هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر شهریورماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته آخرشهریور ماه شامل این بخشها میباشد: زندانیان سیاسی. کشته شدن افراد بیگناه توسط نیروهای انتظامی، بازداشتها، نقض مبانی حقوق محیط زیست و احکام.


زندانیان سیاسی

اعتصاب یک روزه زندانیان اهل سنت زندان رجایی شهر کرج

 130تن از زندانیان اهل سنت زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به توهین یک روحانی به زنان سیستان و بلوچستان دست به اعتصاب غذای یک روزه زدند..

در پی سخنان آیت الله "قزوینی" مسئول شبکه ولایت در تلویزویون سراسری که به زنان سیستان و بلوچستان توهین کرده بود، ۱۳۰ تن از زندانیان اهل سنت دست به اعتصاب اعتراضی زدنداین زندانیان روز جمعه ۲۲ شهریور ماه را روز اعتصاب اعلام کرده‌اند و گفته‌اند که آیت الله قزوینی باید بطور رسمی و در‌‌ همان رسانه از زنان سیستان و بلوچستان عذر خواهی کند.

گفتنی است، هم اکنون حدود ۱۶۰ زندانی اهل سنت در سالن ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج نگهداری می‌شوند(1)


نامیق محمودی به زندان رجایی‌شهر کرج بازگردانده شد

نامیق محمودی" پس از ٣٣ روز بازداشت در اداره‌ی اطلاعات سنندج، بار دیگر به زندان رجایی‌شهر کرج انتقال یافت.

روز گذشته "نامیق محمودی" شهروند کُرد اهل شهرستان سقز که در بیست و سوم مردادماه به منظور بازجویی به اداره‌ی اطلاعات سنندج منتقل شده بود، دوباره به زندان رجایی شهر کرج انتقال داده شد.

یک منبع مطلع از زندان رجایی‌شهر کرج گفت: " بر اثر شکنجه، وضعیت سلامتی این زندانی سالخورده نامناسب می‌باشد و آثار ضرب و جرح و شکنجه بر بدن وی نمایان است همین منبع در ادامه افزود: نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران خواسته‌‌اند تحت شکنجه‌های شدید او را متهم به عضویت و همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسسون حکومت اسلامی نمایند، اما وی کلیه‌ی اتهامات وارد شده را رد کرده است نامق محمودی" ٦٢ ساله، اهل روستای ایرانشهر از توابع شهر سقز می‌باشد که در فروردین‌ماه سال ١٣٩١ توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت و سپس به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شد، این زندانی کُرد طی این مدت به دلیل شکنجه‌ی نیروهای امنیتی و مأموران زندان رجایی‌شهر بینایی یکی از چشم‌های خود را از دست داده است گفته می‌شود که چند روز پیش برادر و یکی از فرزندان "نامق محمودی" بازداشت و پس از بازجویی در رابطه با پرونده‌ی وی، آزاد شده‌اند(2)


اداره‌ی اطلاعات کامیاران با عفو مشروط یک زندانی کُرد مخالفت کرد

درپی فشار اداره‌ی اطلاعات کامیاران، دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران با آزادی یک زندانی سیاسی کُرد مخالفت کرد.

چهار زندانی سیاسی کُرد پس از سپری نمودن ٤ سال حبس با استناد به قانون، مشمول عفو مشروط گردیدند اما اداره‌ی اطلاعات کامیاران مانع آزادی یکی از آنان است .

دادگاه انقلاب سنندج بر اثر فشار و اعمال نفوذ مأموران امنیتی شهر کامیاران با آزادی نعمت اسحاقی موافقت نمی‌کند.

. این ٤ زندانی سیاسی با یک اتهام و پرونده‌ی مشترک به ٩ سال حبس محکوم شدند و ٤ سال گذشته را در زندان سپری کردند.

این چهار شهروند کُرد آذرماه ٨٨ در شهر کامیاران از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و سپس به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران به ١٢ سال حبس محکوم شدند که این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٩ سال کاهش یافت هویت دیگر زندانیان عبارتند از؛ صباح خیاط، پشتیوان آسم و لقمان منفردی (2).


 کشته شدن افرادبیگناه توسط نیروهای انتظامی

قتل یک جوان کُرد توسط پلیس تهران

مأموران نیروی انتظامی تهران با ضربات باتوم یک شهروند کُرد را به قتل رساندند.

یک جوان کُرد به نام " فاضل فتاحی" پس از آنکه توسط مأموران انتظامی تهران بازداشت گردید بر اثر ضرب و شتم این مأموران جان خود را از دست داد این جوان کُرد از اهالی شهر پاوه در استان کرمانشاه است یک منبع مطلع گفت: " چند روز پیش خانواده‌ی فتاحی از سوی افراد ناشناسی از کشته شدن فرزندشان مطلع شدند جسد فاضل فتاحی توسط شهرداری تهران به خاک سپرده شده است همین منبع که نخواست نام فاش شود در ادامه افزود: "تاکنون از انگیزه و علل ضرب و جرح این جوان گزارشی در دسترس نمی‌باشد و مراجعه و پیگیری خانواده‌ی فتاحی از نیروی انتظامی تهران تا این لحظه بدون نتیجه بوده است

 گزارشات ارسالی حاکی از آن است که این جوان پاوه‌ای چند ماه قبل به سبب مشکلات خانوادگی منزل پدری را ترک و رهسپار تهران شده بود(2).


بازداشتها

یک فعال حقوق زنان در مریوان بازداشت گردید

یکی از اعضای انجمن زنان مریوان، از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شد.

اقبال محمدی از فعالین حقوق زنان در شهر مریوان روز ٩ شهریورماه سال جاری توسط مأموران اطلاعاتی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت با وجود پیگیری و مراجعه‌ی خانواده‌ی محمدی به نهادهای امنیتی شهر مریوان اما تاکنون هیچ گونه پاسخی در رابطه با سرنوشت فرزندشان دریافت نکرده‌اند کمیته‌ی دفاع از حقوق اقوام و ملل ایرانی طی گزارشی اعلام کرده که تمامین فعالین و اعضای انجمن زنان مریوان تحت نظر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران قرار دارند.

از ابتدای مردادماه سال جاری تاکنون ٣١ شهروند کُرد توسط مراکز امنیتی حکومت ایران بازداشت شده‌اند(2).


بازداشت دوباره‌ی یک فعال مذهبی کُرد پیرو اهل سنت

یک فعال مذهبی ـ سیاسی کُرد از سوی مأموران امنیتی ایران مجدداً بازداشت شد.

چند روز قبل نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران یک شهروند کُرد به نام فواد رضازاده را در شهر پلدشت استان آذربایجان‌غربی بازداشت کردنداین فعال مذهبی کُردستان، ١٦ ماه قبل از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شده بود..

یک منبع مطلع گفت: فواد بعد از آزادی از زندان همواره توسط وزارت اطلاعات تحت‌نظر بوده و در ماه‌های اخیر قصد خروج از ایران و پناهندگی در یک کشور اروپایی را داشته است وی که نخواست نامش فاش شود اظهار نمود که رضا در مدت حبس، مورد شکنجه و آزار و اذیت فراوان واقع شده بود.

فواد رضازاده که متولد شهر سنندج می‌باشد پیشتر ٥ سال را در زندان رجایی‌شهر کرج حبس بوده و ٤٠ روز قبل به هنگام خروج از مرز پلدشت توسط پلیس امنیت بازداشت و در این مدت در اداره‌ی اطلاعات ارومیه محبوس بوده است.

گفته می‌شود این شهروند کُرد چند روز قبل مجدداً به زندان رجایی‌شهر کرج انتقال یافته و تمامی پول نقد همراه وی در مرز پلدشت از سوی یک مأمور اطلاعاتی به نام "م. ر" به سرقت رفته بود(2)


بی‌خبری مطلق از سرنوشت یک شهروند بازداشتی در سنندج

از سرنوشت یک شهروند کُرد بازداشت‌شده در سنندج هیچ اطلاعی در دست نیست.

روز هفدهم شهریورماه یک شهروند سنندجی به نام "فرهاد گفتاری" از سوی نیروهای لباس شخصی در محل کارش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید گفته می‌شود این شهروند کُرد بدون اطلاع قبلی و یا حکم دادگاه، توسط مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شده است.

تا لحظه‌ی انتشار گزارش از علت بازداشت این شهروند کُرد و محل نگهداری وی خبری در دسترس نمی‌باشدخانواده‌ی "گفتاری" طی چند روز گذشته برای اطلاع از سرنوشت فرزندشان به مراکز امنیتی سنندج مراجعه کرده‌اند، اما نیروهای امنیتی در این رابطه هیچ اطلاعی را در اختیار آنان قرار نداه‌اند همزمان این نوع از عملکرد نیروهای لباس شخصی حکومت اسلامی ایران سبب ترس و نگرانی خانواده‌ها و نهادهای دفاع از حقوق بشر شده است به گفته‌ی فعالان سیاسی و حقوق بشر، جریان بازداشت‌ها و اعدام شهروندان کُرد در مناطق کُردنشین ایران با روی کار آمدن حسن روحانی و شروع به کار دولت یازدهم در مقایسه با دولت احمدی نژاد، به طور چشمگیری افزایش یافته است(2)


بازداشت یک شهروند کُرد در پیرانشهر از سوی نیروهای اداره اطلاعات رژیم

 نیروهای اداره اطلاعات رژیم ایران در پیرانشهر، یک شهروند را بازداشت کردەاند و تاکنون از سرنوشت وی اطلاعی در دست نمی‌باشد.

مورخه‌ی بیست و پنجم شهریورماه ١٣٩٢، یک شهروند کُرد اهل پیرانشهر به نام "اسعد صوفی‌زاده" توسط نیروهای اداره اطلاعات رژیم ایران بازداشت گردید اتهام این شهروند از سوی نیروهای امنیتی رژیم ایران "امنیتی و فعالیت سیاسی" اعلام شدە است و تاکنون از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست خانوادەی صوفی‌زاده در خصوص اطلاع از سرنوشت فرزندشان به اداره اطلاعات رژیم ایران در پیرانشهر مراجعه کردەاند اما هیچ پاسخی دریافت نکردەاند .

از اوایل شهریورماه سال جاری تاکنون،42 شهروند کُرد در کردستان ایران به اتهام‌های امنیتی" و "فعالیت مذهبی" توسط نیروهای نظامی و اطلاعاتی رژیم ایران بازداشت شدەاند(3)


بازداشت پدر یک زندانی سیاسی کُرد در کامیاران

پدر یک زندانی سیاسی کُرد به علت اعتراض به نامشخص بودن روند رسیدگی به پرونده‌ی قضایی فرزندش بازداشت شد..

 احمد اسحاقی" پدر " نعمت اسحاقی" زندانی سیاسی کُرد اهل کامیاران که به منظور اطلاع از وضعیت پرونده‌ی فرزندش به دادگاه مراجعه کرده بود، بنابه دستور رئیس بخش اجرای احکام دادگاه به مدت چند ساعت بازداشت گردید.

 چند روز پیش "نعمت اسحاقی" که همراه با تن از ٣ زندانیان سیاسی کُرد دیگر اهل روستای "هنیمن" از توابع شهر کامیاران حکم آزادی مشروط برای آنان صادر شده بود، دستگاه قضایی در اثر فشار اداره‌ی اطلاعات حکومت اسلامی ایران مانع از آزادى وى وی شدند. (2)

 

16تن در ٢ روستای شهرستان پیرانشهر بازداشت شدند

در درگیری مأموران انتظامی با شهروندان کُرد در یکی از روستاهای پیرانشهر، بازداشت گروهی شانزده تن را درپی داشت.

طی هفته‌ی گذشته نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران با حمله به دو روستای "قبرحسین" و "ترکش سفلی" ١٦ شهروند کُرد را بازداشت نمودند.

هویت دو تن از بازداشتی‌ها، محمد رسولی فرزند خضر از روستای قبرحسین و محمد درخشان ٢٢ ساله از روستای ترکش سفلی است بازداشت گروهی شهروندان کُرد زمانی روی داد که روز بیست و ششم شهریورماه مأموران انتظامی با حمله به روستای قبرحسین در صدد توقیف و مصادره‌ی احشام روستاییان برآمدند که با درگیری و ممانعت ساکنین روبرو شدند.

درگیری نیروهای حکومتی با ساکنان روستای قبرحسین منجر به زخمی‌شدن ٤ تن از مأموران شده بود.

به دنبال این درگیری‌ها، مأموران انتظامی به روستای ترکش سفلی رفته و شماری از اسب‌های بارکش روستاییان را تلف کردند.

نیروهای حکومتی بار دیگر در روز بیست و هشتم شهریورماه به روستای قبرحسین بازگشته و ١٦ تن از شهروندان کُرد را بازداشت کردند که هویت ٢ تن از آنان برای آژانس کُردپا معلوم و مشخص است یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش گردد گفت: روز گذشته ٤ جوان دیگر کُرد از سوی اداره‌ی اطلاعات پیرانشهر احضار شدند تا لحظه‌ی انتشار این گزارش از هویت دیگر بازداشتی‌ها و محل نگهداری آنان اطلاع دقیقی در دسترس نمی‌باشد روستای قبرحسین در ١٢ کیلومتری جنوب‌غربی پیرانشهر واقع است.

طی شهریورماه امسال ٣٠ شهروند کُرد از سوی نهادهای امنیتی و انتظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت گردیدند(2).


نقض مبانی حقوق محیط زیست

اطراف شهرهای جوانرود و پاوه به آتش کشیده شد

کوه‌پایه‌های اطراف‌ دو شهر جوانرود و پاوه در استان کرمانشاه توسط افراد ناشناسی طعمه‌ی حریق شد.

به گفته‌ی یکی از شاهدان عینی، بعدازظهر روز شنبه بیست و سوم شهریورماه کوه "ماپریس" در نزدیکی شهرستان جوانرود به آتش کشیده شده و طبیعت اطراف این کوه به سبب این آتش‌سوزی از بین رفت این شاهد عینی گفت:"بلافاصله‌اداره‌ی آتش‌نشانی را در جریان این آتش‌سوزی قرار دادایم، اما این اداره به بهانه‌ی این که ماشین‌های آتش‌نشانی توانایی رفتن به محل آتش‌سوزی را ندارند، هیچ اقدامی را در راستای کنترل آتش‌سوزی انجام ندادندهمان شاهد عینی در ادامه افزود، هرچند کوه "ماپریس" فاقد راه مواصلاتی می‌باشد اما اداره‌ی آتش‌نشانی حتی از اعزام پرسنل‌های خود برای کنترل آتش‌سوزی نیز خودداری کردند.

به گفته‌ی این شاهد عینی، رئیس اداره‌ی محیط زیست جوانرود که یکی از شهروندان کُرد اهل "شاه‌آباد" از توابع استان کرمانشاه می‌باشد، در کنترل این آتش‌سوزی حضور داشت گفته می‌شود این آتش‌سوزی تا پاسی از شب ادامه داشته است به طوری که سبب از بین رفت مساحت قابل توجهی از طبیعت اطراف این کوه شده است همچنین مراتع پوششی اطراف روستاهای بندره و خانقاه در حومه‌ی پاوه شب گذشته در آتش سوختندبنابه گزارش ارسالی اداره‌ی منابع طبیعی شهرستان پاوه ساعت ١١ امروز تنها با گسیل سه نفر از پرسنل خود در اطفاء حریق شرکت نمودند

آتش سوزی روستای بندره از سوی شهروندان محلی بعداز چند ساعت تلاش مهار گردید(2).

 

کوه آبیدر در سنندج برای بار دوم طعمه‌ی حریق شد

 بخش‌های دیگری از مراتع کوه آبیدر مشرف به شهر سنندج برای بار دیگر توسط افراد ناشناسی به آتش کشیده شد.

بعدازظهر روز یکشنبه بیست و چهارم شهریورماه بخش وسیعی از کوه آبیدر سنندج عمداً توسط افراد ناشناسی به آتش کشیده شد در اثر گستردگی این آتش‌سوزی، مساحت قابل‌توجهی از مراتع این منطقه از بین رفته است یکی از شاهدان عینی گفت: "به غیر از یکی از کارمندان اداره‌ی آتش‌نشانی، نهادهای ذیربط حکومتی در سنندج زمانی که به محل آتش‌سوزی رسیده بودند از کنترل آتش‌سوزی خودداری کردند و تنها شهروندان این شهر مشغول اطفاء حریق بودند گفته می‌شود هیچ‌کدام از ١٣ عضو شورای سنندج در محل وقوع آتش‌سوزی حضور نداشتند

همان منبع خبری اشاره کرد، کارمندان هلال احمر نه تنها اقدامی به توزیع ماسک در بین این شهروندان نکردند، بلکه شهروندانی را که مشغول کنترل و اطفاء حریق بودند را به سخره می‌گرفتنداین آتش‌سوزی که تا پاسی از شب گذشته ادامه داشت، سرانجام پس از ساعت‌ها تلاش توسط شهروندان سنندجی مهار شده است...

 همچنین خبرنگار کُردپا در سنندج اعلام کرد: روز گذشته مأموران انتظامی و یگان ویژه در خیابان‌های اصلی شهر مستقر شدند که این تجمع نیروها در میدان اقبال (آزادی) بسیار پررنگ بود که نشان از اطلاع قبلی نهادهای امنیتی و انتظامی از وقوع آتش‌سوزی است پیشتر نیز در اوایل شهریورماه سال جاری، بخش‌های دیگری از مراتع و جنگل‌‌های کوه آبیدر از سوی افراد ناشناسی عمداً به آتش کشیده شده بود که بر اثر این آتش‌سوزی قریب به ١٠ هکتار از مراتع این کوه، طعمه‌ی حریق شده بود.(2)

 

بلوط‌های ایلام در آتش سوختند

به دلیل هر آنچه "سهل‌انگاری گردشگران" عنوان گردیده، آتش‌سوزی مراتع جنگلی ایلام را نابود کرد.

بعداز ظهر روز گذشته، بیست و نهم شهریورماه پوشش گیاهی بخش ..عبدالان مانشت.. واقع در شمال ایلام دچار حریق شد.

خبرگزاری ایسنا وسعت آتش‌سوزی را "گسترده" اعلام کرد که موجب "نابودی ١٠ هکتار" از جنگل‌های بلوط منطقه شده است.

این آتش‌سوزی همچون دیگر حریق‌ها به بدلیل عدم وجود امکانات اطفاء حریق هوایی با خسارت و تلفات همراه بوده و طبق گزارش منبع یادشده، عامل انسانی (گردشگران) علت وقوع آتش‌سوزی می‌باشدآ تش‌سوزی روز گذشته که تا پاسی از شب ادامه داشت، توسط مردم بومی منطقه و مأموران سازمان محیط‌زیست مهار شد یازده استان زاگرُس‌نشین ایران تنها از یک بالگرد اطفاء حریق استفاده می‌کنند که در شهر کرمانشاه مستقر است(2).


 احکام

تأیید حکم ٢ سال زندانی برای یک فعال فرهنگی کُرد در ارومیه

یک روزنامه‌نگار کُرد اهل مهاباد از سوی دادگاه تجدیدنظر ارومیه، به ٢ سال حبس تعزیری محکوم شد.

حکم ٥ سال حبس تعزیری قاسم احمدی، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی مهاباد از سوی دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان‌غربی به ٢ سال زندانی کاهش یافت وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به اتهام تلاش برای ایجاد تجمع‌های اعتراضی بر علیه نظام به5 سال حبس تعزیری محکوم شده بود..

این روزنامه‌نگار کُرد روز چهارشنبه شانزدهم اسفندماه سال ١٣٩١، از سوی نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در مهاباد همراه با "منوچهر پُردل" بازداشت و پس از ١٦ روز با تودیع وثیقه‌ی ٥٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

قاسم احمدی یکی از فعالان دانشجویی و همچنین سردبیر سابق فصلنامه‌ی "روژف" در دانشگاه تهران بود، این فصلنامه در بیستم فروردین‌ماه سال ١٣٩٠ از سوی مسئولان امور فرهنگی دانشگاه تهران توقیف شد(2)


یک روزنامه‌نگار دیگر کُرد مجبور به خروج از ایران گردید

یک روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی شهر مهاباد، پس از آنکه دادگاه تجدیدنظر در ارومیه حکم صادر شده برای وی را تأیید کرد، بالاجبار کشور را ترک کرد.

منوچهر پردل گفت: "دادگاه تجدیدنظر ارومیه بدون آن که هیچ تغییری را در حکمی که برای بنده صادر شده بود بدهد، حکم ٣ سال و ٦ ماه حبس من را تأیید و دادگاه این حکم را در بیست و ششم شهریورماه به وکیلم ابلاغ کردند".

این فعال فرهنگی در ادامه افزود: دادگاه انقلاب مهاباد بدون حضور من و حتی وکیلم، مرا محکوم به ٣ سال و ٦ ماه حبس کرد و با توجه به اتهاماتی که به بنده وارد شده بود انتظار احکام سنگین‌تری را داشتم، به همین دلیل به اجبار کشور را ترک و هم‌اکنون به کشور ترکیه پناهنده شده‌ام ."

دادگاه مهاباد این فعال فرهنگی را به تلاش علیه امنیت ملی، همکاری با احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران و تبلیغ علیه نظام متهم و وی را به ٣ سال و ٦ ماه حبس محکوم کرده بود منوچهر پردل" فرزند "محمد"، فعال فرهنگی، عضور سازمان "اسناد ملی ایران" و عضو انجمن نویسندگان کودکان ایران، در شانزدهم اسفندماه سال گذشته در ادامه‌ی جریان بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان فرهنگی کُرد، بازداشت و پس از11 روز با تودیع وثیقه‌ی ٦٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شداین عضو سازمان اسناد ملی ایران اشاره کرد که دستگاه قضایی به بهانه‌ی اینکه بنده مشغول جمع‌آوری اسناد و مدارکی در رابطه با جمهوری کُردستان بودم مرا به عضویت با احزاب کُرد متهم کرد و حق عضویت من را از این سازمان لغو کرد.

 این فعال فرهنگی تاکنون چندین اثر نظیر. رهایی، ئامانج و ئاوات... را چاپ و منتشر کرده است و همچنین کتاب به‌فرین و حه‌وت قیچقلییه‌کان را به زبان کُردی ترجمه کرده است(2)


منابع:

1) هرانا

2) کردپا

3) کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1645
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy