هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته دوم شهریورماه ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته دوم شهریور ماه شامل این بخشها میباشد : کولبران کرد، دانشجویان، احکام، بازداشتها، نقض مبانی حقوق محیط زیست و زندانیان سیاسی


کولبران کرد

تراژدی کشته‌شدن کولبران کُرد همچنان ادامه دارد

با کشته شدن یک کولبر دیگر کُرد در ارومیه توسط نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، آمار کشته‌ها طی ٥ ماه گذشته به ١٨ نفر رسید.

روز پنج‌شنبه هفتم شهریورماه، یک کولبر کُرد به نام "فتاح میکائیلی" فرزند "لقمان"، اهل روستا "منصور آباد" از توابع شهرستان ارومیه، با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، جان خود را از دست داد.

به گفته‌ی یک منبع مطلع، این کولبر کُرد ٣١ ساله، متأهل و پدر دو فرزند بوده است که برای تأمین مایحتاج زندگی خانواده‌اش به کولبری در مرزها روی آورده بود گفته می‌‌‌شود شهروندان منطقه‌ی ترگور ارومیه در تشییع جنازه‌ی این شهروند به نشانه‌ی اعتراض به اقدام نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در مقابل درب پاسگاه "زینیی" تجمع کرده که با شلیک هوایی و توهین این نیروها مواجه شدند شهروندان مناطق مرزی کُردستان ایران به دلیل عدم وجو فرصت‌های شغلی، فقر و گرانی بیش از اندازه به اجبار به شغل کاذب "کولبری" در مرزها روی آورده‌اند اما در بیشتر مواقع خانواده‌ها جسد فرزندشان را تحویل می‌گیرند

 طی5 ماه گذشته 27کولبر کُرد در مناطق مرزی با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران زخمی شدند(2).


نیروهای رژیم ایران دامداران منطقه‌ی نودشه را تحت فشار قرار دادەاند

 نیروهای هنگ مرزی در پاسگاه "ملندو" در نزدیک نودشه، دامداران و کوچ‌نشینان را تهدید کرده‌اند.

روز چهارشنبه مورخه‌ی ششم شهریورماه ١٣٩٢، نیروهای هنگ مرزی مستقر در پاسگاه "ملندو" به شماری از دامداران و کوچ‌نشینان کوه‌های اطراف شهر نودشه گفته‌اند: "باید این مناطق ییلاقی را ترک کنند".

این نیروها، دامداران را به قاچاق دام متهم کرده‌ و به آنها گفته‌اند، نباید با اپوزیسیون رژیم ایران همکاری کنند.

نیروهای رژیم مستقر در پاسگاه "ملندو"، ضمن تهدید شدید این دامداران به آنها گفته‌اند: "باید این مکان را ترک کنند و به شهر و روستاهای خود برگردنداین در حالی است که بیشتر این دامداران، تنها از راه دامپروی امرار معاش می‌کنند و لازم است به قشلاق و ییلاق کوچ کنند(3).


 استمرار اذیت و آزار کولبران کُرد از سوی نیروهای رژیم ایران

نیروهای نظامی رژیم ایران در منطقەی ترگور ارومیه، شماری از کولبران و شهروندان مدنی را هدف گلوله قرار دادند.

در منطقەی مرزی ایران ــ ترکیه، شماری از کولبران و شهروندان مدنی هدف گلوله نیروهای نظامی رژیم ایران قرار گرفتەاند.

در همین ارتباط، چند روز قبل، بیش از یکصد و ٢٠ راس اسب باری شهروندان یکی از روستاهای منطقه "ترگور" ارومیه از سوی نیروهای رژیم، هدف مستقیم گلوله قرار گرفته و تلف شدنداز دیگر سو، شماری از کولبران کُرد در مرز قصرشیرین از سوی نیروهای نظامی رژیم بازداشت شدەاند.

اقدامات نیروهای نظامی رژیم ایران و استمرار هدف مستقیم گلوله قرار گرفتن شهروندان در مناطق کُردنشین، زندگی را به کام شهروندان این مناطق تلخ کرده‌است و روزانه شهروندان مناطق کُردنشین ایران، زندگی خود را با رعب و وحشت سپری می‌کنند(3).


 کشته و زخمی شدن ٢ کولبر کُرد در مرز بانه

نظامیان حکومتی در شهرستان بانه با شلیک مستقیم تیر یک کولبر کُرد را کشتند

شب گذشته جمعی از کولبران و کاسبکاران کُرد از سوی مأموران انتظامی پاسگاه روستای بیاندره از توابع بانه هدف شلیک مستقیم قرار گرفتند در این تیراندازی یک کولبر کُرد به نام محمد اهل روستای "مام‌صیف‌الدین" بانه جان خود را از دست داد.

همچنین تیراندازی نظامیان حکومتی موجب زخمی‌شدن یک کولبر دیگر به نام عبدالله سقزی شد این کولبر کُرد جهت مراقبت‌های پزشکی به مراکز درمانی بانه انتقال یافت از دیگر سو روز یکشنبەی گذشتە نیز یک کولبر کرد در مناطق مرزی ارومیە بە نام "پیام حسنی" بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران، در منطقی "تەرگور" از توابع ارومیه، بەشدت زخمی شد(2).

 

دانشجویان

 توقیف پاسپورت دو دانشجوی اهل سنت، پس از بازگشت به ایران

 پاسپورت محمد آزاد و ابراهیم راه‌انجام از دانشجویان دانشگاه اسلامی مدینه پس از بازگشت به ایران در فرودگاه توقیف شداین دو دانشجوی اهل سنت که از دو سال پیش در دانشگاه اسلامی مدینه مشغول به تحصیل بودند، جهت تعطیلات پایان ترم به ایران بازگشته بودند که در روز دوشنبه ۴ شهریور ماه، هنگام مراجعت به کشور امارات متحده عربی، در فرودگاه بازداشت و پاسپورت ایشان توقیف می‌شودیک منبع مطلع در این رابطه گفت: "یکی از این دانشجویان در فرودگاه لامرد و دیگری در فرودگاه شیرزا بازداشت می‌شوند و پس از مدتی هر دو نفر آزاد می‌شوند. ولی مسئولین پاسپورت هر دونفر را توقیف کرده‌اند تا دیگر نتوانند برای ادامه تحصیل از کشور خارج شوند.

 دوسال پیش نیز گذرنامه سلمان سیاد که در دانشگاه بین المللی مدینه مشغول به تحصیل بود بدون هیچ گونه توجیه قانونی، توسط وزارت اطلاعات ایران ضبط شد و تا به اکنون نیز به وی بازگردانده نشده است.

ممنوعیت دانشجویان محصل اهل سنت برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های عربستان سعودی، سوریه، امارات متحده عربی و مالزی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد تشدید یافت و تا کنون نیز ادامه دارد.

دانشگاه اسلامی مدینه یکی از مراکز علمی مسلمانان اهل سنت شناخته می‌شود که هزاران تن از شخصیت‌های صاحب نام از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند(1).

 

احکام

یک شهروند کُرد اهل سلماس به اعدام محکوم گردید

حکم اعدام یک شهروند کُرد اهل سلماس از سوی دیوان عالی کشور ایران تأیید و هم اکنون خطر اجرای این حکم وجود دارد.

یک شهروند کُرد اهل روستای "بهیک" از توابع شهرستان سلماس به نام " حمید اطمانی"، ٣٠ ساله، فرزند "فرزامی" که از سوی دادگاه انقلاب شهرستان سلماس به اعدام محکوم شده بود سرانجام هفته‌ی گذشته در دیوان عالی کشور ایران تأیید گردید.

گفته می‌شود این شهروند کُرد اردیبهشت‌ماه سال گذشته، توسط نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران به اتهام خرید و فروش مواد مخدر بازداشت شده بود پس از تأیید حکم اعدام این شهروند کُرد از سوی دیوان عالی کشور، وی به زندان مرکزی ارومیه منتقل و هم اکنون خطر اجرای حکم اعدام نامبرده وجود دارد از آغاز سال جاری تاکنون12،شهروند کُرد در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند و همچنین سامان نسیم" زندانی سیاسی نیز به اعدام محکوم شده است همچنین ٩ شهروند دیگر کُرد در زندان‌های ارومیه و کرمانشاه اعدام شدند که هویت آنان مشخص نمی‌باشد(2)


احضار عضو "مکتب قرآن" به اداره‌ی اطلاعات سنندج

فشار بر اعضای مکتب قرآن در مناطق کُردنشین ایران از سوی نهادهای امنیتی روبه فزونی است.

بنابه گزارش ارسالی از شهرستان کامیاران، مرداد فتحی عضو شورای رهبری مکتب قرآن کردستان به اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار شداین شهروند کُرد روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری احضار گردیده و درباره‌ی فعالیت‌های مکتب قرآن از وی بازجویی شده است بازجویان اداره‌ی اطلاعات سنندج به سید مراد فتحی، فعال مذهبی گفته‌اند که شما در خطبه‌ی عید فطر امسال در یکی از مساجد کامیاران حکومت را مورد خطاب قرار داده‌اید وی سال گذشته و در این ایام نیز به اداره‌ی کل اطلاعات استان کُردستان در سنندج احضار شده بود همچنین چند روز قبل یکی از امامان جماعت شهر سردشت به نام عبدالسلام گلنواز از سوی دادگاه ویژه روحانیت به ٦ سال حبس و خلع لباس روحانیت محکوم شد پیشنماز مسجد حضرت عمر سردشت به عضویت در مکتب قرآن متم گردیده بود(2)

 

روحانی سُنی محکوم به ٦ سال زندان، اتهامات دادگاه را رد می‌کند

عبدالسلام گلنواز، روحانی پیرو اهل سنت کُردستان در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرنگار کُردپا، بخش زیادی از اتهامات وارده توسط دادگاه ویژه‌ی روحانیت تبریز را رد کرد.

روز دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته، امام جماعت مسجد "حضرت عمر" شهر سردشت توسط دادگاه ویژه‌ی روحانیت به ٦ سال حبس و خلع دائم لباس روحانیت محکوم گردید .

این روحانی اتهامات دادگاه را رد کرد و گفت: "بنده عضو مکتب قرآن هستم، اما علیه نظام، ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی و تبلیغ به نفع حزب دمکرات سخنرانی نکرده‌ام ماموستا گلنواز افزود: "عضویت من در مکتب قرآن جهت تزکیه‌ی خود و دعوت و هدایت دیگران بدون فعالیت‌های صرف سیاسی است امام جماعت مسجد محله‌ی شیوه ابراهیم سردشت در پاسخ به این پرسش که دفاع شما از شخصیت قاضی محمد در دادگاه چه بوده است، اظهار داشت: ما ابتدا کُرد هستیم بعد مسلمان و تعریف و تمجید بنده از پیشوا قاضی تنها به عنوان یک شخصیت بزرگ کُردستان و پیرو دین اسلام بوده است سلام گلنواز می‌گوید که دادگاه ویژه‌ی روحانیت تماماً از روحانیون شیعه‌مذهب تشکیل گردیده و من در دفاعیاتم آن را غیرقانونی دانستم که حتی یک روحانی سنی در هیأت منصفه نیز حضور نداشت وی در پایان خاطرنشان کرد که به دلیل وجود قوانین خاص دادگاه روحانیت، بنده از حق داشتن وکیل روحانی محروم شدم، چونکه تاکنون موفق به پیدا نمودن وکیل روحانی برای پرونده نشده‌ام.

این روحانی کُرد طی ٢٠ سال گذشته همواره مورد اذیت و آزار نهادهای حکومت بوده و بارها به اداره‌ی اطلاعات احضار شده بود(2)..

 

بازداشتها

سقز/ سرنوشت یک شهروند بازداشت‌شده پس از یک هفته نامعلوم است

سرنوشت یک شهروند بازداشت شده‌ی سقزی پس از یک هفته بازداشت توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران، همچنان نامعلوم است.

هفته‌ی گذشته یک شهروند سقزی به نام "رامین رضایی"، ٤١ ساله، فرزند "علی"، توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردید به گفته‌ی یک منبع مطلع، نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران به هنگام بازداشت این شهروند کُرد، کلیه‌ی وسایل شخصی وی را تفتیش و خانواده‌اش را مورد توهین و بی‌احترامی قرار دادند..

تا لحظه‌ی انتشار این خبر، علی‌غم پیگیری خانواده‌ی "رامین رضایی"، نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران علت بازداشت و مکان نگهداری وی را به خانواده‌اش اعلام نکرده‌اند

طی40 روز گذ شته 37 شهروند کُرد به اتهامات مختلف توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شده‌اند(2).


سرنوشت یک شهروند بوکانی پس از ١٠ روز بازداشت نامعلوم است

سرنوشت یک شهروند بازداشت‌شده‌ی اهل شهرستان بوکان پس از ١٠ روز همچنان نامعلوم می‌باشد..

چهارم شهریورماه یک شهروند اهل بوکان به نام " ناصر کریمی"، فرزند "عبدالله" توسط مأموران اداره‌ی اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردیدگفته می‌شود، این شهروند کُرد، متأهل و در تعمیرگاه خودرو مشغول به کار بوده است که روز دوشنبه‌ی گذشته، توسط نیروهای اطلاعات شهرستان بوکان در محل کارش بازداشت شده است.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر، علی‌رغم پیگیری خانواده‌ی نامبرده جهت اطلاع از سرنوشت و علت بازداشت وی، نیروهای اطلاعات شهرستان بوکان هیچ گونه پاسخی به آنان نداده‌اند(2)


 نقض مبانی حقوق محیط زیست

بیش از ٧٥% دریاچه‌ی ارومیه خشک و آغاز شمارش معکوس انقراض موجودات این دریاچه

با خشک‌شدن بیشر از ٧٥% دریاچه‌ی ارومیه، شمارش معکوس برای انقراض موجودات این دریاچه آغاز شده است.

هم‌اکنون در دریاچه‌ی ارومیه،27 گونه پستاندار212 گونه پرنده، 41 گونه خزنده 7 گونه دوزیست و 26 گونه ماهی حیات وحش زندگی می‌کنند و خشکی این دریاچه آنان را تهدید و در خطر انقراض قرار داده است

طی ١٣ سال گذشته، سطح آب این دریاچه ٦ متر کاهش داشته و تا اواخر تیرماه سال ١٣٩٢، بیش از ٧٥% از آب دریاچه ارومیه خشک شده است در همین رابطه، خبرگزاری فارس گزارش داده است در صورت خشکی دریاچه‌ی ارومیه، زندگی ١٣ میلیون نفر به طور مستقیم تحت تأثیر این فاجعه زیست محیطی قرار می‌گیرد همچنین چندی پیش، یکی از نمایندگان مجلس رژیم ایران عنوان کرده بود، در صورت خشکی دریاچه‌ی ارومیه، ٣ میلیون نفر از ساکنين این منطقه و استان‌های مجاور مجبور به ترك محل زندگی خود و مهاجرت به سایر استان‌ها خواهند شد ..

 این نماینده‌ی رژیم عنوان کرده بود، خشک‌شدن دریاچه‌ی ارومیه لطمه ‌زیادی به خانواده‌های منطقه وارد می‌کندو برای ساختمان‌سازی در دیگر استان‌ها بودجه میلیاردی مورد نیاز می باشد‎

پیشتر نیز مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران عنوان کرده بود، ادامه وضعیت کنونی، به خشکی 100 درصدی دریاچه ارومیه منجر خواهد شد.

این دریاچه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و همچنین دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می‌شود و در حالی توسط یونسکو

به عنوان یکی از منابع طبیعی محیط زیست به شمار می‌رود که هم اکنون در حال خشک‌شدن و بیش از75%عرصه‌ی آبی آن خشک شده است(3)


آتش‌سوزی در جنگل‌های پاوه، بانه و سروآباد

در روزهای گذشته مساحت چشمگیری از مراتع جنگلی کُردستان در شهرهای بانه، پاوه و پایگلان طعمه‌ی حریق شد.

روز دوازدهم شهریورماه جنگل‌های طبیعی کوه آربابا در نزدیکی شهر بانه دچار آتش‌سوزی شده که ساعاتی بعد خاموش گردید.

آتش‌سوزی در کوه آربابا از سوی علاقمندان به محیط‌ زیست کُردستان و نیز اداره‌ی آتش‌نشانی این شهر مهار شد.

از علل و وقوع این حریق در آربابا گزارشی منتشر نگردیده است از شهرستان سروآباد نیز گزارش شده که روز دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری طبیعت اطراف روستای پایگلان طعمه‌ی حریق گردیده و خساراتی به دنبال داشته است منابع محلی گفته‌اند که یکی از افراد حکومتی در این آتش‌سوزی دست داشته و خود نیز به علت سوختگی جان باخت انجمن سبز چیا اعلام کرده که از ابتدای سال جاری جمعاً ١٨١ مورد آتش‌سوزی در مراتع جنگلی مریوان و سروآباد روی داده است همچنین جنگل‌های اطراف شهر پاوه در روزهای گذشته دچار آتش‌‌سوزی شده که پُشت بیمارستان شهر محل اصلی حریق می‌باشد جوانان و مدافعان محیط‌ زیست پاوه بعد از چندین ساعت موفق به مهار آتش شدندعامل انسانی مهم‌ترین علل آتش‌سوزی در مراتع جنگلی کُردستان عنوان می‌شود که افراد وابسته به حکومت و نظامیان دولتی از سوی شهروندان کُرد عامل اصلی این آتش‌سوزی معرفی می‌شوند(2).

 

زندانیان سیاسی

مصادره ۱۰ دستگاه اتومبیل زندانیان سیاسی اهل سنت

اتومبیل ۱۰ نفر از زندانیان سیاسی اهل سنت در زندان رجایی شهر به نفع دولت مصادره شد.

طی احکامی جداگانه از دادگاه انقلاب که به ۱۰ تن از زندانیان سیاسی اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج ابلاغ شده است، اتومبیل‌های ایشان به نفع دولت مصادره شده است اسامی این ۱۰ زندانی سیاسی و نوع اتومبیلهای مصادره شده عبارت است از: مختار رحیمی (پیکان)، محمد غریبی (پیکان)، عمر قادر عبدالهی (پژو)، فواد احمدنوری (پژو)، امید محمودی (پیکان)، بهمن رحیمی (جیپ سیمرغ)، محمد یاوررحیمی (پژو)، کیخسرو شرفی‌پور (پیکان)، عالم برماشتی (پیکان)، تیمور نادرزاده (وانت پیکان).

گفتنی است، اکثر این زندانیان را افراد فقیر و بی بضاعت ساکن مناطق کردنشین تشکیل می‌دهند(1).


منابع

1) هرانا

2) کردپا

3) کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1247
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy