هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول مهرماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

گزارش هفته اول مهرماه شامل این بخشها میباشد: احکام، بازداشتها، دانش آموزان، نقض مبانی حقوق محیط زیست، زندانیان سیاسی و کولبران کرد


 احکام

تأیید حکم اعدام و نامعلومی پرونده‌ی ٢ شهروند کُرد

حکم اعدام یک شهروند کُرد مرتبط با پرونده‌ی گورهای دسته‌جمعی پناهندگان افغانی، پاکستانی و ایرانی در نقطه‌ی مرزی ایران و ترکیه از سوی دیوان عالی ایران تأیید شد.

آزاد اطمانی23 ساله و اهل روستای "دشوان"، از توابع شهر سلماس از سوی دادگاه انقلاب این شهر به اتهام "معاونت در تردد اتباع ایرانی، افغانی، پاکستانی" در نقطه‌ی مرزی ایران و ترکیه که کشته‌شدن چند تن از این پناهندگان را توسط نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران به دنبال داشته است، به اعدام محکوم گردید.

در همین رابطه، "حبیب اطمانی"، فرزند جعفر و "آزاد اطمانی" فرزند افروز، دو شهروند کُرد اهل روستای دشوان از توابع شهر سلماس بودند که در سال ١٣٩١ توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

 همچنین گفته می‌شود، "آزاد اطمانی" که در زندان ارومیه در بازداشت می‌باشد هفته‌ی گذشته به اعدام محکوم گردید و این حکم در دیوان عالی کشور ایران تأیید شده است و هم‌اکنون خطر اجرای این حکم برای این شهروند وجود دارد.

حبیب اطمانی28 ساله و فرزند جعفر نیز در مدت بازداتش، از دسترسی به وکیل و همچنین دیدار با خانواده‌اش محروم بوده است و تاکنون سرنوشت وی در زندان ارومیه همچنان نامعلوم می‌باشد(1)


شاهرخ زمانی به ٦ ماه زندان محکوم شد

یک فعال کارگری در ایران از سوی دستگاه قضایی به ٦ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

صبح روز گذشته دایره‌ اجرای احکام زندان رجایی‌شهر کرج حکم شش ماه حبس شاهرخ زمانی را به وی ابلاغ کرد.

یک منبع مطلع از داخل زندان رجایی‌شهر کرج ضمن تأیید این خبر گفت: دادگاه انقلاب تبریز، شاهرخ زمانی را به اتهام "ناسزا گفتن به رهبر نظام در حضور دو زندانی دیگر" محاکمه کرده است روز شانزدهم شهریورماه امسال این عضو سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان از زندان رجایی‌شهر کرج به زندان تبریز منتقل گردید تا در دادگاهی پرونده‌سازی جدید حضور یابد اکنون شاهرخ توسط دادگاه به ٦ ماه حبس تعزیری محکوم شده و حکم صادره صبح روز گذشته از سوی دایره‌ اجرای احکام زندان رجایی‌شهر به ایشان ابلاغ شد.

شاهرخ زمانی از فعالین کارگری سرشناس می‌باشد که در خردادماه سال ٩٠ بازداشت و به زندان یزد منتقل شد که بعدها در به ١١ سال حبس تعزیری محکوم گردید(1)


بازداشتها

اسامی شهروندان بازداشت‌شده در دو روستای تابع پیرانشهر

چند روز پیش و در پی درگیری مأموران نظامی ایران در شهرستان پیرانشهر با شهروندان کُرد تعدادی از ساکنین روستای قبرحسین بازداشت و به مراکز امنیتی منتقل گردیدند.

در حمله‌ی روزهای ٢٦ و ٢٨ شهریورماه امسال به دو روستای قبرحسین و ترکش سفلی از توابع شهرستان پیرانشهر16 تن بازداشت شدند.

فرزاد رسولی ١٤ ساله فرزند رسول، محمد پاکنژاد ٢٣ ساله فرزند خضر، و محمد اسامی برخی از بازداشت‌شدگان روستایقبرحسین هستند

پیشتر هویت یکی از بازداشت‌شدگان این روستا به نام محمد رسولی فرزند خضر در اختیار آژانس قرار گرفته بود

از دیگر سو و در همین رابطه چهار شهروند دیگر اهل روستای "ترکش سفلی" به نام‌های خلیل علی‌زاده، ابراهیم علی‌زاده، عمر مثمر فرزند عبداالله و بیستون پیرینه فرزند رحمان از سوی مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران به نهادهای امنیتی احضار شدند.

روز بیست و هشتم شهریورماه، محمد درخشان ٢٢ ساله در روستای ترکش سفلی بازداشت شده بود.

یکی از ساکنین قبرحسین گفت: " افراد بازداشت شده پس از ضرب و شتم از سوی مأموران اطلاعاتی پیرانشهر روز گذشته به صورت موقت آزاد شدند

وی که نخواست نامش فاش شود در ادامه افزود: "در همان روز فرماندار، بخشدار و مسئولان هنگ مرزی "چیانه" نشستی را برای ساکنان روستای قبرحسین در مسجد جامع این روستا برگزار کردند و به آنان اعلام کرده‌اند که افرادی را که به کار دامپروری مشغول هستند باید از روستا اخراج شوند".

 به گفته‌ی این شهروند کُرد، مسئولان حکومتی پیرانشهر در این نشست همچنین از مردم خواسته بودند افرادی را باعث بروز این درگیری و زخمی شدن نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران شدند، تحویل این نیروها بدهند".

روز سه‌شنبه بیست و ششم شهریورماه، نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در پیرانشهر به منظور ضبط احشام ساکنین روستای قبرحسین وارد این روستا شدند که درگیری میان شهروندان و این نیروها را در پی‌داشت چهار تن از نیروهای حکومتی ایران در نتیجه‌ی جنگ و درگیری زخمی شدند و به دنبال آن نیز شماری از ساکنین این روستا بازداشت شدند(1)


مأموران امنیتی سردشت پدر ٣ فعال سیاسی کُرد را بازداشت کرد

پدر سه فعال سیاسی خارج کشور از سوی اداره‌ی اطلاعات شهرستان سردشت بازداشت شد.

صبح امروز، سوم مهرماه احمد ابراهیم‌پور پدر سه فعال سیاسی کُرد بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت

به گفته‌ی یکی از افراد نزدیک به خانواده‌ی "ابراهیم‌پور"، احمد در حالی بازداشت شده که وضعیت سلامتی وی نامناسب بوده است .

احمد ابراهیم‌پور. پدر سه فعال سیاسی کُرد به نام‌های "خبات، خلیل و امیر" است که پیشتر نیز چندین بار بازداشت و به زندان منتقل شدند گفته می‌شود که نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران همواره پدر این سه فعال سیاسی را تهدید کرده‌اند که مانع از انجام فعالیت ‌های سیاسی فرزندانش شود.

روند بازداشت شهروندان و فعالان کُرد در دولت جدید ایران همانند دولتی قبلی ادامه دارد و از آغاز به کار حسن روحانی تاکنون ده‌ها فعال کُرد به اعدام و حکم‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند به طوری که طی این مدت جمعی از فعالان فرهنگی به اجبار کشور را ترک کرده‌اند(1)


5 کارگر کُرد در شهرستان دماوند بازداشت شدند

پنج کارگر اهل شهرستان سنندج بدون هیچ دلیل مشخصی توسط مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران در شهرستان دماوند بازداشت شدند.

نیروهای اطلاعاتی استان تهران ٥ کارگر کُرد شاغل در روستای حصارک دماوند را بازداشت کردند.

هویت افراد بازداشت‌شده؛ هژار لطفی، قانع رضایی، رفتار خدایاری، ماکوان بهاری و عزیز خدایاری هستند.

این کارگران به هنگام کار و بدون اطلاع قبلی و مجوز نهادهای ذیربط در یک پروژه‌ی ساختمان‌سازی در اطراف دماوند بازداشت شده‌اندکارگران همگی از اهالی روستای آویهنگ از توابع شهرستان سنندج می‌باشند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر از علت بازداشت و محل نگهداری این پنج کارگر کُرد هیچ اطلاعی در دست نمی‌باشدبسیاری از شهروندان کُرد به علت عدم وجود فرصت‌های مناسب شغلی در کُردستان، به اجبار برای یافتن شغل و امرار معاش روزانه، عازم مناطق دیگر ایران به ویژه پایتخت می‌شوند که با خطر قتل، سرقت و اعمال خشونت مواجه هستنددر همین رابطه روز سه‌شنبه دوم مهرماه، یک کارگر کُرد به نام. قباد غفوری..

اهل روستای. نُسمه.. از توابع شهر پاوه، توسط افراد ناشناسی در تهران ربوده و با ضربات چاقو به قتل رسید(1)


بازداشت شهروندان کُرد در استان کرمانشاه همچنان ادامه دارد

از سرنوشت چهار شهروند کُرد اهل یارسان که توسط نیروهای اطلاعاتی ایران بازداشت شدند هیچ اطلاعی در دست نیست.

به دنبال موج اعتراضات شهروندان یارسان نسبت به توهین مأموران زندان همدان به یک شهروند یارسانی، شمار چشمگیری از این معترضان که عمدتاً شهروندانی از شهرهای صحنه، هرسین، دالاهو و کرمانشاه بودند بازداشت و به زندان منتقل شدند اسامی این شهروندان بازداشت شده "رسول کرمی، میثم حیدری، سعید بغدادی و رسول رشوند" عنوان گردیده و تا لحظه‌ی انتشار این گزارش از سرنوشت آنان هیچ اطلاعی در دست نمی‌باشدمنابع موثق گفتند که شمار بازداشتی‌ها بیش از این تعداد است اما به سبب فضای امنیتی کُردستان و عدم وجود رسانه‌ی مستقل و آزاد، هویت دیگر شهروندان نامعلوم می‌باشد افراد بازداشت‌شده همگی کُرد و از مذاهب مختلف(یارسان، شیعه، سنی و...) هستند

پس از اینکه مأموران زندان مرکزی همدان به کیومرث تمناک. شهروند کُرد اهل حق توهین کردند سه شهروند یارسانی به نام‌های "حسن رضوی، نیکمرد طاهری و محمد قتبری" به نشانه‌ی اعتراض خود را به آتش کشیدند و جانشان را از دست دادند.

در همین رابط و طی روزهای گذشته یکی از پیروان اهل حق به نام "صفر فرحی" ٢٧ ساله، اهل هشتگرد از توابع شهرستان کرج پس از بازداشت، مأموران زندان وی را مجبور به تراشیدن سبلیش کرده بودند، این شهروند پس از آزاد شدن از زندان سه بار تلاش کرده بود در مقابل مجلس ایران اقدام به خودسوزی نماید(1).


دانش آموزان

مهاباد/ استمرار مطالبه‌ی وجه نقد از دانش‌آموزان

اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان مهاباد به کلیه‌ی مدیران مدارس ابلاغ کرده است که با شروع سال تحصیلی جدید از دانش‌آموزان وجه نقد مطالبه کنند..

تعداد زیادی از مدارس مهاباد بنابه بخشنامه‌ی اداره‌ی آموزش و پرورش این شهر به دانش‌آموزان گفته‌اند هر دانش‌آموز باید مبلغ..250. هزار تومان وجه نقد به مدرسه پرداخت نماید".

 مسئولان مربوطه اشاره می‌کنند که مطالبه‌ی این مبلغ به منظور "تأمین لوازم مورد نیاز مدرسه است.

یکی از والدین این دانش‌آموزان گفت: "بنده هیچ شغلی ندارم و گاه گاهی در مرزها به کولبری مشغولم و به سختی درآمد ماهیانه‌‌ام به ٢٠٠ هزار تومان می‌رسد به همین دلیل نمی‌توانم این پول را برای فرزندم تهیه کنم و بسیارند خانواده‌هایی که با چنین مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند

سال گذشته نیز به صورت گسترده در مدارش شهرهای کُردنشین ایران از دانش‌آموزان وجه نقد مطالبه شده بود که بهانه‌ی اصلی برای دریافت چنین پول‌هایی؛ تهیه‌ی سوخت و لوازم مورد نیاز مدرسه بوده است.

 مطالبه‌ی پول از خانواده‌ها در حالی است که طبق قانون حکومت ایران تحصیل برای شهروندان تا مقطع دانشگاه مجانی و بدون هزینه می‌باشد

از دیگر سو، در حالی که هر ساله باید مبلغی پول به عنوان هزینه‌ی سالانه به هر دانش‌آموز ایرانی داده شود نه تنها این پول به آنان پرداخت نمی‌شود، بلکه در بیشتر موارد دانش‌آموزان به علت عدم پرداخت پول مطالبه شده توسط مدرسه، اخراج یا ترک تحصیل می‌کنند(1).


سقز/ محرومیت دانش‌آموزان از رشته‌ی ریاضی فیزیک در دبیرستان پروین اعتصامی

در شهر ٢١٠ هزار نفری سقز تنها در یکی از مدارس ویژه‌ی فرزندان ایثارگران و جانبازان سپاه، رشته‌ی ریاضی فیزیک تدریس می شود.

مدیر دبیرستان "پروین اعتصامی" شهر سقز چند روز قبل به دانش آموزان دختر شاغل به تحصیل گفته که دیگر در این دبیرستان رشته‌ی ریاضی فیزیک تدریس نمی‌شود طبق گزارش ارسالی، هم‌اکنون ١٦ دختر دانش‌آموز برای حضور در کلاس رشته‌ی ریاضی فیزیک ثبت‌نام کرده‌اند همزمان از سوی مدیر این دبیرستان به دانش آموزان گفته شده است که می‌توانند رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر بدهند یا در دبیرستان "شاهد" ادامه تحصیل دهند.

وضعیت بوجود آمده در حالی است که دبیرستان شاهد تنها مختص فرزندان ایثارگران و جانبازان سپاه می‌باشد و هر دانش آموزان غیر شاهد باید برای هر ٦ ماه تحصیل، ٣٠٠ هز ار تومان هزینه پرداخت کننددبیرستان پروین اعتصامی با ٣٠٠ دانش‌آموز و اختصاص ٨٠٠ میلیون تومان اعتبار اوایل ماه جاری از سوی فرماندهان نظامی تیپ ٢ ارتش افتتاح شد بنابه استانداردهای جهانی باید برای هر ١٥ دانش‌آموز یک کلاس درس برگزار شود و اقدامات لازم جهت استخدام معلم برای کلاس درس فراهم آورند(1).


 نقض مبانی حقوق محیط زیست

عمق دریاچه ارومیه که به طور میانگین و در شرایط عادی ١٦ متر بود، هم‌اکنون عمق این دریاچه به کمتر از یک متر کاهش یافتە است.

طی چند سال اخیر، محیط زیست دریاچه ارومیه به دلیل کاهش میزان آب و خشک شدن آسیب شدیدی دیده است، به شیوەای که چندین نوع از موجودات زنده این دریاچه از بین رفته و یا در آستانه نابودی قرار گرفتەاند.

سطح آب دریاچه ارومیه سالانه25 تا35 سانتی‌متر کاهش یافتە است و مسئولین ذیربط رژیم ایران، تاکنون هیچ‌گونه اقدامی برای بهبود شرایط کنونی این دریاچه انجام ندادەاند.

از بین رفتن محیط زیست دریاچه ارومیه و تبدیل آن از دریاچه آب به دشت نمک، خسارت‌هایی جدی به چرخه محیط زیست کُردستان به ویژه مناطق حومه دریاچه ارومیه وارد نموده است کارشناسان محیط زیست بر این باور هستند که در صورت خشک شدن دریاچه ارومیه، آب و هوای معتدل مناطق اطراف این دریاچه، به آب و هوای گرم و طوفان نمک تبدیل می‌شودپروژەهای زیاد سدسازی در مناطق مختلف ارومیه، به ویژه حومەی دریاچه ارومیه یکی از اساسی‌ترین عوامل خشک‌شدن دریاچه ارومیه می‌باشد.

 دریاچه ارومیه از سوی سازمان یونسکو به عنوان دومین دریاچه بزرگ آب شور جهان به ثبت رسیده است و این در حالیست که بیش از ٧٥% این دریاچه خشک شدە است و این خشکی بیش از حد و عدم توجه مسئولین رژیم ایران، بسیاری از موجودات زنده این دریاچه در معرض انقراض قرار گیرند(2).


 زندانیان سیاسی

مقاومت ٢ زندانی اهل سنت رجایی‌شهر از انتقال به زندان قزلحصار

 تن از زندانیان اهل سنت محکوم بە اعدام، از انتقال بە زندان قزل‌حصار امتناع کردند.26

ساعت ١١ صبح امروز مسئولین زندان رجایی شهر کرج بە منظور انتقال دو تن از زندانیان سلفی بە نام‌های کاوە ویسی و مختار رحیمی بە سالن ١٠ این زندان مراجعە کردەاند کە با امتناع این دو زندانی مواجه شدەاند.

مسئولین زندان از این دو زندانی اهل سنت محکوم بە اعدام خواستەاند کە کلیە وسایل خود را جمع‌آوری و آمادە انتقال بە زندان قزل‌حصار باشندیک منع مطلع در زندان رجایی‌شهر گفت: پس از مقاومت این دو تن از انتقال بە زندان قزل‌حصار، ساعت ١ بعدظهر بار دیگر ماموران زندان وارد بند شدند و اعلام کردەاند؛ دستور انتقال ٢٦ تن از زندانیان این بند از سوی قاضی مُقیسە صادر شدە است همان منبع افزود، مأمورین اعلام کردەاند در صورت امتناع از دستور قاضی مقیسە، متوسل به زور خواهند شد.

 کاوه ویسی، طالب ملکی، بهروز شاه‌نظری، مختار رحیمی، محمدیاور رحیمی، بهمن رحیمی، شهرام احمدی، محمد غریبی، پوریا محمدی، عالم برماشتی، آرش شریفی، عبدالرحمان سنگانی، فرزاد شاه‌نظری، وریا قادری‌فرد و امید پیوند اسامی تعدادی از کسانی می‌باشند کە به منظور انتقال بە زندان قزل‌حصار فراخواندە شدەاند(1)


ضرب و شتم و آزار و اذیت دو تن از زندانیان عقیدتی اهل سنت و استفاده از شوکر برقی

حامد احمدی در سلول انفرادی زندان قزل‌حصار با شوکر برقی مورد آزار و اذیت و کمال ملایی نیز مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت طی روز جاری حامد احمدی که از تاریخ چهارشنبه ۳ مهر ماه در انفرادی زندان قزل‌حصار بسر می‌برد، با شوکر برقی مورد آزار و اذیت قرار گرفت

 همچنین کمال ملایی که پس از این جریان تقاضای ملاقات با حامد احمدی را مطرح نمود از سوی زندان‌بانان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و یکی از دندان‌های وی شکست حامد احمدی روز چهارشنبه ۳ مهر ماه به همراه صدیق محمدی به بهانهٔ ابلاغیه به نگهبانی فراخوانده شدند ولی به سلول‌های انفرادی زندان قزل‌حصار منتقل گردیدند از آن رو که این دو زندانی با حکم اعدام روبرو هستند، انتقال ایشان به سلول انفرادی نگرانی محافل حقوق بشری را از بابت اجرای حکم ایشان برانگیخته است گفتنی است، حامد احمدی، صدیق محمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی و سید هادی حسینی که همگی در زیر حکم اعدام بسر می‌برند از تاریخ ۳ مهر ماه در اعتصاب غذا بسر می‌برند(3).

 

 کولبران کرد

نظامیان حکومتی در مرز ارومیه یک کولبر کُرد را زخمی کردند

یک کولبر کُرد در ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای مسلح حکومت اسلامی ایران زخمی شد.

چند روز قبل یک شهروند کُرد به نام محمدامین فرزند سلیم از اهالی روستای حلج که در نقطه‌ی مرزی مشغول به کولبری بوده است، توسط نیروهای نظامی ایران هدف تیراندازی قرار می‌گیرد این کولبر ٤٣ ساله، متأهل بوده و جهت امرار معاش و تأمین مایحتاج زندگی بالاجبار به کولبری در مرزها روی آورده بود تا لحظه‌ی انتشار این خبر محمدامین در یکی از بیمارستان‌های شهر ارومیه تحت مراقبت پزشکی است .

از آغاز شهریورماه تاکنون ٥ کولبر کُرد با شلیک مستقیم نیروهای مسلح حکومت اسلامی ایران کشته و ٥ کولبر دیگر نیز به شدت زخمی شدند(1)


منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1420
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy