز سەشنبه ٢٢ بهمن‌ماه سال ١٣٩٢، نیروهای نظامی رژیم اسلامی ایران در مقابل درب زندانی مرکزی سنندج اقدام به شلیک مستقیم به سوی یک اتومبیل در حال حرکت کردند یکی از شاهدین عینی این رویداد به گفت: "نیروهای رژیم ایران راس ساعت ١٤:٣٠ به سوی یک پراید شلیک کردند این شهروند که نخواست نامش فاش شود در ادامه افزود: "در نتیجەی این شلیک مستقیم، رانندەی این اتومبیل کشتە شدە و دو سرنشین دیگر نیز به شدت زخمی شدند تاکنون نیز دلیل شلیک مستقیم به سوی این اتومبیل مشخص نگردیده است(2)

 

بازداشتها

بازداشت دو شهروند کرد توسط عوامل رژیم ایران

در ادامەی موج بازداشت شهروندان کرد از سوی نیروهای امنیتی رژیم ایران، دو شهروند کرد دیگر نیز بازداشت شدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در مدت یک هفتەی گذشته دو شهروند کرد اهل شهرهای سنندج و کامیاران از سوی نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران بازداشت شدەاند.. نیروهای امنیتی رژیم ایران، هفته گذشته، یک شهروند اهل سنندج به نام..فرامرز کاویانی.. فرزند "سعید" را بازداشت کرده‌اند که در این مدت از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دسترس قرار نگرفته است.. از سویی دیگر، "یزدان باجلانی"، شهروند کرد اهل کامیاران نیز طی ێک هفتە گذشته از سوی نیروهای رژیم ایران بازداشت شدە است با استناد به آمار ثبت‌شدە در وب‌سایت کردستان میدیا، از ابتدای دی‌ماه سال جاری تاکنون، ٣١شهروند کرد از سوی نیروهای امنیتی رژیم ایران بازداشت شدەاند(2)


منابع:

1)کردپا

2)کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1607
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy