هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر دی ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

گزارش هفته  آخر دی ماه شامل این بخشها میباشد: احکام، وضعیت دانشجویان ودانش آموزان، زندانیان سیاسى، کولبران کرد، نقض مبانی حقوق محیط زیست، بازداشتها، تیراندازی به افراد بیگناه. 

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


احکام

در محاکمه‌ای غیابی یک فعال سیاسی کُرد به چهار سال تبعید محکوم شد

رضا شریفی بوکانی فعال سیاسی کُرد، از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران بە ٤ سال اقامت اجباری در یکی از شهرهای استان اصفهان محکوم شد.

رضا شریفی بوکانی از سوی شعبە سیزدهم دادگاه انقلاب کرج بە اتهام " نشر اکاذیب و ارتباط با احمد شهید" بە ٤ سال تبعید بە شهر "گلپایگان" در استان اصفهان محکوم و این حکم بە وی ابلاغ شد.

بە گفتە یک منبع مطلع، مقرر شده که این فعال سیاسی تا روز چهارم بهمن‌ماه حکم دادگاه انقلاب شهر کرج را اجرا کردە و بە شهر کلپایگان برود. این حکم موجب نگرانی خانوادە رضا شریفی بوکانی شدە است و علی‌رغم اینکە خانوادە وی چندین بار جهت نقض این حکم بە کرج سفر کردەاند، اما تلاش‌های آنها بدون نتیجە ماندە و بە آنها اعلام شدە کە این حکم قطعی است.

رضا شریف بوکانی در تاریخ ٢٢ مرداد‌ماه امسال پس از ٣ سال و ٦ ماه زندان از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

این حکم در حالی صادر شدە است کە بە گفتە افراد نزدیک بە خانوادەی این فعال سیاسی، رضا از زمان محاکمه و صدور حکم اطلاعی نداشته و اتهام وارده در پرونده قبلی نیز موجود نبوده است. رضا شریفی بوکانی بە دلیل گفتگو با رسانەهای خارج از ایران و بخصوص گفتگو با احمد شهید در یکی از برنامە‌های تلویزیونی اپوزسیون حکومت اسلامی ایران، بە مدت ٣ ماه از زندان رجایی شهر بە زندان اوین منتقل شدە بود(1)


دادگاه انقلاب سنندج یک روزنامه‌نگار مستقل را احضار کرد

مدیر مسئول یکی از نشریات مستقل استان کُردستان طی ابلاغیه‌ای به دادگاه انقلاب شهر سنندج احضار شد.

شعبه‌ی ٢ بازپرسی سنندج بنابه شکایت فرمانداری این شهر، دکتر علی لکی‌زاده را برای اواسط ماه آینده به دادگاه انقلاب احضار کرده است .یک منبع مطلع در سنندج با تأیید این خبر گفت: احضار صاحب امتیاز دوهفته‌نامه‌ی دیار کهن با شکایت رسمی فرمانداری سنندج از درج مقاله‌ی انتقادآمیز صورت گرفته است. صدور احضاریه برای علی لکی‌زاده به اتهام "نشر اکاذیب" در حالی است که این روزنامه‌نگار کُرد در نشریه‌ی دیار کهن اقدام به درج مقالاتی در رابطه با انتخابات شورای شهر سنندج نموده بود. در زمان انتخابات شورا در مناطق کُردنشین ایران بسیاری از نشریات محلی نحوه‌ی برگزاری و چگونگی انتخاب شهرداران را مورد انتقاد قرار داده بودند. احضار این روزنامه‌نگار به دادگاه با توجه به وعده‌های دولت اعتدال و امید حسن روحانی به ویژه در استان کُردستان، خلف وعده مقامات حکومتی و استانی تفسیر می‌گردد که مدعی گشایش در فضای مطبوعات و رسانه بودند. پیشتر نیز فریاد شیری، نویسنده‌ی کُرد ساکن شهر صحنه در استان کرمانشاه به دلیل سانسور بر روی آثار ادبی‌اش از چاپ مجموعه شعر "مردن به شرط فرشته.خودداری کرد. دو هفته‌نامه‌ی دیار کهن اردیبهشت‌ماه سال گذشته مقام دوم نشریه‌ی برتر استان کُردستان را به خود اختصاص داده بود...دیار کهن.. در حال حاضر به صورت دوهفته‌نامه  دو فرهنگی کردی فارسی .. چاپ و منتشر می‌شود(1)


حکم زندان ابد و تبعید برای فعال سیاسی کُرد صادر شد

یک فعال سیاسی کُرد ساکن شهرستان بوکان از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به حبس ابد محکوم گردید.

دستگاه قضایی ایران در بوکان بصورت غیابی یک شهروند کُرد به نام کاوه کانبی را به زندان ابد و تبعید محکوم کرد.

این فعال سیاسی هم‌اکنون در خارج کشور بسر می‌برد. حکم مزبور با استناد به ماده ١٨٠ و ١٨٤ از قانون مجازات اسلامی صادر گردیده و دادگاه تجدیدنظر استان در ارومیه عینا حکم دادگاه بدوی علیه این فعال سیاسی را تأیید کرده است.

 اواخر آذرماه سال جاری، دادسرای شهر بوکان به خانواده‌‌ی کاوه کانبی ابلاغ کرده بود که منزل، خودرو و حساب بانکی وی رامصدود خواهند کرد. کاوه کانبی همراه با خواهرش اسرین کانبی، سال گذشته به دلیل فشار نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران مجبور به خروج از کشور شدند و هم اکنون در ترکیه ساکن هستند. این دو فعال سیاسی کُرد پس از شرکت در تظاهراتی که به نشانه‌ی اعتراض به کشته شدن..سمیه فیض اللا پور در بوکان انجام گرفته بود، توسط نیروهای اداره‌ی اطلاعات شناسایی و احضار شده بودند که پس از آن مجبور به خروج از کشور شدند.(1).


 وضعیت دانشجویان ودانش آموزان

دانشجوی کُرد پیرو بهائیت از تحصیل در دانشگاه محروم شد

مسئولان دانشگاه رازی کرمانشاه یک دختر دانشجو را از ادامه تحصیل محروم کردند.

یک دانشجوی کُرد در کرمانشاه به نام گیتا گوران محیط به دلیل "اعتقاد به بهائیت" از تحصیل در دانشگاه محروم گشت.

سازمان آموزش دانشگاه رازی اواخر آذرماه با احضار خانم گوران، حکم شفاهی ممنوع‌الورودی را به وی ابلاغ کرده بود.

یک منبع مطلع اعلام کرد: این شهروند کُرد پیرو بهائیت از ورودی‌های کنکور امسال در رشته‌ی مهندسی متالوژی صنعتی در دانشگاه رازی کرمانشاه است. گیتا گوران محیط بدون ابلاغیه‌ی کتبی از ادامه تحصیل محروم گردیده و پیشتر از سوی مسئولان حراست ..تذکر.. داده شده بود. اواخر پاییز امسال نیز یک دانشجوی دیگر کُرد در مقطع دکترا به نام جمال حسینی به دلیل "پیروی از مکتب قرآن در کُردستان" پس از ١٠ ماه بکارگیری و استخدام در معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، به دستور اداره‌ی اطلاعات..اخراج.. شد. اوایل سال ٩١، شهروند بهایی ایقان شهیدی ٢٥ ساله در کرمانشاه بازداشت و به اتهام "عضویت در گروهک غیرقانونی کمیته حق تحصیل" به ٥ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گفته جامعه بهاییان اروپا، حدود ۳۰۰ هزار بهایی در ایران زندگی می‌کنند و این در شرایطی است که ايران بهاييت را به عنوان دين به رسميت نمی‌شناسد و بهاییان در حکومت اسلامی از حق تحصیل در مقاطع بالا و استخدام در دستگاه‌های دولتی محرومند(1)


امتناع محصلین مریوانی از پرداخت وجه نقد تهدید آنها را در پی داشت

پس از آنکە دانش‌آموزان یکی از مدارس سطح شهر مریوان از پرداخت وجه نقد بە مسئولان مدرسە امتناع کردند، این دانش‌آموزان از سوی مسئولین مورد تهدید قرار گرفتند.

دانش‌آموزان مدرسە "صادقیە" شهرستان مریوان بە دلیل امتناع از پرداخت وجه نقد درخواست شدە، از سوی مسئولین مدرسە مورد تهدید قرار گرفته و به آنها اعلام کرده‌اند در صورت مقاومت در برابر پرداخت وجه نقد با آنها برخورد شدید خواهد شد.

از دیگر سو، یک شهروند کُرد در آبدانان از "برگه‌های هدیه‌به مدرسه" ابراز "گله‌مندی" کرده و ارسال چنین برگه‌هایی با قید مبلغ که "حالت اجبار" به آن داده شده را "غیرقانونی" عنوان کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از والدین دانش‌آموز کُرد اعلام کرد: برخی مدارس دو سه روز قبل از واریز یارانه‌ها، این کار را انجام می‌دهند. پیشتر و در ابتدای دی‌ماه امسال، دانش‌آموازان هنرستان "عفت" سروآباد بە علت عدم پرداخت پول بە مدرسە، از سوی مسئولین مدرسە از حضور آنها در جلسات امتحان ممانعت بە عمل آمد. طی سال جاری قریب به اتفاق مدارس مناطق کُردنشین ایران مبلغ ٥٠ تا ١٠٠ هزار تومان را بە بهانە تهیە سوخت و وسایل مورد نیاز مدرسە از دانش‌آموزان اخذ کردەاند(1).


وضعیت زندانیان سیاسی

گزارشی از ۷۱مین روز اعتصاب غذای زندانیان در قزل‌حصار

با گذشت بیش از ۷۰ روز از اعتصاب غذای زندانیان اهل‌سنت و در پی وخیم شدن وضع جسمی در بهداری با توسل به زور به ایشان سرم وصل شد. روز شنبه ۲۱ دی ماه و در پی درخواست دادیار ناظر بر زندانهای تهران..نصیرپور.. از مسئولان زندان چهار زندانی اهل‌سنت اعتصابی را با برانکارد به بهداری زندان منتقل کرده و پزشک بهداری در گزارشی مفصل وضعیت سلامت ایشان را خطرناک اعلام می‌کند. یک منبع مطلع گفت: «دکتر رجبی در نظر خود اعلام کرده که کلیه و کبد هر چهار نفر در حال از بین رفتن هستند و دستور می‌دهد که به این زندانیان سرم و آمپول تزریق کنند. این موضوع با مقاومت زندانیان روبرو می‌شود ولی در ‌‌‌نهایت با اجبار و توسل به زور به آن‌ها سرم و آمپول تزریق می‌کنند.

 این منبع در ادامه گفت: «در داخل زندان توسط رئیس زندان و شوراى واحد و دیگر مسؤلان زندان جلسه اى در خصوص وضعیت زندانیان اعتصاب کننده برگزار شده است. در این جلسه به دنبال راهى براى پایان دادن به اعتصاب غذاى این زندانیان و همچنین قطع کردن راههاى ارتباطى زندانیان با خارج از زندان را مورد بررسى قرار داده‌اند و یکیى از راههاى پیشنهاد شده و احتمالا رأى تایید گرفته توسط این مسؤلان، انتقال زندان اعتصاب کننده به سلولهاى انفرادى براى شکستن اعتصاب غذا می‌باشد. از دیر سو زندانیان اهل سنت اعلام کرده‌اند ما تحت هیچ شرایطى اعتصاب غذاى خودمان را نمی‌شکنیم و برآورده شدن خواسته‌هایمان به اعتصاب غذاى خودمان ادامه می‌دهیم. حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی از ۱۳ آبان ماه سال جاری در اعتراض به حکم اعدام خود و همچنین عدم اجرای اصل تفکیک جرایم در مورد خودشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. گفتنی است، خانواده هاى این زندانیان نیز در ۱۶همین روز اعتصاب خود بسر می‌برند. ایشان پس از ملاقات با این زندانیان و دیدن وضعیتشان در همراهی با ایشان دست به اعتصاب غذا زدند. پدر و مادر جمشید و جهانگیر دهقانی ۷۶ و ۷۰ ساله و مادر کمال ملایی ۷۰ سال سن دارد و از شرایط جسمی بدی برخوردار هستند(2)


آزار و اذیت دو زندانی سیاسی کرد در زندان مرکزی طبس

مسئولین زندان مرکزی طبس از ملاقات هفتگی دو زندانی سیاسی تبعیدی در این زندان ممانعت به عمل می آورند.

محمد امین عبدالهی و فخرالدین فرجی دو زندانی تبعیدی محبوس در زندان مرکزی طبس هستند که از حق ملاقات، خواندن روزنامه و کتاب، تماس تلفنی روزانه محروم هستند. یکی از نزدیکان این زندانیان گفت: ” خانواده این دو زندانی به دلیل دوری مسافت قادر به ملاقات هفتگی با ایشان نیستند اما چند بار هم که قصد ملاقات داشتیم مسئولین زندان می گویند باید اجازه وزارت اطلاعات را داشته باشیم و به این شکل ماههاست که از ملاقات با ایشان محروم مانده ایم. زندان طبس یکی از زندانهای وخیم کشور به لحاظ بهداشتی است، زندانیان تبعیدی در این زندان در یک اتاق درب بسته و در زیر زمین نگهداری می شوند که فاقد هواکش و تهویه مناسب است و روزانه تنها یک ساعت اجازه هواخوری دارند. ریاست این زندان برعهده فردی به نام “حسین حسین پور” است که خواندن نماز و قران را در کلیه بندهای این زندان اجباری اعلام کرده است. هم چنین رئیس حفاظت این زندان برعهده فردی به نام ” مالک” است که به آزار و اذیت زندانیان سیاسی در این زندان مبادرت می کند در این زندان اقدامات تنبهی به صورت جمعی اعمال می شود و در صورت خطای یک زندانی کلیه زندانیان محبوس در آن اتاق به صورت فیزیکی تنبیه می شوند(2).


با انتقال زینب جلالیان به زندان ماکو مخالفت شد

اداره‌ی اطلاعات بهمراه مسئولان زندان دیزل‌آباد در کرمانشاه با انتقال یک زندانی سیاسی کُرد به زندان شهر ماکو مخالفت کردند

زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد که بیش از پنج سال است که در زندان دیز‌ل‌آباد کرمانشاه نگهداری می‌شود، درخواست وی مبنی بر انتقالش به زندان محل سکونتش در ماکو با مخالفت مأموران امنیتی کرمانشاه مواجه شد وی بارها از مسئولین زندان دیزل‌آباد کرمانشاه تقاضای انتقال به شهر ماکو را کرده بود. این فعال سیاسی کُرد سال هشتاد و شش در شهر کرمانشاه بازداشت و تاکنون از حق ملاقات با خانواده‌اش محروم است. در این رابطه خبرگزاری هرانا اعلام کرد.زینب جلال یان از سوی مسئولان زندان به شدت تحت فشار قرار گرفته و مدتی پیش دچار بیماری شده بود که از سوی نهادهای امنیتی با مرخصی درمانی وی مخالفت کردند. گفته می‌شود، مسئولین امنیتی از زینب جلالیان خواسته‌اند تا مصاحبه تلویزیونی.اعترافاتانجام دهد.

این فعال سیاسی کُرد، به اتهام "محاربه" و عضویت در یکی از احزاب کُردی از سوی دادگاه انقلاب ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم گردید.(1)


کریم معروف عزیز از بیمارستان به زندان بازگشت

کریم معروف عزیز که در پی ترکیدن آپاندیس به مراکز درمانی خارج از زندان اعزام شده بود با سالن خود بازگشت.

طی هفته گذشته در پی عود و ترکیدن آپاندیس کریم معروف عزیز زندانی کرد سالن12 زندان رجایی شهر کرج، وی به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفت مامورین اعزام دستبند و پابند این زندانی سالخورده را تنها هنگام عمل جراحی باز کردند و آثار دست‌بند و پابند که در تمام طول بستری شدن یک هفته‌ای وی بر دست و پایش بود بر روی دست و پای وی باقی مانده است کریم معروف عزیز زندانی سالن سیاسی زندان رجایی شهر کرج تبعه عراق بوده و از ۱۶ سال پیش در زندان بسر می‌برد و به حبس ابد محکوم شده است(2)


پایان اعتصاب غذای زندانیان قزل‌حصار

حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی پس از ۷۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

این چهار زندانی اهل سنت قزل‌حصار از تاریخ ۱۳ آبان ماه سال جاری در اعتراض به حکم اعدام که برایشان صادر شده و آن را ناعادلانه میدانند و همچنین عدم رعایت تفکیک جرایم در مورد ایشان دست به اعتصاب غذا زده و مدت ۷۵ روز را در اعتصاب غذا بسر بردند.(2).


کولبران کرد

شلیک نیروهای نظامی یک کولبر کُرد را به کما برد

یک کولبر کُرد ساکن سردشت بر اثر شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، به شدت زخمی شد.

شب گذشته یک کولبر کُرد به نام نادر فرزند رحمان مام‌حسین ساکن روستای "تبیت" از توابع منطقه آلان سردشت بر اثر شلیک نیروهای نظامی به شدت زخمی و جهت مداوا به یکی از مراکز درمانی شهر سردشت منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع، این کولبر کُرد هم‌اکنون در یکی از مراکز درمانی شهر سردشت در حالت کُما می‌باشد و پزشک‌های این مرکز درمانی وضعیت جسمانی وی را وخیم اعلام کردەاند. این منبع افزود: طی شلیک نیروهای نظامی چندین رأس اسب کولبران تلف و ضرر مالی چشمگیری به آنان وارد شده است. پیشتر نیز روز سه‌شنبه دهم دیماه سال جاری، یک کولبر دیگر کُرد ساکن روستای بیژوه از توابع منطقه آلان سردشت به نام رامیار ابراهیمی بیست و سه ساله، بر اثر شلیک نیروهای نظامی به شدت زخمی شده بود. این کولبر بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر، در یکی از مراکز درمانی ارومیه به حالت کما رفته بود(1)


شلیک نیروهای نظامی در سردشت مرگ یک کولبر را درپی داشت

یک کولبر دیگر کُرد ساکن شهرستان سردشت بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران جان خود را از دست داد.

نظامیان حکومتی در آلان سردشت یک کولبر به واحد توفیقی فرزند حاج عبدالله را به ضرب گلوله کشتند این شهروند کُرد از اهالی روستای بیتوش است. به گفته یک منبع مطلع، جسد این کولبر کُرد عصر روز پنج‌شنبه، بیست و ششم دی‌ماه بعد از ٢٤ ساعت از سوی اهالی بومی منطقه آلان سردشت پیدا شده بود. این منبع افزود:"واحد توفیقی، شش ماه قبل زندگی مشترک را تشکیل داده بود و برای تأمین مایحتاج روزمره زندگی به کولبری در مناطق مرزی روی آورده بود.

خانواده و بستگان واحد توفیقی مورد تهدید نیروهای نظامی ایران قرار گرفته‌اند که مبادا مرگ فرزندشان رسانه‌ای گردد و باید از این اقدام جدا خودداری کنند.(1)


بازداشت گروهی کولبران از سوی هنگ مرزی پری‌خان در ارومیه

شماری از کولبران کُرد ساکن بخش صومای برادوست ارومیه از سوی هنگ پاسگاه مرزی منطقه بازداشت شدند.

روز گذشته مأموران هنگ مرزی "پری‌خان" شماری از کولبران کُرد را بازداشت کردند نظامیان پاسگاه علاوه بر بازداشت کولبران، اشیاء و کالاهای همراه آنان را نیز ضبط کردند. هویت یکی از کولبران بازداشت شده را سلام صحرایی ساکن روستای "برده‌زی" از توابع بخش صومای برادوست ارومیه اعلام کرد. گفته می‌شود، سال گذشته نیز برادر این کولبر بازداشت شده به نام شکری صحرایی در هنگام کولبری بر اثر شلیک مأموران این پاسگاه جان خود را از دست داده بود (1).


نقض مبانی حقوق محیط زیست

فروکش ٣٢ سانتی‌متری عمق دریاچه ارومیه طی یک سال گذشته

طی ١٨ سال گذشته، ٧ متر و هفده سانتی‌متر از عمق آب دریاچه ارومیه کاسته شده است و در مدت یک سال اخیر میزان فروکش سطح آب این دریاچه ٣٢ سانتی‌متر به ثبت رسیده است.

مدیریت اداره حفظ محیط زیست ارومیه اعلام کرد: از سال ١٣٧٤ تاکنون ٧ متر و هفده سانتی‌متر از سطح آب دریاچه ارومیه کاسته شده و در حال حاضر ٨٥% مساحت آن به شوره‌زار تبدیل شده است.

   اثرات منفی بحران دریاچه ارومیه که هم‌اکنون تنها ٦% آب این دریاچه، برابر با ٢ ملیارد متر مربع باقی مانده است، به غیر از اهالی منطقه، گریبانگیر شهرهای دیگری همچون..زنجان .تهران وقزوین.. نیز شده است که سبب بروز سرطان و انواع بیماری‌های تنفسی در میان ساکنین شده است. هم‌اکنون عمق این دریاچه تنها ١ متر است که این میزان در حالت عادی به طور متوسط بیشتر از ١٦ متر می‌باشد. سد سازی در مسیر رودخانه‌های منتهی به دریاچه و هم‌اینطور ایجاد پل و تبدیل شدن آن به دو قسمت منفک، عوامل اصلی خشک شدن روزافزون آب این دریاچه می‌باشند..

 دریاچه ارومیه یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های جهان است که102 جزیره در آن وجود داشته و ٢٧ پستان‌دار، ٢١٢ پرنده، ٤١  نوع   خزنده،7 نوع دوزیست.و27  نوع از ماهیان در آن زندگی می‌کنند(3)


بازداشتها

بی خبری از وضعیت یک شهروند مریوانی

ماموران امنیتی وابسته به اداره اطلاعات شهر مهاباد چهار روز پیش یک شهروند مریوانی به نام “لقمان داروند” را بازداشت کردند. با گذشت چهار روز از بازداشت این شهروند ساکن روستای دری از توابع مریوان، از اتهام و علت بازداشت وی اطلاعی در دست نیست. یکی از نزدیکان وی گفت: “پیگیری های خانواده وی برای اطلاع از سرنوشت فرزندشان تاکنون به جایی نرسیده است و ماموران اداره اطلاعات اجازه ملاقات و تماس تلفنی به وی نداده اند(2)


 جوان مریوانی پس از مصدومیت توسط نظامیان بازداشت شد

یک جوان کُرد ساکن شهرستان مریوان از سوی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت شد.

بعداز ظهر امروز، بیست و هشتم دی‌ماه مأموران نظامی حکومت یک جوان ٢٢ ساله به نام فرهاد خسروی فرزند احمد را در روستای "جانوره" بازداشت کردند. وی پس از بازداشت در دهستان "گلچیدر" به مکان نامعلومی انتقال یافت.

 یکی از ساکنین روستای جانوره گفت: فرهاد خسروی قبل از بازداشت، توسط نیروهای نظامی هدف گلوله قرار می‌گیرد که این اقدام موجب سقوط وی از پشت‌بام شده و در ناحیه‌ی پا دچار شکستگی شده است. این منبع خبری همچنین افزود: در حالی که ساکنین جانوره خواستند از بازداشت فرهاد خسروی جلوگیری کنند، اما نیروهای نظامی آنان را مورد تیراندازی قرار دادند.

این جوان کُرد در مناطق مرزی مریوان با اقلیم کُردستان عراق مشغول امرار معاش می‌باشد(1).

 

تیراندازی به افراد بیگناه

شلیک نیروهای رژیم، زخمی شدن شهروند کُرد را در پی داشت

بر اثر شلیک گلوله از سوی نیروهای رژیم به اتومبیل یک شهروند کُرد اهل مریوان، راننده ماشین که شخصی به نام "آریان" بوده است، به شدت زخمی شد.

، مورخه ٢٧ دیماه ١٣٩٢، در شهر مریوان، یک دستگاه اتومبیل پژو مورد هدف شلیک مستقیم نیروی انتظامی رژیم ایران قرار گرفت و در نهایت، این اقدام منجر به زخمی شدن راننده جوان ماشین شد. یک شاهد عینی در این رابطه گفت: نیروهای رژیم به "ظن حمل کالای قاچاق"، بعد از یک جریان تعقیب و گریز به سمت اتومبیل درحال حرکت شلیک کرده‌و در نهایت این اقدام به واژگون شدن اتومبیل انجامید و راننده به شدت آسیب دید. این شاهد عینی در ادامه اظهارات خود افزود: آریان هیچگونه کالای قاچاقی حمل نکرده و تنها به دلیل تعقیب طولانی نیروها فرار کرده است. سالانه شمار زیادی از شهروندان کُرد به دلیل "ظن" نیروهای انتظامی به حمل کالای قاچاق از سوی آن‌ها، مورد هدف شلیک مسقیم نیروهای انتظامی رژیم قرار گرفته و کشته و زخمی می‌شوند از آغاز دیماه تا کنون ٧ شهروند کُرد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای رژیم، کشته و زخمی شده‌اند(3).


منابع

1)کردپا

2)هرانا

3)کردستان میدیا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1759
بۆچوونه‌کان (1)Add Comment
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن کاوه کانبی, March 12, 2014
ده ستان خوش بیت وماندو نه بن هیوای سه رکه وتنم بوتان هه یه واماده م بو هاوکاری

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy