هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول آذرماه ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته آذر ماه شامل این بخشها میباشد: احظار و بازداشت فعالان فرهنگی، کولبران کرد، بازداشتها، تیراندازی به افراد بیگناه و دانش آموزان.

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


 احظار وبازداشت فعالان فرهنگی

اطلاعات سپاه بوکان یک فعال فرهنگی را تهدید به بازداشت کرد

یک زن فعال فرهنگی شهرستان بوکان از سوی نیروهای امنیتی و طی یک تماس تلفنی به اطلاعات سپاه احضار شد.

مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران یک فعال فرهنگی به نام کوثر فتاحی ٢٤ ساله را احضار و تهدید کردند.

این فعال فرهنگی از روز یکشنبه‌ی هفته گذشته تحت‌نظر مأموران حفاظت اطلاعات سپاه بوده و تاکنون چندین بار از طریق تلفنی با وی تماس گرفته شده که خود را به اطلاعات سپاه معرفی کندگفته می‌شود نیروهای اطلاعاتی به خانم فتاحی اعلام کردند اگر خود را به این نهاد امنیتی معرفی نکند با بازداشت مواجه خواهد شد.

 کوثر فتاحی کارشناس ارشد زبان انگلیسی می‌باشد که در حوزه‌های فرهنگی و ادبی مشغول فعالیت است.

پیشتر نیز وی چندین بار از سوی نیروهای اطلاعاتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

وی عضو کانون ادبی . زریان" و مدیر سازمان مردم‌نهاد " حفظ محیط زیست بوکان" و همچنین مؤسس انجمن فرهنگی روانگه‌ی نو (دیدگاه نو) بوده که از سوی اداره‌ی اماکن لغو مجوز شده بودهفته‌ی گذشته دادگاه انقلاب بوکان یک شهروند مدنی و عضو سابق شورای شهر به نام شهین بایزیدی‌پور را به ٢ سال حبس تعزیری محکوم کرد(1)


8 شهروند کُرد در پاوه دادگاهی شدند

 8تن از فعالان کُرد شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه توسط دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران محاکمه شدند

روز سه‌شنبه پنجم آذرماه، دستگاه قضایی در شهرستان پاوه برای دومین بار طی سال جاری ٨ فعال فرهنگی و سیاسی کُرد را دادگاهی کرداین افراد اسفندماه سال ٩١ از سوی مأموران حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت و بعدها با تودیع وثیقه موقتا آزاد شدنداسامی این ٨ شهروند کُرد بشرح زیر میباشد.. "معتصم شافعی، قانع حاتمی، محمد نگاری، بابک عباسی، جهانبخش احمدی، گوران محمودی، آراس حاتمی و پدرام قادریان" که فروردین‌ماه امسال به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه انتقال یافتندیک منبع مطلع گفت: "این ٨ فعال کُرد که به اتهام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی دادگاهی شدند حکم نهایی آنان هفته‌ی آینده صادر خواهد شد

 این فعالان در ادامه‌‌ی بازداشت فعالان فرهنگی و روزنامه‌نگاران در مناطق کُردنشین ایران طی اسفندماه سال گذشته بود که در آنزمان ٢٢ شهروند کُرد ساکن پاوه بازداشت گردیدند(1).

 

اداره‌ی اطلاعات مریوان یک شهروند ساکن این شهر بازداشت کرد

یک شهروند کُرد به‌دنبال احضار از سوی اداره‌ی اطلاعات مریوان، توسط مأموران این اداره بازداشت شد.

روز سه‌شنبه، بیست و هشتم آبان‌ماه یک شهروند کُرد به نام "محمد مملکتی" از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران در مریوان بازداشت شدوی از اهالی روستای دری از توابع بخش مرکزی شهرستان مریوان است با وجود مراجعه خانواده‌ی مملکتی به اداره‌ی اطلاعات مریوان اما تاکنون هیچ خبری در مورد بازداشت و سرنوشت فرزندشان به آنها داده نشده است تا لحظه‌ی انتشار این خبر از علل بازداشت و اتهامات احتمالی به این شهروند کُرد گزارش دقیقی منتشر نشده است(1).


کولبران کرد

کشته شدن یک کولبر کُرد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارومیه

یک کولبر کُرد ساکن شهرستان ارومیه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران جان خود را از دست داد.

روز شنبه، دوم آذرماه یک شهروند کُرد به نام نوروز حسین آودی که در مرز ایران و ترکیه مشغول کولبری بوده بر اثر شلیک مستقیم نظامیان وابسته به حکومت اسلامی ایران جان خود را از دست داد.

وی از اهالی روستای "برده سور" از توابع ترگور شهر ارومیه است.

یک منبع مطلع گفت:" سن این کولبر کُرد ٢٨ ساله است و به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز کرده بود که از سوی نیروهای نظامی کشته شد

پیشتر نیز یک کولبر کُرد به نام جلیل یونسی..29 ساله براثر تیراندازی نیروهای نظامی مستقر در مرز بانه جان خود را ازدست داده بوداز ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون، ٩ کولبر کُرد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران کشته و ٩ نفر دیگر نیز بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی و انفجار مین زخمی شدند.

با توجه به امنیتی بودن مناطق کُردنشین ایران و به ویژه نقاط مرزی، در بیشتر موارد، اخبار مربوط به کشته و زخمی شدن کولبران کُرد رسانه‌ای نمی‌شود، به همین علت احتمال می‌رود آمار واقعی بیشتر از این تعداد باشد(1).


بازداشتها

بازداشت یک شهروند کرد توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران

یک شهروند کرد اهل منطقە اورامان از توابع سروآباد، توسط نیروهای امنیتی ادارەی اطلاعات رژیم ایران بازداشت شد.

شاهو احمدی.. فرزند محمد ٢٦ سالە و اهل روستای "بندول" منطقە اورامان از توابع سروآباد، روز چهارشنبە‌ی هفتەی گذشتە مورخەی بیست‌و‌نهم آبان‌ماە ١٣٩٢، توسط نیروهای امنیتی ادارەی اطلاعات شهر مریوان بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل گردیدبر اساس این گزارش، تاکنون از دلیل بازداشت این شهروند کرد و مکان بازداشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست اما بە گفتەی شهروندان این روستا احتمال بازداشت شاهو و احمدی به دلیل امنیتی.. وجود دارد. یک منبع مطلع بە خبرنگار "کوردستان میدیا" گفت: شاهو چندی پیش بە منظور کارگری بە اقلیم کردستان رفتە و بعد از بازگشت در منزل شخصی خود در روستای..بندول.. بازداشت و تاکنون از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست.

از آغاز سال ١٣٩٢ تاکنون، ٥٤١ شهروند کرد از سوی نیروهای امنیتی و نظامی رژیم ایران بازداشت شدەاند(2).

 

تیراندازی به افراد بیگناه

تیراندازی سپاه در مریوان یک شهروند کُرد را زخمی کرد

یک شهروند کُرد از اهالی شهرستان مریوان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه زخمی شد.

روز سه‌شنبه، پنجم آذرماه مأموران نظامی سپاه در روستای دوپلوره از توابع شهرستان مریوان با شلیک مستقیم یک شهروند کُرد به نام محمد فرزند کریم را به شدت زخمی کردندحادثه در نزدیکی خطوط مرزی با اقلیم کُردستان عراق روی داده است یک منبع مطلع اقدام نیروهای سپاه در شلیک به شهروندان کُرد را این چنین توضیح داد: آن روز شماری از روستائیان در کوه‌های غربی شهر مریوان مشغول جمع‌آوری عصاره درخت مازو و دیگر میوه‌های کوهی بودند که مورد تیراندازی واقع شدندوی گفت: شلیک مستقیم مأموران نظامی سپاه منجر به زخمی‌شدن یکی از روستائیان به نام محمد شد که فوراً جهت مداوای پزشکی عازم مراکز درمانی مریوان گردیداین منبع در ادامه افزود، این اقدام نیروهای سپاه بدون اخطار قبلی بوده و نارضایتی مردم روستای دوپلوره را نیز در پی داشته وباعث درگیری بین مردم و نیروهای سپاه شد(1).


دو شهروند بر اثر شلیک مستقیم نیروهای رژیم ایران زخمی شدند

دو شهروند کرد ساکن مریوان و مهاباد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی رژیم ایران زخمی شدند.

روز سەشنبه ٥ آذرماه نیروهای نظامی رژیم ایران در حومەی مهاباد، به سوی یک شهروند کرد به نام "سید کاوه" شلیک کرده و وی را به شدت زخمی کردندنیروهای نظامی رژیم ایران این شهروند کرد را عمدأ مورد شلیک مستقیم قرار داده و گلولەی نظامیان به شکم وی اصابت کرده و هم‌اکنون در بیمارستان شهر مهاباد بستری استاز آغاز آبان‌ماه سال ١٣٩٢ تاکنون، ٧ شهروند کرد از سوی نیروهای رژیم اسلامی ایران کشتە و زخمی شدەاند(1)


دانش آموزان

اخذ وجه نقد غیرقانونی از دانش‌آموزان پیرانشهری

مدیران مدرسەای در پیرانشهر، به دانش‌آموزان اعلام کردەاند که در صورت عدم پرداخت ٧٠٠ هزار تومان وجه نقد به مدرسه، اخراج خواهند شد.

مسئول مدرسەی روستای "کرکشانە" منطقه‌ی "لاجان" پیرانشهر به دلیل بدهکار بودن، به اجبار از هر کدام از دانش‌آموزان این مدرسه، ٧٠٠ هزار تومان دریافت کرده‌است و به دانش‌آموزان گفتە است که در صورت عدم پدراخت این وجه از مدرسه اخراج خواهند شدیک شهروند مطلع از این جریان گفت: "ابتدا مسئول این مدرسه مبلغ ٣٠٠ هزار تومان از دانش‌آموزان اخذ و متعاقبأ ٤٠٠ هزار تومان دیگر را نیز به اجبار از دانش‌آموزان مطالبه کرد.

 این شهروند در ادامه افزود.. بیشتر دانش‌آموزان این مدرسه که تعدادشان ١٥٠ دانش‌آموز است، خانوادەهای کم‌درآمد و فقیری داشته و از این رو احتمال اخراج آنان از مدرسه وجود دارد."

در همین ارتباط و پیشتر مسئولین مدرسەی شبانە‌روزی روستای .قشلاق پرد از توابع منطقە سرشیو سقز، بنا به طرح جدید اعلامی از سوی مسئولین از دانش‌آموزان این مدرسه ماهانه ٥٠٠ هزار تومان دریافت می‌کند و در صورت عدم پرداخت این مبلغ، دانش آموزان را بە اخراج از مدرسە تهدید کردە است..

سال گذشته نیز، مسئولان مدرسه فاطمه زهرا شهرستان مریوان از دانش‌آموزان مبلغ ١٠٠ هزار تومان وجه نقد مطالبه کرده بودند که تعدادی از دانش‌آموزان به دلیل بی‌بضاعتی و عدم پرداخت وجه مطالبه شده توسط اداره‌ی آموزش و پرورش از ادامه تحصیل محروم شدند.

بر اساس بند یک ماده‌ی ٢٦ اعلامیه جهانی حقوق بشر در رابطه با آموزش و پرورش رایگان و همگانی، همه‌ی افراد جامعه حق دارند از آموزش و پرورش رایگان بهرمند شوند و اداره‌ی آموزش و پرورش حداقل باید آموزش ابتدایی رایگان را برای شهروندان تامین کند.

در بخش "الف" بند دوم، ماده‌ی ١٣ اعلامیه بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزش و پرورش رایگان که ایران سال ١٣٥٤ مفاد این اعلامیه را امضا کرده آمده است: آموزش و پرورش ابتدایی باید اجباری و رایگان باشد و جامعه به آسانی بتواند از آن بهرمند شودهمچنین در بند دوم اصل سوم قانون اساسی رژیم ایران آمده است، دولت موظف است کلیه‌ی امکانات آموزش و پرورش را در همه‌ی سطوح و مراحل تحصیلی تامین کند و همچنین در اصل ٣٠ قانون اساسی آمده است: دولت موظف است نیازهای آموزش و پرورش رایگان را برای همه‌ی مردم تا پایان دوره‌ی متوسطه تامین کند و تحصیلات عالی نیز تا سطح خودکفایی کشور به صورت رایگان باشددر ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی هیچکدام از این قوانین رعایت نمی‌شود و رژیم ایران خود عامل و علت اصلی نقض قوانین بین‌المللی و حتی قوانین داخلی خود نیز می‌باشد( 2)


منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1340
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy