هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر آبان ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته  آخر آبان ماه شامل این بخشها میباشد: بازداشتها، کولبران کرد، فعالین کارگری، تیراندازی به افراد بیگناه، احکام و زندانیان سیاسی.

 

azali_-_hgoge_bashar_-_logo_2


 بازداشتها

 وزارت اطلاعات یک شهروند کُرد را در مهاباد بازداشت کرد

در ادامە‌ی بازداشت‌ها در مناطق کُردنشین ایران، یک شهروند دیگر کُرد از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شد.

چند روز قبل یک شهروند کُرد بە نام "یونس معروفی" از اهالی روستای "اگریقاش"، توسط مأموران امنیتی مهاباد در منزل بازداشت گردیدبە گفتە یک شاهد عینی، نیروهای اطلاعاتی ضمن تفتیش و جستجوی منزل مسکونی یونس معروفی، وی را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادە و بە مکان نامعلومی انتقال دادند.

نیروهای اطلاعاتی حکومت سلامی ایران، دلیل بازداشت این شهروند کُرد را "همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت ایران" عنوان می‌کنندنیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران، دلیل بازداشت این شهروند کُرد راهمکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت ایران" عنوان می‌کنند.

منابع محلی اعلام کردەاند کە این اقدام نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران، باعث ایجاد رعب و وحشت در میان ساکنین روستای "اندرقاش " شدە است تا لحظه‌ی انتشار این خبر، از محل نگهداری و سرنوشت یونس معروفی گزارش دقیقی در دسترس نمی‌باشد(1)


یک دختر دانشجو بهمراه برادرش در بوکان بازداشت شدند

نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران ٢ خواهر و برادر بوکانی را در منزلشان، بازداشت کردند.

صبح روز شنبه بیست و پنجم آبان‌ماه، مأموران وزارت اطلاعات ایران یک دختر دانشجو به نام افسانه بایزیدی ٢٨ ساله همراه با برادرش شاهو بایزیدی ٢٥ ساله را در منزلشان بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال دادند.

یک منبع مطلع گفت. افسانه بایزیدی فرزند ابوبکر، دانشجوی دانشگاه پیام‌نور می‌باشد که به همراه برادرش به دلایل نامعلومی توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران، بازداشت شدند همین منبع اشاره کرد: شاهو بایزیدی در بوکان به کار مکانیکی مشغول است و تنها به دلیل اینکه تلاش کرده مانع از بازداشت خواهرش شود، وی را نیز بازداشت نمودند وی که نخواست نامش فاش گردید در ادامه افزود: خانواده‌ی این خواهر و برادر از روز گذشته به طور مستمر به اداره‌ی اطلاعات و مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران در بوکان مراجعه کرده‌اند اما مراکز امنیتی از پاسخگویی به این خانواده امتناع می‌کنند تا لحظه‌ی انتشار این خبر از مکان نگهداری و علت بازداشت افسانه و شاهو بایزیدی که روز گذشته توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در بوکان بازداشت شده‌اند، هیچ اطلاعی در دست نیست(1).


کولبران کرد

 یک کولبر کُرد از سوی نظامیان حکومتی در بانه کشته شد

مأموران نظامی حکومت اسلامی ایران در شهرستان بانه با شلیک مستقیم یک کولبر کُرد را به قتل رساندند.

شامگاه روز گذشته، بیست و دوم آبان‌ماه یک کولبر کُرد به نام جلیل یونسی ٢٩ ساله در پی تیراندازی نیروهای نظامی ایران جان خود را از دست دادوی در حد فاصله روستاهای "اشترآباد" و "بویین علیا" از توابع شهرستان بانه در استان کُردستان از سوی مأموران نظامی حکومت اسلامی ایران هدف شلیک مستقیم قرار گرفته است.

جلیل یونسی متأهل و صاحب یک فرزند می‌باشدطی فصل پاییز امسال نیروهای نظامی وابسته به دولت ایران، ٨ کولبر کُرد را در شلیک‌های مستقیم خود به قتل رسانده‌اند در بازه‌ی زمانی مذکور نیز ٨ کولبر دیگر زخمی شده‌اند(1).


فعالین کارگری

نگرانی از ناپدیدشدن ٢ فعال کارگری در مرز بانه.

دو تن از فعالان کارگری کُرد پس از بازگشت از اقلیم کُردستان ـ عراق در مرز بانه ناپدید شدند.

چند روز قبل دو عضو کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به نام‌های افشین ندیمی و مهرداد صبوری ٢٤ ساله که مدتی به کارگری در اقلیم کُردستان عراق مشغول بودند به هنگام بازگشت به ایران در منطقه‌ی مرزی بانه ناپدید می‌شوند این دو فعال کارگری پس از وارد شدنشان به خاک ایران با یکی از دوستان خود تماس تلفنی برقرار نمودند اما از آن لحظه به بعد ناپدید و از سرنوشت آنان هیچ خبری در دسترس نمی‌باشد پیشتر نیز افشین ندیمی در سال ١٣٨٩ توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران در کامیاران بازداشت و دادگاه انقلاب سنندج وی را به تحمل 4 ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود این فعال کارگری در اسفندماه سال ١٣٨٠ نیز از سوی دادگاه کامیاران به اتهام تبلیغ علیه نظام به ٤ ماه حبس محکوم شده بود.

مهراد صبوری و افشین ندیمی از ٦ روز پیش ناپدید و همین امر سبب نگرانی خانواده‌ی این دو فعال کارگری شده است بازداشت این دو شهروند کُرد با توجه به پیشینه‌ی آنان در فعالیت‌های کارگری و اقدامات مأموران اطلاعاتی ایران و دستگاه قضایی، بازداشت دوباره‌ی آنان توسط این نهادها محتمل بنظر می‌رسد(1).

 

تیراندازی به افراد بیگناه

دختر ١٧ ساله کُرد در کنار نامزدش با گلوله نظامیان کشته شد

یک دختر ١٧ سالە کُرد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران، در شهر بانە جان خود را از دست داد.

روز پنج‌شنبە ٢٣ آبان‌ماه دختری ١٧ سالە بە نام "اوین عثمانی" اهل شهرستان بانە کە یک شب قبل از مرگ و از سوی نیروهای انتظامی هدف شلیک مستقیم گلولە قرار گرفتە بود، جان خود را از دست داد.

اوین عثمانی روز چهارشنبە ٢٢ آبان‌ماه بە همراه نامزدش بە یکی از تفرجگا‌های اطراف بانە رفتە که در حین بازگشت بە خانە بە ظن حمل بار قاچاق از سوی نیروهای انتظامی مورد حملە قرار گرفتە بودند".

چندین گلولە بە کمر اوین اثابت نمودە کە موجب شکستە شدن مهرهای ستون فقراتش شدە و یک روز پس از انتقال بە بیمارستان جان سپرد اوین عثمانی توسط فردی بە نام "ک . ر" مورد اصابت گلولە قرار گرفتە است."(1)


یک شهروند مدنی کُرد توسط نیروی انتظامی حکومت اسلامی ایران کشته شد

بر اثر شلیک نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران، در جاد‌ه‌ی تهران یک شهروند سقزی کشته شد.

حامد شاکری ٣٥ ساله، متأهل و پدر یک دختر ٨ ساله ، هنگامی که با خودروی شخصی‌اش قصد رفتن به تهران را داشته است هدف تیراندازی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران قرار گرفته و در نهایت جان خود را از دست می‌دهداین رویداد روز یکشنبه بیست و ششم آبان‌ماه اتفاق افتاده است و تا لحظه‌ی انتشار این خبر، جسد این شهروند کُرد به خانواده‌اش تحویل داده نشده است به گفته‌ی شاهدان عینی، نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران این شهروند کُرد را تنها به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار داده‌اند

به گفته‌ی فعالان حقوق بشر، پدیده‌ی کشتن شهروندان بی‌گناه و بی‌دفاع کُرد روز به روز در حال افزایش است و علی‌رغم مشخص بودن عاملان و آمران کشته‌شدن شهروندان کُرد ، اما از سوی دستگاه قضایی ایران مورد بازخواست قرار نمی‌گیرندطی چند سال گذشته شهروندان کُرد در جاده‌های کشور به بهانه‌ی حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی قرار می‌گیرند و در بیشتر موارد منجر به کشته‌شدن این شهروندان می‌شود و علی‌رغم پیگیری و مراجعه‌ی خانواده‌‌های این شهروندان به نهادهای قضایی حکومت اسلامی ایران، هیچ گونه پاسخی دریافت نمی‌کنندکشته‌شدن شهروندان مدنی و بی‌دفاع کُرد توسط نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به جایی رسیده است که دو تن از نمایندگان کُرد در مجلس ایران به نام‌های نعمت الله منوچهری نماینده‌ی مردم پاوه و اورامانات و محسن بیگلری نماینده‌ی مردم سقز و بانه، سکوت خود را شکسته و خواستار رسیدگی و پیگیری به پرونده‌ی کشته‌شدن شهروندان کُرد شده‌اند(1).


احکا م

  3 زندانی کُرد در دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شدند.

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران ٣ شهروند کُرد اهل سنت را به اعدام محکوم کرد.

طی هفته‌ی گذشته ٣ زندانی کُرد پیرو اهل سنت در زندان رجایی‌شهر کرج از سوی شعبه‌ی ٢٨ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند

حکم اعدام این ٣ شهروند کُرد ساکن سنندج توسط قاضی مقیسه‌ای صادر شده است..

کمپین معترضین به اعدام زندانیان اهل سنت" هویت این سه تن را فرشید ناصری ٢٦ ساله، تیمور نادری‌زاده ٤٨ ساله و برزان نصرالله‌زاده ٢١ عنوان کرده است اتهام آنان محاربه از طریق عضویت در گروه‌های سلفی می‌باشد.

یکی از محکومان به اعدام به نام برزان نصرالله‌زاده سال ٧١ متولد شده و خردادماه ٨٩ بازداشت گردید که به هنگام بازداشت از سوی نیروهای امنیتی مورد اصابت ٥ گلوله قرار گرفت و ١٩ ماه را در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات سنندج بسر برد همچنین فرشید ناصری از آبان‌ماه ٨٩ که بازداشت شد تا ١٨ ماه را در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات سنندج سپری و سپس به زندان رجایی‌شهر کرج انتقال یافت.

تیمور نادری‌زاده فرزند فیض‌الله دو ماه را در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات سنندج و ۱۲ ماه را در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات زنجان گذراند(1)


سقز/ یک فعال فرهنگی کُرد به زندان منتقل شد.

یکی از فعالان فرهنگی کُرد اهل سقز جهت سپری نمودن ٧ ماه حبس تعزیری، به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

یک فعال فرهنگی کُرد به نام "سلیمان محمودی" ٣٥ ساله که صاحب کتابفروشی در سقز می‌باشد و پیشتر به ٧ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود روز شنبه بیست و پنجم آبان‌ماه خود را به قسمت اجرای احکام دادگاه این شهر معرفی کرد.

یک منبع مطلع گفت: "سلیمان محمودی در اوایل تابستان سال جاری توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت و به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، به ٧ ماه حبس تعزیری محکوم گردید همین منبع اشاره کرد، این حکم از سوی شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب سقز برای این فعال فرهنگی کُرد صادر شده بود و وی مدت ٢٦ روز در اداره‌ی اطلاعات این شهر بازداشت و سپس با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود(1).


زندانیان سیاسی

انتقال اجباری، یک زندانی سیاسی کُرد را به اعتصاب غذا واداشت

علی مرادی" زندانی سیاسی کُرد در اعتراض به انتقال از زندان میناب به زندان بندرعباس اعتصاب غذا کرد...

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، "علی مرادی" زندانی سیاسی کُرد که بیش از ١٠ سال است در زندان‌های رژیم ایران در بازداشت به سر می‌برد امروز دوشنبه مورخه‌ی بیست و هفتم آبان‌ماه ١٣٩٢، به علت عدم رسیدگی پزشکی و انتقال به زندان بندرعباس، اعتصاب غذا کرد.

علی مرادی" مورخه‌ی بیست و نهم بهمن‌ماه ١٣٨٢، به اتهام "همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون رژیم اسلامی ایران"، در شهرک "کانی دینار" از توابع منطقه‌ی مریوان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به اتهام "محاربه از راه عضویت در یکی از احزاب" از سوی دادگاه انقلاب شهر مریوان به ٣٠ سال زندان و تبعید یه زندان میناب محکوم شده بوداین زندانی سیاسی کُرد در حال حاضر به زندان بندرعباس در جنوب ایران منتقل شده است و تنها زندانی سیاسی این زندان می‌باشد که در میان زندانیان شرور و قاتل و قاچاقچی مواد مخدر به سر می‌بردعلی مرادی" علی‌رغم تمامی این مشکلات به بیماری قلبی مبتلا شده است و پزشکان گفته‌اند که باید به یک بیمارستان تحصصی و مجهز منتقل شود و مورد عمل جراحی قرار بگیرد.

این زندانی سیاسی پیشتر نیز به نشانه‌ی اعتراض در رابطه با این حکم، به مدت ٣٠ روز اقدام به دوختن لبهایش و اعتصاب کرده بود اما بعدأ با وعده‌ی همکاری و کمک از سوی مسئولین زندان به اعتصاب خود پایان داد.

نامبرده پیشتر نیز در سال ١٣٧٧ به اتهام "همکاری با احزاب کُرد اپوزیسیون رژیم اسلامی ایران"، بازداشت و به ٥ سال زندان و تبعید به زندان میناب محکوم شده بود(2)


انتقال شش زندانی عقیدتی محکوم به اعدام به بند ۳۵۰ اوین

شش زندانی عقیدتی محکوم به اعدام که در سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ اوین نگهداری می‌شدند به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شدندکاوه ویسی، مختار رحیمی، کاوه شریفی، بهروز شاه‌نظری، طالب ملکی و شهرام احمدی زندانیان عقیدتی اهل سنت که به اعدام محکوم شده‌اند بعد از بیش از ۱۵ روز اعتصاب غذا به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شدندماموستا کاوه ویسی و مختار رحیمی روز یک‌شنبه ۷ مهر ماه از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ اوین منتقل شده بودندکاوه شریفی، بهروز شاه‌نظری، طالب ملکی و شهرام احمدی نیز در تاریخ چهارشنبه ۱۷ مهر ماه از سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدنداین زندانیان همگی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه‌ای به اتهام "هواداری از گروههای سلفی" به اعدام محکوم شده‌اندایشان بار‌ها اتهام وارده را تکذیب کرده و علت بازداشت و محکومیت خود را دلایل مذهبی عنوان می‌کنند(3).

 

منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1290
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy