هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم شهریورماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

زندانیان سیاسی، بازداشتها، تیراندازی به افراد بیگناه، احکام، کولبران کرد و  نقض مبانی حقوق محیط زیست.


زندانیان سیاسی

تداوم بلاتکلیفی شیرکوه معارفی زندانی سیاسی محکوم به مرگ

شیرکوه معارفی زندانی سیاسی زندان سقز که به اعدام محکوم شده است همچنان در بلاتکلیفی بسر می‌برد و خطر اعدام وی را تهدید می‌کند این زندانی سیاسی ۳۰ ساله، اهل بانه در دهم آبان ماه سال ۱۳۸۷ دستگیر شده و به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزیسیون از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سقز متهم به محاربه و به اعدام محکوم شد پرونده شیرکوه معارفی پس از اعتراض به شعبه ۴ تجدید نظر استان ارسال و این شعبه حکم وی را عیناً تایید نمود. در مهر ماه ۸۸ نیز دیوان عالی کشور حکم اعدام را تایید کرده و از آن زمان شیرکوه معارفی در خطر اجرای حکم اعدام بسر می‌برد پرونده وی سپس با تقاضای عفو، به کمیسیون عفو بخشودگی استان ارسال می‌شود و این کمیسیون تا این لحظه از هرگونه پاسخی به خانواده معارفی امتناع کرده است.

شیرکوه معارفی در فروردین ماه سال جاری نیز یکبار در اعتراض به وضعیت نامعلوم و نامشخص خود در زندان دست به اعتصاب زده و این اقدام را طی نامه‌ای به دادستان و مسئولین زندان اعلام نمود.

یکی از بستگان این زندانی سیاسی گفت: "وضعیت جسمی وی خوب است و ما هر هفته به ملاقات وی می‌رویم وی در مورد وضعیت حکم این زندانی سیاسی گفت: "هنوز هیچ خبری از شکستن حکم اعدام وی نیست و هر لحظه ممکن است شیرکوه اعدام شود. هر موقع به دادگاه سقز مراجعه می‌کنیم آن‌ها نیز اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. ما تقاضای استیناف نیز دادیم که تقاضای استیناف وی رد شد و حکم اعدام تایید شد. اکنون خطر اعدام وی را تهدید می‌کند(1)


یک زندانی سیاسی کُرد به زندان یاسوج منتقل گردید

یک زن زندانی سیاسی کُرد، اهل شهر "وان" کُردستان ترکیه، در زندان ارومیه به بند زندانیان زن در یاسوج منتقل شد.

قدریه قادری . 26 ساله، که در مردادماه سال ١٣٨٩ توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران در ارومیه بازداشت و به مدت ٢ ماه در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات در بازداشت بود، جهت سپری‌نمودن حکمش به زندان یاسوج منتقل گردید گفته می‌شود علی‌رغم موافقت شورای زندان با آزادی این زندانی سیاسی کُرد، مسئولان زندان به بهانه‌ی این که، وزارت اطلاعات باید در این مورد تصمیم نهایی را بگیرد، با آزادی وی مخالفت کرده بودند

این زن زندانی کُرد، اهل کُردستان ترکیه بوده، که به اتهام "برهم‌زدن امنیت ملی" و "عضویت در یکی از احزاب کُردی" به ١٠ سال حبس تعزیری محکوم گردید و این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ٧ سال و تبعید به یاسوج کاهش یافت در همین رابطه، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران منشر کرده است، "قدریه قادری" اواسط مردادماه سال جاری برای سپری‌نمودن حکمش به زندان یاسوج منتقل شده است .

همچنین روز چهارشنبه ششم خردادماه سال جاری، "روژین پایا" زندانی سیاسی کُرد زندان ارومیه نیز جهت سپری نمودن حکم حبس به زندان یاسوج منتقل شد.

روژین پایا" اهل یکی از روستاهای ارومیه بوده که در سال ١٣٨٩ به اتهام "عضویت و طرفداری از یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران" بازداشت و از سوی شعبه‌ی ١٠١ دادگاه انقلاب ارومیه به ٦ سال حبس تعزیری محکوم گردید (2).

 

بازداشتها

بازداشت شماری از شهروندان در پی کشته‌شدن چند فرد مسلح سپاه پاسدران رژیم ایران

شماری از شهروندان و کولبران ثلاث‌باباجانی، در نتیجەی کشتە و زخمی‌شدن ٢ عضو سپاه پاسداران رژیم ایران بازداشت شدند.

روز شنبه مورخەی شانزدهم شهریورماە، شماری از کولبران و شهروندان مدنی، توسط نیروهای رژیم مستقر در "شیخ سلە" در منطقەی ثلاث‌باباجانی بازداشت شدند.پاسگاه

جوهر رمضانی، سالار خدامرادی، عدنان بهرامی، عمر بهرامی و جمال مرادی نام چند تن از بازداشت‌شدگان هستند بە گفته‌ی ساکنین این منطقه، رژیم اسلامی ایران نزدیک بە ٣٠ تن از این شهروندان را بدون هیچ دلیل و مدرکی بازداشت کرده‌انددر همین رابطه صبحگاه روز شنبه مورخه‌ی شانزدهم شهریورماه، نیروهای رژیم در منطقە ثلاث‌باباجانی کولبران و شهروندان مدنی کُرد را مورد یورش قرار داده و در نتیجە ٢ نفر از افراد مسلح سپاه پاسداران رژیم کشتە و زخمی شدند

به گفته‌ی یک منبع مطلع، یک کولبر کُرد نیز در انجام این درگیرها زخمی شدە است از ابتدای شهریورماە سال جاری تاکنون، ٧ کولبر کُرد با هدف گلوله‌ی نیروهای نظامی رژیم ایران قربانی شدەانداز مجموع این تعداد، ٢ نفر کشتە و ٥ نفر دیگر نیز زخمی شدەاند(3).


بازداشت وبی خبری مطلق از وضعیت یک شهروند کرد سلماسی.

از سرنوشت یک شهروند کرد که توسط نیروهای امنیتی این شهرستان طی ماه گذشته بازداشت شده‌ خبری در دست نیست طی شهریور ماه ۱۳۹۲، حسین علیزاده ٢٨ ساله فرزند طاهر اهل روستای "سنجی" از توابع شهرستان سلماس بازداشت شد اکنون با وجود گذشت یک ماه از بازداشت این شهروند کرد توسط نیروهای امنیتی شهرستان سلماس، وی هیچگونه تماسی با خانواده‌اش نداشته است و با وجود مراجعه‌ مکرر خانواده حسین علیزاده به‌ اطلاعات و نهادهای امنیتی دراین شهرستان، هیچ اطلاعی از وضعیت وی کسب نکرده‌‌اند و تنها به ایشان گفته شد که وی در ارتباط با مسائل امنیتی بازداشت گردیده گفتنی است، اتهام امنیتی وارده‌ بر وی و اعلام بی‌اطلاعی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نگرانیهای خانواده علیزاده را افزایش داده است(1).


تیراندازی به افراد بیگناه

نیروهای سپاه در سلماس یک شهروند کُرد را به قتل رساندند.

 یک شهروند کُرد ساکن سلماس با شلیک مستقیم نظامیان سپاه پاسداران جان خود را از دست داد.

عصر روز دوشنبه هیجدهم شهریورماه، یک شهروند کُرد به نام صمد جهانگیری ٣٥ ساله فرزند تاج‌الدین در مسیر جاده‌ی سلماس با تیراندازی نیروهای سپاه کشته شد وی از اهالی روستای کاپیک از توابع سلماس است که در حال عزیمت به زادگاهش به خودروی شخصی‌اش شلیک گردیدگفته می‌شود در مسیر جاده‌ی سلماس، سپاه اقدام به استقرار چندین پُست ایست بازرسی کرده و شلیک به این شهروند کُرد بدون اخطار قبلی از سوی مأموران بوده است صمد جهانگیری متأهل و دارای ٢ فرزنده بوده که طبق آخرین گزارشات ارسالی تاکنون جسد وی به خانواده‌اش تحویل داده نشده است از آغاز مردادماه سال جاری تاکنون ٦ شهروند کُرد، تنها به ظن حمل کالای قاچاق، با شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران کشته و ٥ شهروند دیگر نیز به شدت زخمی شدند(2)


 احکام

برای یک فعال مذهبی کُرد، حکم زندان و شلاق صادر شد

یک فعال مذهبی کُرد و عضو مکتب قرآن کُردستان، از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به حبس تعزیری و تحمل ضربات شلاق محکوم گردید.

هاشم حسین پناهی" یکی از مدرسین علوم دینی "امام بخاری " در سنندج، از سوی شعبه‌ی سوم دادگاه ویژه‌ی روحانیت تهران به اتهام توهین به مذهب شیعه و توهین به نظام، به ٦ سال حبس تعزیری و همچنین به اتهام توهین به دادیار دادسرای ویژه‌ی روحانیت به تحمل ٣٠ ضربه شلاق محکوم شد.

گفته می‌شود مدیر کل اداره‌ی کل اطلاعات استان کُردستان، در هیجدهم اسفندماه سال ١٣٩٠، اقدام به طرح شکایت از این عضو شورای مکتب قرآن استان کُردستان نموده است.

این فعال دینی طی ٢ سال گذشته چندین بار از سوی نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران به منظور بازجویی به اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار گردیده است پیشتر نیز سید مرداد فتحی از اعضای مکتب قرآن کُردستان در شهر کامیاران به اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

طی چند ماه گذشته فشار دستگاه امنیتی و قضایی حکومت اسلامی ایران بر فعالان دینی کُرد افزایش یافته است و در همین رابطه چند روز پیش ماموستا سلام گلنواز" امام جماعت مسجد " شیوه ابراهیم" شهر سردشت از سوی دادگاه ویژه‌ی روحانیت شهر تبریز به ٦ سال حبس تعزیری محکوم شد(2).


اعدام قریب‌الوقوع ٤ فعال مذهبی کُرد در زندان‌های ایران

چهار زندانی مذهبی اهل سنندج که در زندان قزلحصار کرج در بازداشت می‌باشند با خطر اجرای حکم اعدام مواجه هستند.

چهار زندانی مذهبی کُرد به نام‌های "حامد احمدی ٣٢ ساله فرزند حبیب‌الله، جمشید و جهانگیر دهقانی ٢٨ و ٢٧ ساله فرزند خدا رحم و کمال ملایی ٢٩ ساله در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارند.

یکی از زندانیان زندان قزلحصار گفت: " پرونده‌ی این چهار زندانی دارای نقص‌هایی بوده است و می‌بایست دوباره محاکمه شوند، اما حکم‌صادره برای آنان در بیست و دوم مردادماه سال جاری از سوی دیوان عالی کشور تأیید و هم‌اکنون در بخش اجرای احکام شعبه‌ی یکم دادسرای "مقدس" تهران در آستانه‌ی اجرا می‌باشد..

این چهار زندانی کُرد در سال ١٣٨٨ بازداشت و مدت ١٠ روز در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج تحت بازجویی و شکنجه بودند و سپس در بیست و سوم بهمن‌ماه سال ١٣٨٨ از سوی شعبه‌ی بیست و هشتم دادگاه انقلاب تهران بدون داشتن وکیل در دادگاه چند دقیقه‌ای، محکوم به حکم اعدام شدند.

در همین رابطه کمیته‌ی حقوق بشر شبکه‌ی جهانی "کلمه" در بیاننامه‌ای ضمن محکوم نمودن موضع دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران، حکم اعدام این فعالان مذهبی را غیرقانونی خواند و از کلیه‌ی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر درخواست کرده است هرچه سریعتر برای لغو این احکام تلاش‌کنند.

هم‌اکنون برای ٢٦ تن از زندانیان مذهبی که بیش از ٢٠ تن آنان کُرد هستند و در دو زندان قزلحصار و رجایی‌شهر کرج زندانی هستند حکم اعدام صادر گردیده که اسامی آنها بدین شرح است: حامد احمدى، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، کمال ملایی، صدیق محمدی، سیدهادی حسینی، شهرام احمدی، محمدیاور رحیمی، بهمن رحیمی، مختار رحیمی، محمد غریبی، امید پیوند، احمد نصیری، ماموستا کاوه ویسی، ماموستا کاوه شریفی، طالب ملکی، فرزاد شاه نظری، بهروز شاه‌نظری، ادریس نعمتی، عبدالرحمن سنگانی، جمال سید موسوی و چند تن دیگر(2)

 

کولبران کرد

دو کولبر کُرد در شهر بانە جان خود را از دست دادند

دو شهروند کُرد در مرزی بانە که به شغل کاذب کولبری مشغول بودند جان خود را از دست دادند.

روز چهارشنبه، بیستم شهریورماە، یک کولبر کُرد بە نام سردار شریف‌سالار. فرزند حسین متولد روستای بایندر. از توابع منطقەی بانە، جان سپرد.

سردار شریف‌سالار" در مرز "هنگژال" بر اثر تیراندازی نیروهای رژیم ایران دچار حملە قلبی شد و در نتیجه جانش را از دست داد بە گفتەی شماری از کولبران کە همراه با سردار بودند، اجناسی کە سردار بە همراه داشتە است بسیار سنگین بودە و در حال تیراندازی نیروهای رژیم، دچار حملە قلبی شدە است.

سردار شریف سالار" متاهل و تنها برای امرار معاش بە کولبری روی آورده و ساکن شهر بانە بوده است

از دیگر سو، روز پنج‌شنبه، مورخەی بیست‌و‌یکم شهریورماە، یک کولبر دیگر بە نام "یونس" فرزند محمد از اهالی روستای 'کانی بانە" طی حادثەی دلخراش رانندگی جان خود را از دست داد(3)

 

 

نقض مبانی حقوق محیط زیست

 دو مورد آتش‌سوزی دیگر در کرمانشاه و ایلام رخ داد -

 آتش‌سوزی در دو مکان مختلف در مناطق ایلام و کرمانشاه، آسیب و خسارت‌های زیادی را به طبیعت و کوه‌های کُردستان وارد کرد.

 مورخه‌ی پانزدهم شهریورماه ١٣٩٢، کوه موسوم به "کلو چناری" از توابع شهر نودشه در استان کرمانشاه طعمه‌ی حریق شد و ضرر و زیان‌های زیادی به طبیعت این منطقه وارد شد.

 یک شهروند فعال در زمینه‌ی محیط زیست گفت: "این آتش‌سوزی از سوی افراد ناشناس در کلی‌چناره صورت گرفته است که با تلاش و کوشش شماری از جوانان طرفدار محیط زیست شهر نودشه کنترل شد".

  از دیگر سو، پوشش گیاهی و جنگل‌های "دینارکوه" در شهر آبدانان در استان ایلام دچار ضرر و زیان‌های زیادی شده که به گفته‌ی شاهدان عینی نزدیک به دو هکتار از زمین‌های این منطقه طعمه‌ی حریق شده است

 در این آتش‌سوزی نزدیک به دویست درخت از نوع "قزوان" و گون" در آتش‌سوخته شدپیشتر نیز در مورخه‌ی یازدهم شهریورماه مراتع و جنگل‌های"هرمولە" در روستای پایگلان از توابع شهرستان سروآباد طعمه‌ی حریق شد و در حین آتش‌سوزی یکی از افراد وابسته به رژیم دچار آتش‌سوزی شدە و جان خود را از دست داد...

 مناطق دو شهرستان سروآباد و مریوان در استان کُردستان بیشترین حالت آتش‌سوزی را به خود اختصاص داده است و از آغاز فصل گرما در سال جاری تاکنون، یکصد و ٨٠ حالت آتش‌سوزی بوقوع پیوسته است(2)

 

 ساکنان نوسود: سپاه عامل آتش‌سوزی در جنگل‌های منطقه است

 مساحت قابل توجهی از جنگل‌ها و مراتع اطراف بخش نوسود در استان کرمانشاه طعمه‌ی حریق شد.

 روز یکشنبه هفدهم شهریورماه مراتع جنگلی نوسود در اطراف پاسگاه .دوآب. و در مکانی به نام" شه‌ما" در آتش سوخت. به گفته‌ی ساکنین بومی منطقه، نظامیان سپاه عامل اصلی این آتش‌سوزی می‌باشند.

 یک شاهد عینی گفت: آتش‌سوزی روز گذشته به سبب وجود مسیر جاده‌ی خاکی به روستای بلبزان به دیگر مناطق سرایت نکرد اما مأموران نظامی سپاه بار دیگر با آتش‌افروزی موجب گسترش آتش به کوه‌پایه‌های اطراف شدندتا لحظه‌ی انتشار این خبر، این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد و نیروهای سپاه مانع از کنترل این آتش‌سوزی توسط شهروندان می‌شوند گفته می‌شود روستای بلبزان در جنگ ٨ ساله‌ی ایران و عراق ویران شده است و امنیتی بودن این منطقه باعث شده است که تاکنون برای بازسازی این روستا اقدامی صورت نگیرد.

 پیشتر نیز نیروهای سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران جنگل‌ها و مراتع " مریوان، سروآباد، پاوه، نودشه و نوسود" را به بهانه‌‌های مختلفی نظیر مانورهای نظامی، به آتش کشیده‌اند(2)

  

تخریب محیط زیست مناطق سردشت از سوی سپاه پاسداران رژیم ایران

 سپاه پاسداران رژیم ایران در یکی از مناطق سردشت، با احداث پایگاه نظامی، محیط زیست اطراف شهر را تخریب کرده است.

 سەشنبه نوزدهم شهریورماه ١٣٩٢، سپاه پاسداران رژیم ایران عملیات اجرایی احداث پایگاه نظامی در ارتفاعات روستای "هرزنی" از توابع سردشت را آغاز کرده است و محیط زیست اطراف این مکان را به آتش کشیدنداین پایگاه نظامی در ارتفاعات ساختە می‌شود و بر مرز مشترک این منطقه با اقلیم کُردستان مسلط می‌باشد به گفتەی ساکنین این منطقه، سپاه پاسداران رژیم ایران، قبل از آغاز ساخت این پایگاه نظامی، اطراف آن را به آتش کشیده و محیط زیست و جنگل‌های اطراف این مکان را در آتش سوخته شدهمچنین برخی از شهروندان بر این باورند که این پایگاه نظامی، برای فشار بر کولبران کُرد در این منطقه احداث می‌شود(3)


منابع:

 1)هرانا

2)کردپا

3)کردستان میدیا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1456
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy