هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول دی ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

گزارش هفته اول دی ماه شامل این بخشها میباشد، بازداشتها، احکام، دانش آموزان، و کارگران.

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2 


بازداشتها

سینماگر کُرد بازداشت شد

سینماگر بانه‌ای توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم اسلامی ایران در تهران بازداشت شد.

کیوان کریمی برنده جایزه جشنواره دانش‌آموزی فیلم "فیلوفست"، هشت روز قبل توسط نیروهای رژیم بازداشت و به زندان "اوین" منتقل شده است.

این منبع منتشر کرد، تا زمان پخش این اخبار از علت بازداشت این سینماگر کُرد توسط نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران هیچ اطلاعی در دسترس نیست از ابتدای آذرماه تاکنون هشت شهروند کُرد توسط نیروهای رژیم ایران بازداشت شده‌اند(1)


وزارت اطلاعات در بوکان یک شهروند کُرد را بازداشت کرد

در ادامە روند بازداشت شهروندان کُرد در مناطق کُردنشین ایران، یک شهروند ساکن بوکان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل گردید.

روز سەشنبە سوم دی‌ماه، یک شهروند کُرد بە نام بهنام محمودزادە٤٢ سال و ساکن شهر بوکان، در فلکە.اسکندری.. این شهر بازداشت شدمنبعی مطلع اعلام کرد: بهنام محمود‌زادە از سوی نیروهای امنیتی و در مقابل دید عموم مورد ضرب و شتم قرار گرفتە است و سپس این نیروها وی را بە ادارە‌ی اطلاعات منتقل کردەاندهمان منبع اضافە کرد کە نیروهای امنیتی علت بازداشت بهنام محمود‌زادە را ارتباط با یکی از احزاب اپوزسیون کُرد از طریق شبکە‌های اجتماعی اعلام کردەاندگفتە می‌شود کە بهنام محمودزادە پدر دو فرزند بودە و کارشناس بازرگانی را در دانشگاه کُردستان (سنندج) اخذ کردە است تنها طی سە ماه گذشتە (فصل پاییز)، ١٧٦ شهروند کُرد در مناطق کُردنشین ایران از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدەاند. (2)


احضار یک شهروند اهل سنت به وزارت اطلاعات

محمد نجاری زندانی اهل سنت که به همراه سایر دانشجویان اهل سنت پس از ۱۸ ماه زندان آزاد گردید، به وزارت اطلاعات احضار و مورد تهدید و ضرب و شتم قرار گرفت. محمد نجاری زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر کرج و دانشجوی اهل سنت که در شهریور ماه سال جاری پس از ۱۸ ماه از زندان مزبور آزاد شده بود، در پی چندین بار احضار به اداره اطلاعات شهر تکاب، روز چهارشنبه ۴ دی ماه به اداره اطلاعات این شهر احضار و مورد ضرب و شتم، اهانت و تهدید قرار گرفت. یک منبع موثق محلی گفت: «دو تن از بازجویان اداره اطلاعات شهر تکاب بنام‌های (اسماعیلی و صدرا) محمد نجاری را مورد ضرب و شتم شدید، اهانت و تهدید قرار داده تاجایی که آثار ضربات آن‌ها برچهره وی نمایان است. مامورین محمد نجاری را تهدید کرده‌اند که حق ندارد به‌خانواده زندانیان اهل سنت سر بزند و یا به دنبال وکیل برای این زندانیان باشد. همچنین مامورین وی را تهدید کرده‌اند که دیگر تبلیغ عقاید خود را نکند. این منبع در ادامه گفت: «مامورین وزارت اطلاعات به محمد نجاری گفته‌اند که باید به روستای زادگاه خود که روستایی دور افتاده است بازگردد(3).


 احکام

دو شهروند کُرد بە حبس ابد محکوم شدند

در ادامە روند بازداشت و صدور حکم برای شهروندان کُرد، دو شهروند کُرد ساکن شهر سلماس، بە حبس ابد محکوم شدند.

دادگاه کیفری شهرستان سلماس در استان آذربایجان‌غربی، دو شهروند کُرد ساکن این شهر را بە نام‌های صابر مامدی ٣٨ سالە و نظمین حیدری ٤٠ سالە را بە حبس ابد محکوم کرد دادگاه کیفری شهرستان سلماس این دو شهروند کُرد را بە اتهام همکاری با احزاب اپوزسیون کُرد محکوم و حبس ابد در را برای آنها صادر کردە است این دو شهروند کرُد ساکن سلماس اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و منزل آنها نیز مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفته بود.

وکیل صابر و حیدر اعلام کردە است کە موکلانش تمامی اتهامات را رد و از شکنجە و اعتراف اجباری در زندان شکایت کردەاند، اما دادگاه شهر سلماس بدون توجە بە اعتراض و شکایت این دو شهروند کُرد، آنها را بە حبس ابد محکوم کردە است.(2)


صدور نزدیک به ٧ سال حبس تعزیری برای دو فعال کارگری کرد

دو فعال کارگری اهل سنندج و کامیاران از سوی دستگاه قضایی رژیم اسلامی به تحمل ٦ سال و ٨ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

با توجه به گزارشات منتشره، شعبه یک دادگاه انقلاب رژیم اسلامی ایران در سنندج، افشین ندیمی و مهرداد صبوری، از فعالین کارگری کرد را به ٦ سال و ٨ ماه حبس تعزیری محکوم کرد .. مهرداد صبوری، ٢٤ ساله و اهل شهرستان سنندج و "افشین ندیمی" اهل شهرستان کامیاران و از اعضای کمیته‌ی هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری می‌باشند که نزدیک به دو ما پیش، در هنگام بازگشت از اقلیم کُردستان ناپدید شده بودند، اما مورخه‌ی بیست و ششم آبان‌ماه، خبر بازداشت آنان توسط اداره‌ی اطلاعات شهر کامیاران انتشار یافت.. پس از گذشت نزدیک به دو ماه بازداشت در ادارەهای اطلاعات رژیم اسلامی در کامیاران و سنندج جلسەی محاکمەی این دو فعال کارگری کرد محاکمه شدند و احکام آنان صادر گردید.

پیشتر، "افشین ندیمی" در سال ١٣٨٩، از سوی نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران در شهر کامیاران بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب شهر سنندج به ٤ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودافشین ندیمی" پیشتر نیز در سال ١٣٨٠ از سوی دادگاه شهر کامیاران به اتهام "تبلیغ علیه رژیم ایران" به ٤ ماه زندان محکوم شده بود (1)


دانش آموزان

مطالبه وجه از دانش‌آموزان کُرد اعتراض اهالی نقده را به دنبال داشت

اداره آموزش‌و‌پرورش نقده در استان آذربایجان‌غربی، مبلغ صدهزار تومان وجه نقد را از هرکدام از دانش‌آموزان محصل در مدارس این شهرستان مطالبه کرده بود که این اقدام اعتراض شهروندان را به دنبال داشته‌است.

اداره آموزش‌و‌پرورش شهرستان نقده اعلام کرده، هر دانش‌آموز محصل در مدارس می‌بایست مبلغ صدهزار تومان وجه نقد را به مدارس پرداخت کنند و در صورت عدم پرداخت این مبلغ معین، امکان اخراج دانش‌آموزان وجود دارد.

یک شهروند مطلع از این مسئله گفت: "مطالبه این مبلغ وجه از دانش‌آموزان و تهدید به اخراج آن‌ها در صورت عدم پرداخت آن، اعتراض شهروندان را به همراه داشته و پیگیری والدین دانش‌آموزان و مراجعه ایشان به اداره آموزش‌و‌پرورش در جهت لغو این مطالبه هیچ نتیجه‌ی مشخصی دربر نداشته و تقاضای مراجعین بدون پاسخ گذاشته شده است.

فشار اقتصادی و سطح پایین درآمد اکثر خانواده‌های مناطق کُردنشین و عدم توانایی در پرداخت مبالغی در این سطح، ترک تحصیل و در نتیجه پایین ماندن سطح سوادآموزی در این مناطق را در سال‌های اخیر سبب شده که نتیجه سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم ایران بوده است(1)


نبود سوخت، مدارس روستاهای سلماس را با احتمال تعطیلی روبرو کردە است

مدت ٥ روز است کە مدارس ابتدایی سە روستای شهرستان سلماس بە علت نبود سوخت جهت گرم کردن کلاس‌های درس، با احتمال تعطیلی روبرو شدەاند

بە گفتە یک منبع مطلع، ،طی چند روز گذشتە مدارس ابتدایی روستاهای "اوربان، هدر و سیلاب" شهرستان سلماس، با مشکل نبود سوخت مواجە شدەاند و دانش‌آموزان از روی ناچاری اقدام بە تهیە سوخت برای این مدارس کردەاند.

این منبع اضافە نمود، خانوادە این دانش‌آموزان اعلام کردەاند تا زمانی کە وزارت آموزش و پرورش سوخت این مدارس را تامین ننماید، حاضر نیستند کە فرزندانشان را بە مدرسە بفرستندسال گذشتە نیز در مدارس چند روستای منطقە اورامان تخت بە علت نبود سوخت در فصل زمستان، با احتمال تعطیل شدن روبرو شدە بودند، این در حالی بود کە پیشتر مسئولین این مدرارس مبلغی را از دانش‌آموزان جهت تامین سوخت دریافت کردە بودند(2)


کارگران

اخراج ١٥ کارگر شرکت بتن‌سازی پیش‌تنیده سنندج

کارفرمایان شرکت پیش‌تنیده سنندج، تعدادی از کارگران باسابقەی خود را اخراج کردند.

به گزارش کمیتەی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، کارفرمایان شرکت بتن‌سازی و قطعات بتنی پیش‌تنیده سنندج به دلیل هرآنچه کمبود بودجه و عدم فروش محصولات عنوان شدە است، ١٥ تن از کارگران خود این شرکت را بیکار کردەاند .سابقەی کارگرانی که اول دی‌ماه سال ١٣٩٢ از سوی کارفرمایان اخراج‌شدە‌اند، ٣ تا ١٥ سال می‌باشد

شرکت پیش تنیده، از شرکت‌های تولید بتن و قطعات بتنی می‌باشد و در چهار کیلومتری جادەی سنندج به کامیاران واقع شدە است(1)


 منابع:

1)کردستان میدیا

2)کردپا

3)هرانا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1188
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy