هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم بهمن ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

گزارش هفته سوم بهمن ماه شامل این بخشها میباشد: کولبران کرد، دانش آموزان، احکام، وضعیت زندانیان و بازداشتها

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


کولبران کرد

دو کولبر کُرد در مرز کُردستان کشته و زخمی شدند

شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به دو کولبر کُرد در مناطق مرزی با اقلیم کُردستان، مرگ یکی از آنان را درپی داشت.

طی روز گذشته، دو شهروند کُرد در مناطق مرزی سردشت و بانه از سوی نظامیان حکومت ایران مورد تیراندازی قرار گرفته که جوانی ٢٣ ساله به نام "سوران" جان خود را از دست داد

این کولبر از اهالی روستای..واوان.. می‌باشد که عصر روز گذشته در نزدیکی روستای "نلاس" توسط نظامیان حکومتی کشته شد همچنین خبرنگار کُردپا از بانه گزارش داد که صبح روز گذشته نیز یک کولبر کُرد به نام..احمد.. فرزند جلال در نزدیکی روستای مرزی "چومان" هدف شلیک مأموران نظامی قرار گرفت. در نتیجه‌ی تیراندازی نظامیان مستقر در مرز چومان، این کولبر به شدت زخمی و راهی مراکز درمانی شهر بانه شده است. به سبب نبود فرصت‌های شغلی، عدم سرمایه‌گذاری دولتی و بیکاری در استان‌های کُردستان، آذربایجان‌غربی و کرمانشاه، شهروندان کُرد به ویژه جوانان به شغل پُرخطر کولبری روی آورده که در بسیار موارد توسط نیروهای نظامی هدف شلیک مستقیم قرار می‌گیرند که مرگ کولبر را نیز درپی دارد..

 احمد شهید، گزارشگر حقوق‌بشر سازمان ملل، "کشتار سیستماتیک کولبران و کاسبکاران کُرد ساکن در مناطق مرزی" را در گزارش جدید خود درج کرده است(1).


دانش آموزان

معضل مطالبه پول از دانش‌آموزان همچنان ادامه دارد

یکی از مدارس شهر ارومیه برای تحویل کارنامه تحصیلی، از دانش‌آموزان بیست هزار تومان وجه نقد مطالبه می‌کند.

مسئولان هنرستان کار و دانش خوارزمی در شهر ارومیه در اقدامی تأمل برانگیز مبلغ ٢٠ هزار تومان را جهت تحویل کارنامه تحصیلی از هنر آموزان مطالبه می‌کنند این هنرستان ٦٣٢ هنرآموز دارد و تاکنون بعضی از هنر آموزان از روی ناچاری این مبلغ وجه نقد را به این هنرستان پرداخت کردند از سوی دیگر مسئولان مدرسه روستای طاهربغده از توابع گورک سقز به دستور اداره آموزش و پرورش مبلغ ١٠٠ هزار تومان وجه نقد را از دانش‌آموزان دریافت کرده‌اند مسئولان مدرسه این روستا به بهانه لوله‌کشی گاز برای مدرسه مبلغ ١٠٠ تومان وجه نقد را از دانش‌آموزان دریافت کردند یکی از ساکنین روستای طاهربغده به گفت: حفر کانال و تمام هزینه لوله‌کشی گاز برای مدرسه برعهده خانواده دانش‌آموزان بوده و اداره آموزش و پرورش در این زمینه هیچ‌گونه کمکی نکرده است (1)


از دختران مدرسه شبانه‌روزی در دیواندره، سیصدهزار تومان مطالبه شد

یکی از مدارس شبانه‌روزی در شهرستان دیواندره از دختران دانش‌آموز مبلغ قابل توجهی وجه نقد مطالبه کرده است.

مدیران مدرسه‌ی راهنمایی "فاطمه" در روستای ظفرآباد از دانش‌آموزان خواسته‌اند که مبلغ سیصد هزار تومان وجه نقد پرداخت کنند خبرنگار کُردپا در دیواندره به نقل از شهروندان کُرد اعلام کرد: این شبانه‌روزی دخترانه هدف از اخذ پول را کمک به مدرسه و خرید وسایل و تجهیزات موردنیاز عنوان کرده‌اند گزارش در ادامه می‌افزاید: دختران مقطع راهنمایی در روستاهای اطراف شهرستان دیواندره که اکثریت آنان از قشر محروم و کم‌درآمد جامعه هستند برای ادامه تحصیل، در این مدرسه‌ی شبانه‌روزی ثبت‌نام می‌کنند روستای ظفرآباد در ١٥ کیلومتری شرق دیواندره واقع شده است مدرسه شبانه‌روزی آموزشگاهی است که در آن دانش‌آموزان در طی سال تحصیلی با همشاگردی‌های خود درس می‌خوانند و زندگی می‌کنند مدارس‌شبانه‌‌روزی براساس‌ضوابط وزارت‌آموزش‌وپرورش‌، زيرنظر اداره‌ی‌آموزش‌و پرورش‌مربوط و با مسئوليت‌مدير مدرسه‌اداره‌می‌شوند.

 پیشتر شاهد علوی عضو ارشد و سابق کانون صنفی معلمان کُردستان ایران گفته بود: "اختصاص نامتوازن بودجه به مناطق مختلف کشور که منجر به تشدید محرومیت در مناطق محروم می‌شود در بودجه آموزش و پرورش نیز بازتاب می‌یابد و قاعدتا مشکلات مدارس در این مناطق را تشدید کرده و در نتیجه فشار بیشتری نیز بر خانواده‌هاوارد می‌شود و اولیا به انحای گوناگون مجبور می‌شوند که بخشی از هزینه‌های آموزش فرزندانشان را تقبل بکنند(1)


 احکام

دادگاه‌های انقلاب و جزایی سنندج ٢ شهروند کُرد را به ١٢ سال زندان محکوم کردند

دو شهروند کُرد پس از چند ماه بلاتکلیفی و بی‌خبری از محل بازداشت، پس از محاکمه در دادگاه انقلاب و جزایی شهرستان سنندج در دو پروندهی مجزا به ١١ سال و ٦ ماه زندان تعزیری همراه با تبعید محکوم شدند.

علی رنجبر و احمد بهرامی هر دو ٤٤ ساله و متأهل اهل روستای میانه بخش کلاترزان از توابع سنندج حدود ٩ ماه قبل و به طور جداگانه یکی از آنها پس از احضار و دیگر در منزل خود توسط نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

به گفته یکی از نزدیکان این دو شهروند کُرد، روز نهم اردیبهشت سال‌جاری علی رنجبر به بهانه تمدید جواز اسلحه شکاری از سوی اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار که پس از مراجعه وی به این اداره، بازداشت می‌شود.. پس از بازداشت علی رنجبر، احمد بهرامی نیز در منزل شخصی خود در روستای میانه توسط نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت می‌شوند.

یک منبع مطلع اعلام کرد: "شعبه‌ی پنجم بازپرسی سنندج پس از تکمیل پرونده این دو شهروند کُرد و با اتهام محاربه، پرونده آنان را به شعبه یکم دادگاه انقلاب منتقل کرده است که در این دادگاه هر دو شهروند کُرد به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، هر کدام به یکسال و ٣ ماه زندان تعزیری و تبعید به زندان مرکزی شهر مسجد سلیمان محکوم گردیدند این منبع در ادامه افزود: علی رنجبر و احمد بهرامی در پرونده‌ای دیگر و در شعبه ١٠٣ دادگاه جزایی به ترتیب به ٤ و ٥ سال زندان تعزیری محکوم شدند علی رنجبر دارای ٤ فرزند و احمد بهرامی دارای ٣ فرزند خردسال می‌باشند یکی از بستگان علی رنجبر اعلام کرد: وی معلول بوده و در دوران بازداشت در اداره‌ی اطلاعات دچار سکته قلبی شده است تا لحظه انتشار این خبر این دو شهروند کُرد همچنان در زندان شهر مرکزی سنندج نگهداری و به استان خوزستان انتقال نیافته‌اند(1)


دادگاه، دبیر مدارس شهر کرمانشاه را به بروجرد تبعید کرد.

یکی از معلمان کُرد در کرمانشاه به دلیل هرآنچه " تحریک همکاران و دانش‌آموزان به تجمع" خوانده شده به خارج از استان تبعید شد.

شعبه ١ تجديدنظر هيأت تخلفات وزارت آموزش پرورش در هفته‌ی گذشته حکم تبعيد محمد توکلى، عضو هيات مديره کانون صنفى معلمان استان کرمانشاه را تأیید کرد وی به شهر بروجرد در استان لرستان تبعید شده است این معلم کُرد اواخر دی‌ماه سال ٩١ به اداره‌ی حفاظت اطلاعات سپاه کرمانشاه احضار و بازداشت شد که بعدها با تودیع وثیقه‌ی ٥٠ میلیون تومانی آزاد می‌گردد.

 حکم تبعید محمد توکلی در فروردین‌ماه سال جاری توسط دادگاه بدوی صادر شده بود که روز سه‌شنبه، پانزدهم بهمن‌ماه از سوی قاضی حسن تهرانی در دادگاه تجدید نظر هیات تخلفات وزارتخانه آموزش و پرورش مورد تأیید قرار گرفت نامبرده از ناراحتی‌های متعدد قلبی رنج می‌برد به طوری که مرتب تحت نظر پزشک قرار دارد .

وب‌سایت"حقوق معلم" با درج این خبر اعلام کرد: هیأت تخلفات قبل از رأی هیأت عالی نظارت صادر شده و به این دبیرناحيه ۲ آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفته شده اگر حکم در هيات عالى نظارت نقض شود بلافاصله به استان کرمانشاه باز مى گردد دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران، محمد توکلی را به "تحریک همکاران و دانش آموزان به عدم همکاری با مدیریت آموزش و پرورش کرمانشاه و تحریک به تعطیلی و انتشار پیامک و دعوت به تجمع در صورت پرداخت نشدن مطالبات فرهنگیان" متهم کرده است توکلی پیش از این نیز به دلیل اعلام خبرهای مربوط به کسر حقوق فرهنگیان و قطع ٢٠% هزینه‌ی بدی آب و هوا در آموزش و پرورش، از سوی نهادهای امنیتی به برخورد قهری تهدید شده بود.

حکومت ايران از جمله کشورهاى متعهد به ميثاق‌بين‌المللى حقوق‌مدنى و سياسى است که به موجب بند ٢١ و ٢٢ آن، هر كس‌حق‌اجتماع‌آزادانه‌با ديگران‌را دارد از جمله‌حق‌تشكيل‌سنديكا (اتحاديه‌هاى صنفى) و الحاق‌به‌آن‌براى "حمايت‌از منافع‌خود" را به رسميت شناخته می‌شود(1)


وضعیت زندانیان

مخالفت با مرخصی محمدامین آگوشی برای آخرین ملاقات با همسرش

. محمد امین آگوشی که همسرش از دو ماه پیش در کما بسر می‌برد و به گفته بستگانش در حالت احتضار قرار دارد، از مرخصی محروم است محمد امین آگوشی معلم بازنشسته ۵۴ ساله و اهل پیرانشهر که هم‌اکنون در زندان زاهدان محکومیت ۱۰ ساله خود در تبعید را سپری می‌کند، بدلیل سکته مغزی همسرش خانم «کبری قلندری» و به کما رفتن وی طی دوماه گذشته، بار‌ها از مسئولین امور تقاضای اعزام به مرخصی درمانی را کرده، ولی هربار با خواسته وی مخالفت شده است یکی از بستگان وی گفت: “مادرم در شرایط بسیار وخیمی در کما بسر می‌برد و دکتر‌ها جوابش کرده‌اند و دارد می‌میرد. پدرم می‌خواهد بر بالین وی باشد گفتنی است، صبح روز جاری نیز محمدامین آگوشی بدلیل مسمومیت دارویی شدید به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد این زندانی زندان مرکزی زاهدان به همراه ایرج محمدی و احمد پولادخانی اهل پیرانشهر به اتهام جاسوسی به نفع حکومت اقلیم کردستان و محاربه از طریق همکاری با گروه‌های معاند نظام در سال ۸۶ بازداشت شدند وی پس از تحمل بیش ۷ ماه انفرادی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد و پس از برگزاری دادگاه در شعبه دوم دادگاه نظامی (سازمان قضایی نیروهای مسلح) به اعدام از طریق تیرباران محکوم شد حکم صادره در شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور عینا تائید شد اما مجددا پرونده ایشان به جریان افتاده و با ارجاع به شعبه یکم دادگاه نظامی وی به همراه دو متهم دیگر به ۱۰ سال حبس و تبعید به زندان زاهدان محکوم شده است(2).

 بازداشتها

در پاوه پنج نفر توسط سپاه پاسداران بازداشت شدند

اداره‌ی حفاظت اطلاعات سپاه در شهرستان پاوه پنج شهروند کُرد را بازداشت کرد.

روز هفدهم بهمن‌ماه، پنج تن از شهروندان کُرد در پاوه توسط مأموران حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت و در حبس بسر می‌برند.

هویت این ٥ تن.. اسر نادریان فرزند ملا طاهر اهل روستای..نروی.. فرزاد بزمونه فرزند محمود اهل بخش "نوسود"، کیهان احمدی اهل روستای .تشار.. آراس بهرامی فرزند جمال اهل "نوسود" و ناصر باباجانی ساکن پاوه عنوان شده است.

یک منبع مطلع در شهر پاوه با تأیید خبر بازداشت این افراد،گفت: بنده از نزدیک آنان را می‌شناسم و اواخر هفته‌ی گذشته از سوی مأموران حفاظت اطلاعات بازداشت شدند که همگی از کاسبکاران و بازاریان شهرستان پاوه هستند.

 تا لحظه‌ی انتشار این خبر از سرنوشت آنان اطلاع دقیقی در دسترس نیست منبع یادشده افزود: طی ماه‌های اخیر و بصورت غیرمنتظره‌ای، حفاظت اطلاعات سپاه پاوه به بخش بازارچه‌های مرزی و تردد کولبران وارد شده و افراد بازداشتی در راستای همین دخالت سپاه در موضوع پیله‌وری و واردات و صادرات کالا می‌باشداین شهروند کُرد خاطرنشان کرد: این پنج شهروند کُرد به دنبال بازداشت یکی از کاسبکاران منطقه‌ی پاوه و بازجویی از وی، دستگیر می‌شوندبه گفته‌ی وی، "افراد بیشتری در فهرست حفاظت اطلاعات سپاه جهت بازداشت در روزهای آینده وجود دارد مرز شوشمی در بخش نوسود از توابع شهرستان پاوه، یکی از مرزهای پرتردد در استان کرمانشاه و کُردستان ایران است که روزانه ده‌ها تن کالا توسط پیله‌وری‌ها و کولبران کُرد در مرز جابجا می‌شود پیشتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران از نیروهای سپاه به عنوان برادران قاچاقچی.. یاد کرده بود که در خطوط مرزی درحال تجارت هستند(1).


 پیرانشهر/ وزارت اطلاعات یک شهروند کُرد را بازداشت و به ارومیه منتقل کرد

یک شهروند کُرد ساکن پیرانشهر از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و به مراکز امنیتی در شهر ارومیه انتقال یافت.

بدالله خضری فرزند حسن به مدت یازده روز است به اتهام "عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون" حکومت اسلامی ایران بازداشت و سرنوشت وی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد عبدالله خضری ٢٥ ساله، متأهل و ساکن روستای "ترکش" از توابع شهرستان پیرانشهر دهم بهمن‌ماه از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت گردیده است برخی منابع خبری که آژانس کُردپا قادر به تأیید صحت آنان نمی‌باشد از" هواداری عبدالله خضری از احزاب کُرد" خبر می‌دهندتا لحظه انتشار این خبر، علی‌رغم پیگیری‌های خانواده‌ی خضری، از سرنوشت عبدالله اطلاعی در دسترس نمی‌باشد و در مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران در ارومیه تحت بازجویی قرار دارد گفته می‌شود، عبدالله سال ٨٧ از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مدت سه ماه تحت شکنجه و بازجویی قرار گرفته بود(1)


منابع

1)کردپا

2)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1437
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy