هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم دی ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته سوم دی ماه شامل این بخشها میباشد: تیراندازی به افراد بیگناه، زندانیان سیاسی، بازداشتها، کارگران و احکام.

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


تیراندازی به افراد بیگناه

نظامیان پس از کشتن شهروند کُرد، با ماشین جنازه وی را بر زمین کشاندند

نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در شهرستان سردشت پس از کشتن یک جوان کُرد، جنازه وی را بر زمین کشاندند.

شاهدان عینی در سردشت از قتل یک جوان کُرد به نام سامان خضری فرزند رحمان ملقب به "سوری" توسط نیروهای نظامی خبر دادند .یک منبع مطلع با تأکید بر این خبر گفت: شب گذشته نظامیان حکومتی جوانی ٢٦ ساله را در سردشت با گلوله کشته و سپس جسد او به خودرو بسته و به مسافت ٢ کیلومتر بر زمین کشاندند. وی اظهار داشت: نیروهای نظامی این جوان کُرد را به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده و پس از اقدام به کشاندن جنازه وی بر روی زمین، لباس‌هایش را از تنش درآورده بودند. این جوان کُرد از اهالی نلاس از توابع سردشت بوده که چندی قبل زندگی مشترک خود را آغاز کرده بود.

گفته می‌شود این اقدام نظامیان حکومتی موجب خشم شهروندان کُرد در سردشت و روستاهای حومه شده و تاکنون هیچ مقام نظامی منطقه حاضر به پاسخگویی به حادثه‌ی شب گذشته نشده است(1)


بوکان/ زخمی شدن یک شهروند کُرد بر اثر شلیک نیروهای انتظامی

شهروند بوکانی بر اثر شلیک نیروهای رژیم مجروح و به بیمارستان انتقال داده شد.

مورخه هفدهم دی‌ماه، یک شهروند کُرد به نام "کمال یزدانی" سی ساله و ساکن شهر بوکان در مسیری موسوم به "پردی قره‌گویز"، مورد هدف گلوله‌های نظامیان رژیم قرار گرفته و به شدت مجروح شده است. بر طبق این گزارش، کمال یزدانی با اتوموبیل مدل "پژو" در حین رانندگی و در حال عبور از مسیر اشاره شده، بوده است که به "ظن" حمل و جابجایی کالای قاچاق مورد هدف گلوله‌نظامیان قرار گرفته‌است و بعد از زخمی شدن و بیهوشی به بیمارستان انتقال یافت.

یکی از شاهدین عینی گفت: " این شهروند کُرد هم‌اکنون در بیمارستان بوکان بوده و تا زمان ارسال این اخبار به هوش نیامده است(3)".


دو عضو سپاه پاسداران یک شهروند کُرد را مورد ضرب و شتم قرار دادند

دو عضو سپاه پاسداران رژیم، شهروند کُرد نوسودی ساکن روستای "هانی گرمله" را مورد ضرب‌وشتم قرار داده که این اقدام اعتراض اهالی این روستا را برانگیخت.

مورخه سیزدهم دی‌ماه، شهروند کُرد ساکن روستای "هانی گرمله" از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه به نام "فارق" در مقابل منزل شخصی خود و در انظار خانواده‌‌اش مورد برخورد فیزیکی دو عضو سپاه قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، این دو عضو سپاه که اهل شهرستان جوانرود می‌باشند با همکاری مسئول پایگاه سپاه پاسداران درروستای هانی گرمله دست به چنین اقدامی زده‌اند.

یک شاهد عینی درهمین رابطه به کوردستان میدیا گفت: رفت‌وآمد به روستاهای مرزی همچون هانه‌گرمله، دزاور، کیمنه و شوشمی که در نقطه صفر مرزی واقع شده‌اند بدون در دست داشتن "کارت تردد" ممنوع اعلام شده و به جز ساکنین بومی اجازه تردد داده نمی‌شود که همین مسئله، حضور اعضای سپاه و برخورد آن‌ها با این شهروند را مبهم کرده است

این شاهد عینی در ادامه گفت: با اطلاع یافتن اهالی هانی ‌گرمله از جریان برخورد خشونت‌آمیز اعضای سپاه، درگیری شدیدی در میان ساکنین و اعضای سپاه روی داده‌است.. به گفته این شهروند، نیروهای نظامی رژیم پس از اطلاع از این درگیری، اقدام به بازداشت دو مأمور سپاه کرده اما با مخالفت فرمانده پایگاه سپاه روبرو شده‌اند رفت و آمد در این مناطق مرزی تنها برای ساکنین و با نشان دادن کارت تردد که توسط فرمانداری شهرستان پاوه و "قرارگاه کاظمی" واقع در نزدیکی شهرستان روانسر صادر شدەاست، امکان‌پذیر است تا کنون از دلایل برخورد اعضای سپاه با این شهروند کُرد اطلاع قابل استنادی در دسترس نمی‌باشد. (3)


زندانیان سیاسی

وضعیت وخیم جسمی زانیار مرادی و کارشکنی مسئولین

زانیار مرادی که از ناراحتی ستون فقرات رنج می‌برد کماکان از درمان مناسب محروم بوده است.

زانیار مرادی جوان محکوم به اعدام در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج باوجود دستور پزشک زندان و موافقت دادستانی بدلیل حکم اعدام خود از درمان مناسب محروم شد .با وجود عفونت ستون فقرات وی دکتر زندان دستور اعزام زانیار را با موافقت دادستانی صادر کرد.اما با گذشت یک ماه هیچ اقدامی انجام نشد و در نهایت از سوی مردانی رئیس زندان اعلام شد هیچ هزینه‌ای بابت زندانیان محکوم به اعدام پرداخت نمی‌کنیم. پدر این زندانی گفت: «زانیار بدلیل شکنجه‌هایی که برای اخذ اعتراف از وی گرفته شد دچار این مشکلات شده است. ۷ ماه پیش وی از ناحیه بیضه مورد عمل جراحی قرار گرفت ولی هنوز درد آن بهبود نیافته است. مشکل بیضه‌های زانیار بر اثر لگدهایی که در اداره اطلاعات به وی زده شده پیش آمده. زانیار باید حتما برای مشکل کمر و تکمیل درمان بیضه‌های خود به بیمارستان منتقل شود. زانیار مرادی متهم است به همراه پسر عموی خود لقمان مرادی و دو تن دیگر بنامهای بختیار معماری و هژیر ابراهیمی، پسر امام جمعه مریوان را به قتل رسانده‌اندلازم به یاد آوریست، این اتهام بار‌ها توسط زانیار و لقمان مرادی رد شده است.(2)


وضعیت نگران کننده چهارتن از زندانیان عقیدتی در ارومیه

چهارتن از زندانیان اهل سنت در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه در شرایط نگران کننده‌ای بسر می‌برند.

افشین انتظاری، فخرالدین غفوری، ناصح حسین‌پور و وفا عایلی صبح روز سه‌شنبه.19 آذر ماه از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات ارومیه منتقل شدند یکی از نزدیکان این چهار زندانی اهل سنت گفت: «از این چهار زندانی عقیدتی بازجویی توام با فشار و شکنجه‌های روحی به عمل می‌آید و ایشان در شرایط بسیار بدی هستنداین چهار زندانی عقیدتی همگی اهل شهر بوکان بوده و در روز ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۱ توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدنداین افراد بصورت بلاتکلیف در زندان نگهداری می‌شوند و بعد از گذ شت بیش از ۱ سال اوایل آذر ماه سال جاری برای اولین بار به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه‌ای احضار شدند(2)


گزارشی از ۶۸مین روز اعتصاب در قزل‌حصار

با گذشت ۶۸ روز از اعتصاب غذای چهار زندانی اهل سنت در زندان قزل حصار، وضعیت ایشان وخیم تر از پیش گزارش شده است.. کمال ملایی پنج‌شنبه شب ۱۹ دی ماه و جمعه ۲۰ دی ماه در چندین نوبت از هوش رفت و به بهداری زندان منتقل شد.

وی از ساعت ۹ صبح جمعه در بیهوشی بسر برد و زندان‌بانی بنام حق‌شناس پس از ۲ ساعت اجازه انتقال وی به بهداری را صادر می‌کند و به زندانیانی که قصد انتقال کمال ملایی به بهداری را داشتند توهین می‌کند.. پزشکان بهداری نیز بجای وصل سرم به این زندانی اهل‌سنت وی را با سیلی می‌زنند تا بهوش بیاید و کمال ملایی تا بعد از ساعت ۴ بعد از ظهر بصورت بی‌هوش در بهداری زندان بوده است. وضعیت جسمی سایر زندانیان اعتصابی نیز وخیم گزارش شده است..

 یک منبع مطلع گفت: «حال دیگر زندانیان اعتصاب کننده هم بسیار وخیم است به گونه اى که معده آن‌ها به هم چسپیده است و اگر گاهى آب هم بنوشند سریعا آب را استفراغ می‌کنند.. روز چهارشنبه و پنج‌شنبه وضعیت جسمی جمشید دهقانی بسیار وخیم بود. وی یک بار در سرویس‌های زندان از هوش می‌رود و زندانیان پس از چند ساعت او را پیدا کرده و به بهداری می‌برند

حامد احمدی دیگر زندانی اعتصابی نیز با درد در ناحیه قلب مواجه شده و خونریزی روده و کلیه دارد. گفتنی است، خانواده هاى این زندانیان در روز ۱۴هم اعتصاب خود بسر می‌برند. ایشان پس از ملاقات با این زندانیان و دیدن وضعیتشان در همراهی با ایشان دست به اعتصاب غذا زدند. پدر و مادر جمشید و جهانگیر دهقانی ۷۶ و ۷۰ ساله و مادر کمال ملایی ۷۰ سال سن دارد و از شرایط جسمی بدی برخوردار هستند.. حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی و جهانگیر دهقانی از ۱۳ آبان ماه سال جاری در اعتراض به حکم اعدام و عدم تفکیک جرایم در حقشان دست به اعتصاب غذا زده‌اند و مسئولین تا امروز اقدامی در جهت خواسته‌های ایشان انجام نداده‌اند(2).


بازداشتها

مأموران امنیتی در اورامانات یک شهروند کُرد را بازداشت کردند

یک شهروند کُرد ساکن یکی از روستاهای تابع شهرستان پاوه از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت گردید.

 روز دوشنبه شانزدهم دی‌ماه ساسان محمدامینی ساکن روستای..هانه گرمله.. بخش نوسود، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت به گفته یک منبع مطلع، ساسان محمدامینی در منزل شخصی‌اش بازداشت شده و تاکنون از دلایل بازداشت وی و نیز سرنوشت این شهروند کُرد خبر دقیقی در دسترس نمی‌باشدبه گفته‌ی ساکنین بومی منطقه، اینگونه برخوردهای اعضای سپاه موجب نگرانی و نارضایتی شهروندان کُرد شده و آن را اعمالی سیستماتیک و هدایت‌شده می‌دانند که ایجاد فضای ترس و وحشت، هدف اصلی آن است.. روستای هانه‌گرمله در نزدیکی شهر نودشه و در نقطه‌ی صفر مرزی با روستای بیاره در اقلیم کُردستان عراق واقع شده است(1)


اداره‌ی اطلاعات ارومیه یک فعال دانشجویی بهمراه برادر وبلاگ‌نویسش را بازداشت کرد

دو فعال دانشجویی و وبلاگنویس کُرد ساکن ارومیه، با فشار و بازداشت توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران روبه‌رو گردیدند.

یک فعال دانشجویی کُرد به نام مجید تیباش از سوی مأموران اداره‌ی اطلاعات شهرستان ارومیه بازداشت شد.

این شهروند کُرد سال گذشته بنابه دستور حراست دانشگاه ارومیه به دلیل اینکه بر روی صفحەی زمینەی لب تابش تصویر پرچم کُردستان بوده و آن در یک کنفرانس علمی بر روی پروژکتور نشان داده بود ازتحصیل محروم شد.. یک منبع مطلع گفت: وزارت اطلاعات به مجید تیباش اعلام کرده بود در صورت بازگشت به کشور، می‌تواند به تحصیلاتش در دانشگاه ادامه بدهد، اما پس از بازگشت از سوی نیروهای امنیتی بازداشت گردید. وی که دانشجوی ترم ٥ کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی در ارومیه بوده، مدت هفت روز است که در اداره‌ی اطلاعات ارومیه در بازداشت بسر می‌برد. همچنین عزیز تیباش وبلاگ نویس کُرد و برادر مجید تیباش نیز دوازدهم دی‌ماه سال جاری از سوی نیروهای اطلاعاتی به دلیل آنچه "فرار از خدمت سربازی" عنوان شده، بازداشت گردیدگفته می‌شود عزیز تیباش، که مقابل درب منزل بازداشت شده، به زندان مرکزی ارومیه منتقل و هم اکنون در زندان دریا به سر می‌برد(1).


کارگران

اخراج ۲۰۰ نفر از کارگران فضای سبز و عمرانی سنندج

شهرداری سنندج ۲۰۰ نفر از کارگران منطقه ۱، ۲، ۳وهم‌چنین منطقه بهاران را اخراج نمود.

به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، این کارگران قرار داد یک ساله با شهرداری داشتند ودرحالی اخراج شدند که هنوز موعد قراردادشان به پایان نرسیده است.

قابل ذکر است، کارگرانی که بر سر کار‌هایشان باقی مانده‌اند با نصف حقوق کار می‌کنند وازترس اخراج حاضر به اعتراض نمی‌باشند(2)


احکام

سقز/ صدور حکم ٦ ماه حبس تعزیری برای یک شهروند کُرد

دادگاه انقلاب سقز یک شهروند کرد اهل این شهر را که پیشتر بازداشت شدە بود به ٦ ماه حبس محکوم نمود.

. مورخه ١٨ دی‌ماه ١٣٩٢، حکم شش ماه زندان تعزیری برای "حیدر محمدی" شهروند کُرد بازداشت شده‌، از جانب دادگاه انقلاب سقز، صادر شداین شهروند کُرد اهل شهرستان سقز، چندی پیش توسط نیروهای نظامی رژیم به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون رژیم اسلامی ایران بازداشت شد و روز چهارشنبه در جلسه دادگاه، حکم شش ماه زندان تعزیری برای وی صادر شداخبار دریافتی حاکی از آن است که این شهروند کُرد، دقایقی پس از جلسه دادگاه به زندان مرکزی سقز منتقل شده است(3)


منابع

 1)کردپا

2)هرانا

3)کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1352
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy