هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

مدیریت کارآمد و راهبردی در عصر نوین

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

omid_taheri__-_kurdistan_2برای انسان که به گونه ای مستمربه دنبال پیشرفت و پیشبرد اهداف خود در تقابل با نیرو های مقابل است ، بحث مدیریت کار آمد و موفق از اهمیت بسیاری برخوردار است. مدیریت مفهومی است که نسبت به حوزه ی فعالیت و وظیفه ی شخص یا ارگان ، معادل هایی گوناگون می یابد و از مسئول شرکتی با چند کارمند گرفته تا مدیریت سیاسی یک ملت برای دستیابی به آرمانی مشترک ، یا رهبری و پیش آهنگی یک جنبش تنوع دارد.

مدیریت فرایندی هدفمند و مدون جهت رهبری، سازماندهی ، هماهنگی ، انگیزش ، کنترل و بکارگیری منابع مادی-انسانی در راستای رسیدن به یک هدف مشخص است. می شود گفت مدیریت تلفیقی از علم و هنر است ، علم به معنای دانستن آنچه باید بدانید و هنر توانایی در اجرای آنچه می خواهید. مدیریت موفق در زمان حضور مدیری موثر تحقق می یابد. مدیر یا مدیران موثر کسانی هستند که بااخذ و اجرای تصمیم های مناسب در کمترین زمان، نتایج مطلوب را کسب کنند. لازم به ذکر است مدیریت موثر آمیزه ای از علم و تجربه می باشد ،که بخشی از آن را می توان از طریق آموزش فراگرفت ، اما کسب و داشتن تجربه در آن نقشی اساسی دارد.

همچنین "انتخاب" و "انگیزش" دو عنصر بنیادین درمدیریت هستند؛ انتخاب در تمام حوزه ها از جمله گزینش میان گزینه های سرنوشت ساز تا برگزیدن عوامل کاری کارآمد، عنصری کلیدی است. در باب انگیزش هم باید گفت، ایجاد و حفظ انگیزه ی مضاعف در کارکنان یا بکارگیری شیوه های مبتکرانه در جهت فراگیری، تهییج و انگیختن آحاد مردم در راه رسیدن به اهداف به مدیریت سودمند کمک می کند. برنامه ریزی نیز یکی از ابتدایی ترین اصول مدیریتی است. داشتن برنامه به معنای تعیین هدف، از پیش اندیشیدن، یافتن و یا ساختن راهی به منظور پیشبرد هدف است. برنامه ریزی طرح نقشه ی راهی سنجیده با هدف رسیدن به مقصد است.

 

omid_-_modir_2


مدیریت باید در اقتضائات زمانی-مکانی، بخصوص شرایط بحرانی؛ کارآمد و موثر امکانات را متناسب با نیاز و توان در جهت بازدهی بکار برده و در صورت لزوم تصمیماتی غیر معمول اما در راستای هدف بگیرد. در شرایط بحرانی، هدایت تشکیلات انسانی و مدیریت جمعی یا استفاده از مشاوره ی کارگروه هایی تخصصی از نسل هایی متفاوت و نظرات آنها می تواند به مدیریت موثر و کارآمد در شناخت، کنترل، کاهش و رفع بحران کمک نماید.

مدیریت موثر و کارآمد می بایست در کمال تدبیر و اشراف بر حداکثر اطلاعات کسب شد، تصمیم نهایی را با حداقل میزان خطای ممکن بگیرد. هرچند نباید فراموش کرد در عصر نوین و باتوجه به افزایش دقت و سرعت انتقال و تغییر داده ها همپای تکنولوژی، تحقق این امر بصورت منفرد و شخصی دشوار است. مدیریت موثر و کار آمد (چه در سطح سازمان و جنبش یا در سطح شخص و رهبر ) باید نخست در زمینه ی حفظ و بازسازی، همچنین تولید، نوسازی و به روز کردن نیرو و ارگان ها کوشا بوده و در زمان و مکان لازم مبتکر و ابداعگر، شیوه های جدید، خلاقانه و ترکیبی ارائه دهد. با روحیات و شرایط جامعه آشنا بوده و متناسب با روحیات جامعه و نیاز تصمیم گیری کند. در کنار اقتدار و بازخواست جدی، به تشویق، تکریم و قدردانی از عوامل موثر بپردازد.

گاهی یک مدیر یا رهبر موثر در عین داشتن درایت، خرد و آگاهی، خودرای بوده و تصمیماتی می گیرد که عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد. اگرچه در نقطه مقابل نیز وابستگی و تعلل بیش از حد یا تردید نیز می تواند کارآیی و اهمیت تصمیم یا موضوعی را از بین برده یا از آن بکاهد.

مدیر موفق کسی است که تعادل میان این دو نقطه را حفظ کرده و در عین حال ابتکار عمل و استقلال خود را داشته باشد. وی باید در کمترین زمان ممکن، بهترین تصمیم را گرفته و در بسترسازی و اجرای تصمیم تا حد ممکن پیگیر و مصمم باشد. مدیر موفق در عصر امروز می تواند ابتدا ازطریق تشکیل "کارگروه" هایی با وظایفی مشخص والبته مشاوره ای، به تمام جوانب تصمیمی که می گیرد مطلع و آگاه شده ، سپس نسبت به "کنش یا واکنش" مناسب تصمیم بگیرد. اگرچه لازمه ی کار هماهنگی و گردآوری اطلاعات در زمان کم؛ کیفیت خوب و اشراف کامل است و ارتباطی مستقیم با برنامه ریزی دارد.

در پایان باید گفت یک سیستم موفق مدیریتی باید با اتکا بر دانسته ها و مشاهدات، و نیز توان تجزیه تحلیل واقعی داده ها ، از مزیت زمانی و ابتکار عمل استفاده و گامی خود را به هدف نزدیک تر کند. به گفته آنتونی رابینز: موفقیت، نتیجه تشخیص درست است؛ تشخیص درست، نتیجه تجربه است؛ تجربه نیز اغلب نتیجه تشخیص نادرست است.


منابع :

دانشتامه آزاد ویکی پدیا

مقالات مدیریتی بهزاد خوشحالی

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1485
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy