هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول شهریورماه ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

گزارش هفته اول شهریور ماه شامل این بخشها میباشد:

 احکام، زندانیان سیاسی، کشته شدن افراد بیگناه توسط نظامیان حکومتی و نقض مبانی حقوق محیط زیست


 احکام

مهاباد/ صدور حکم زندان برای یک نویسنده کُرد

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران یکی از فعالان فرهنگی شهرستان مهاباد را به حبس تعزیری محکوم کرد.

یک فعال فرهنگی کُرد به نام منوچهر پُردل فرزند محمود از سوی دادگاه انقلاب مهاباد به ٣ سال و شش ماه زندان تعزیری محکوم شد همچنین عضویت منوچهر پُردل از سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی ایران لغو و لپ‌تاپ وی نیز مصادره شد این عضو انجمن اهل قلم ایران روز شانزدهم اسفندماه سال 91در شهر مهاباد توسط مأموران امنیتی بازداشت و بعد 11 روز حبس در سلول انفرادی با تودیع وثیقی ٦٠ میلیونی موقتاً از زندان آزاد شده بود این عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان سال ٦٦ در مهاباد متولد و در سن شانزده سالگی اولین داستان خود را با عنوان روزگاری منتشر کرد وی دانشجوی رشته‌ی مهندسی ابزار دقیق می‌باشد(1).

روحانی سنی‌مذهب به دادگاه روحانیت تبریز احضار شد

 

یک روحانی اهل سنت شهر سردشت برای چهارمین بار به دادگاه ویژه‌ی روحانیت احضار شد.

دادگاه ویژه‌ی روحانیت در تبریز یکی از روحانیان شهر سردشت به نام ماموستا عبدالسلام گلنواز را احضار کرد.

این روحانی اهل سُنت باید روز چهارم شهریورماه در دادگاه روحانیت تبریز حاضر شود.

ماموستا سلام گلنواز از سوی دادگاه به عضویت در مکتب قرآن کُردستان و پیروی از احمد موفتی‌زاده متهم است یک منبع مطلع گفت: ماموستا عبدالسلام طی 20 سال گذشته همواره مورد اذیت و آزار نهادهای حکومت بوده و بارها به اداره‌ی اطلاعات احضار شده بودبرای چهارمین بار است که امام جماعت مسجد حضرت عمر محله‌ی شیوه ابراهیم شهر سردشت به دادگاه ویژه‌ی روحانیت تبریز احضار می‌شود این روحانی کُرد پیشتر نیز و در اردیبهشت و خرداد‌ماه سال ٩١ از سوی دادگاه روحانیت شهر اورمیه ‌احضار گردیده‌بود. وی آخرین بار در هفتم اسفند‌ماه همان سال از سوی دادگاه احضار گردیده‌ و دادگاهی شده ‌بود (1)


برای یک روحانی اهل سنت در کُردستان حکم زندان و خلع لباس صادر شد

دادگاه ویژه‌ی روحانیت در تبریز یکی از امامان جماعت شهر سەردەشت را به زندان محکوم کرد.

روز گذشته ماموستا عبدالسلام گلنواز از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به ٦ سال حبس محکوم شداین روحانی اهل سنت امام جماعت مسجد حضرت عمر در محله‌ی شیوه ابراهیم شهر سەردەشت می‌باشدیک منبع مطلع در شهر اشنویه ضمن تأیید گزارش فوق، مدعی شد که دادگاه ویژه روحانیت در تبریز ماموستا عبدالسلام را نیزخلع لباس" کرده است

 وی که نخواست نامش فاش شود افزود: هزاران تن از مردم منطقه و شهر سەردەشت با شنیدن صدور حکم علیه سلام گلنواز در مقابل منزل وی تجمع نموده و از این روحانی اهل سنت کُردستان حمایت کردند.

گفته می‌شود که ماموستا بر امام جماعت مسجد حضرت عمر محله شیوه ابراهیم تأکید دوباره کرده است.

این روحانی کُرد طی ٢٠ سال گذشته همواره مورد اذیت و آزار نهادهای حکومت بوده و بارها به اداره‌ی اطلاعات احضار شده بودماموستا عبدالسلام روز گذشته به دادگاه ویژه روحانیت در تبریز احضار و به عضویت در مکتب قرآن و پیروی از احمد موفتی‌زاده متهم شد.

دادگاه ویژه‌ی روحانیت در قانون اساسی هیچ جایگاهی ندارد و مستقیماً زیرنظر آیت‌الله خامنه‌ای فعالیت می‌کند.(1)


 زندانیان سیاسی

 برادران کُردپور در شهریور‌ماه محاکمه خواهند شد

جلسه‌ی دوم محاکمه‌ی برداران کُردپور در شهربور‌ماه برگزار خواهد شد و خسرو به اتهام "مفسد فی الارض" محاکمه می‌شود.

جلسه‌ی دوم محاکمه‌ی مسعود و خسرو کُردپور دو روزنامه‌نگار کُرد و فعال حقوق بشر، مورخه‌ی بیست و پنجم شهریورماه ١٣٩٢، در شهر مهاباد برگزار خواهد شد یه گزارش همین منبع خبری، خسرو به "مفسد‌فی الارض" متهم شده است اما وی این اتهام را رد کرده است پرونده‌ی برادران کُردپور روز دوشنبه مورخه‌ی چهاردهم مردادماه در دادگاه انقلاب شهر مهاباد بررسی شد و از سوی دادستان رژیم قراربازداشت آن‌ها تمدید شد.

این دو روزنامه‌نگار کُرد، از سوی دستگاه قضایی و امنیتی رژیم ایران به اتهاماتی نظیر؛ "همکاری با احزاب اپوزیسیون رژیم ایران، تبلیغ علیه نظام، برگزاری نشست و تجمع‌های اعتراضی علیه امنیت ملی" متهم شده‌اند.

بر اساس آخرین اطلاعات، برادران کُردپور ضمن واهی وصف نمودن این اتهامات آن‌ها را رد کردەاند(2).


 انتقال نامق محمودی به نقطه‌ای نامعلوم

نامق محمودی زندانی سیاسی کرد زندان رجایی شهر کرج از ۱۰ روز پیش به نقطه‌ای نا‌معلوم منتقل شده است نامق محمودی زندانی سیاسی ۶۲ ساله سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج از تاریخ چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه به نقطه نا‌معلومی منتقل شده و از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست تا این لحظه خانواده و دوستان این زندانی سیاسی کرد از محل نگهداری و وضعیت وی طی این ۱۰ روز هیچ گونه اطلاعی در دست ندارند یکی از زندانیان سیاسی که نخواست نامش فاش شوذ گفت.ا حتمال می‌دهیم که به بند209زندان اوین منتقل شده باشد ولی خانواده ایشان نیز هیچ گونه اطلاعی از وضعیت وی ندارند و از آنرو که وضع جسمی نامق محمودی بسیار بد بود همه نگران سلامتی وی هستند لازم به ذکراست، نامق محمودی مدتهاست از بیماری آب‌مروارید رنج می‌برد و در آستانه نابینایی قرار دارد و مسئولین همچنان در اعزام وی به مراکز درمانی تعلل می‌کردند نامق محمودی زندانی سیاسی ۶۲ ساله، ۱۷ فروردین ماه سال گذشته به همراه سه فرزند خود، توسط وزارت اطلاعات بازداشت و در بند اطلاعات سنندج و سپس ۲۰۹ اوین مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج منتقل گردید..

 لازم به یادآوریست، هر سه فرزند وی در آبان ماه گذشته آزاد شده‌اند.

 شایان ذکر است که آقای محمودی به اتهام «محاربه» از طریق «همکاری با یکی از احزاب کردی» در بازداشت موقت به سر می‌برد(1)


"نامق محمودی" از تهران به اداره‌ی اطلاعات سنندج منتقل شده است

نامق محمودی" زندانی سالخورده‌ی کُرد توسط مأموران اداره‌ی اطلاعات شهرستان سنندج و با اطلاع مسئولان زندان رجایی شهر کرج، به اداره‌ی اطلاعات سنندج انتقال یافت.

نامق محمودی، زندانی ٦٢ ساله از پانزده روز قبل به منظور بازجویی و تحقیق از زندان رجایی شهر کرج به اداره‌ی اطلاعات سنندج انتقال یافته و تاکنون تحت بازجویی می‌باشد.

سرنوشت پرونده‌ی این زندانی کُرد پس ١٧ ماه بازداشت همچنان نامعلوم می‌باشد وی پیشتر نیز توسط مأموران امنیتی وزارت اطلاعات به منظور بازجویی از زندان رجایی‌شهر کرج به مکان‌های نامعلومی منتقل شده بود.

یک منبع مطلع با تأیید این گزارش می‌گوید که آقای محمودی به علت شکنجه‌ی مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران و همچنین عدم مداوای پزشکی و بی‌توجهی مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج، بینایی یک چشم خود را از دست داده است نامق محمودی، اهل روستای ایرانشهر از توابع شهرستان سقز می‌باشد وی بهار سال ١٣٩١، توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت و تاکنون سرنوشت پرونده‌اش همچنان نامعلوم می‌باشد (1)


دخالت مستقیم اداره‌ی اطلاعات در زندان مرکزی مهاباد

زندانیان سیاسی محبوس در زندان مهاباد از سوی قاضی ناظر زندان با تهدید و اذیت و آزار مواجه هستند.

 امیر قدرت" قاضی ناظر زندان شهرستان مهاباد بنابه به دستور اداره‌ی اطلاعات این شهر مدت چند ماه است از دادن مرخصی و آزادی مشروط به زندانیان سیاسی خودداری می‌کند.

به گفته‌ی یک منبع مطلع از داخل زندان مرکزی مهاباد، هم اکنون 28 زندانی سیاسی کُرد در زندان مهاباد وجود دارند که قاضی ناظر این زندان با کلیه‌ی خواسته‌های آنان مخالفت می‌کند .

وی همچنین عنوان کرد، طی چند ماه گذشته تعدادی از زندانیان سیاسی درخواست مرخصی و "زندان باز" کرده‌اند، اما با مخالفت این قاضی مواجه شده‌اند از دیگر سو، جمعی از زندانیان سیاسی این زندان دچار بیماری شدند و نیاز به مداوای پزشکی دارند، اما تاکنون برای درمان آنان هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است(1).


 شانزده زندانی اهل سنت با اتمام محکومیت خود آزاد و پنج تن به اعدام محکوم شدند

شانزده تن از زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج با پایان محکومیت خود از زندان آزاد شدند و پنج تن دیگر نیز با احکام اعدام مواجه شدنداین زندانیان اهل سنت که غالبا در مساجد و بصورت گروهی بازداشت شده‌اند، همگی با پایان دوران محکومیت خود از زندان آزاد شدند .

یکی از زندانیان اهل سنت گفت: "این ۱۶ زندانی همگی تا آخرین روز حبس خود را تحمل کرده بودند. این افراد چون بصورت گروهی و در مساجد بازداشت شده‌اند و با هم آزاد شدند برخی می‌خواهند جوری وانمود کنند که با عفو مشروط آزاد شده‌اند. درحالی که تا کنون ۴۰ تن از زندانیان اهل سنت تقاضای عفو مشروط کرده‌اند، ولی مسئولین حتی با آزادی یک تن از ایشان زود‌تر از موعد مقرر موافقت نکرده است. ۱۰ تا ۱۲ زندانی اهل سنت دیگر نیز تا چند روز آینده محکومیتشان به پایان خواهد رسید وی در ادامه گفت: "امروز برای پنج تن دیگر از زندانیان اهل سنت محکومیت اعدام صادر شد و با این حساب اکنون ۲۵ نفر از ما زیر حکم اعدام قرار داریم. همچنین امروز برای دو برادر اهل سنت که از همبندیان ما هستند مجموعا بیست سال زندان صادر شد."

 اسامی شانزده زندانی که طی روز جاری آزاد شدند عبارت است از: سید طا‌ها کریمی بیست. ماه زندان.

جعفر پویا بیست وچهارماه زندان، مسعود عبدالهی بیست ودو ماه زندان، ناصر پیرخزری هیجده ماه زندان، محمد شفیع رحمان‌پور بیست . ماه زندان، محمد شفیع رحمان‌پور بیست. ماه زندان، ایوب ابراهیم‌زاده.بیست. ماه زندان، عبدالواحد معروف‌زاده بیست . ماه زندان، عبدالحمید رضازاده.بیست. ماه زندان، کاوه رسول‌پور هیجده ..

ماه زندان، یوسف فیضی.بیست. ماه زندان، نعمت آزادخواه بیست. ماه زندان، شیرکوه قمری‌وند. بیست. ماه زندان، هادی مولودی.بیست. ماه زندان، محمد نجاری.هیجده. ماه زندان و حسن عبدالهی.بیست وچهارماه زندان..

وب سایت‌های نزدیک به حاکمیت روز گذشته در گزارشی از آزادی مشروط این زندانیان خبر داده بودند(3).


 کشته شدن افراد بیگناه توسط نضا میان حکومتی

 ظن نظامیان حکومتی در بانه، ٣ قربانی گرفت

شهروندان کُرد همچنان قربانی اقدامات نظامیان حکومت اسلامی ایران می‌شوند.

روز سی‌ام مردادماه خودروی ٣ شهروند کُرد در نزدیکی روستای کوپیچ سفلی از توابع شهرستان بانه بر اثر تعقیب مأموران نظامی واژگون شده و ٢ تن از آنان در دم جان سپردند گفته می‌شود نیروهای دولتی تنها به ظن حمل کالای قاچاق، خودوری شهروند بانه‌ای به نام حامد گوره‌دار را مورد تعقیب قرار می‌دهند که در این اقدام دختر حامد و شخص دیگری به نام اسماعیل کشته می‌شوند در این حادثه حامد گوره‌دار به شدت مجروح شده و هم‌اکنون در مراکز درمانی بانه تحت مراقبت‌های پزشکی است به استناد مرکز آمار آژانس کُردپا از آغاز سال جاری تاکنون جمعاً ١٥ شهروند کُرد از سوی نظامیان حکومتی کشته شدند(1)


نقض مبانی حقو ق محیط زیست

خسارت به ١٠٠ هکتار از جنگل‌های مریوان و پنجوین

وقوع یک آتش‌سوزی بزرگ سبب از بین رفتن مساحت قابل توجهی از مراتع و جنگل‌های منطقه‌ی مرزی مریوان و اقلیم کُردستان عراق شد.

بعد‌ازظهر روز دوشنبه چهارم شهریورماه، بیش از ١٠٠ هکتار از جنگل‌های غرب شهرستان مریوان و هم‌مرز با شهر "پینجوین" در اقلیم کُردستان طعمه‌ی حریق شد که کنترل آتش‌سوزی به علت وجود مین‌های کاشته در این منطقه با دشورای روبرو بوده است به گفته‌ی شاهدان عینی این آتش‌سوزی در منطقه‌ی مرزی مریوان به وقوع پیوسته است اما پس مدتی به مرزهای اقلیم کُردستان نیز سرایت کرده است که به دلیل مین‌گذاری بودن منطقه، تعدادی از این مین‌ها منفجر شدند تا لحظه‌ی انتشار این خبر آتش سوزی‌همچنان ادامه دارد که مین‌گذاری بودن منطقه، کنترل و اطفاء حریق را دشوارتر کرده است بر اساس آمار طرفداران محیط زیست شهرستان مریوان و همچنین انجمن سبز چیای مریوان، از آغاز سال جاری تاکنون ١٥٩ مورد آتش سوزی در دو شهر مریوان و سروآباد به وقوع پیوسته است که سبب از بین رفتن مساحت قابل توجهی از طبیعت و محیط زیست استان کُردستان شده است اواسط هفته‌ی گذشته یک منبع مطلع گفت که حدود ٢٠ هکتار از مراتع جنگلی مریوان در ٣٠ کیلومتری غرب این شهر و هم‌مرز با اقلیم کُردستان در روستای قُلقُله از سوی نیروها سپاه عمداً به آتش کشیده شد همچنین وب‌سایت انجمن سبز چیا از وقوع حریق در اطراف روستای گیلی‌کران در ٥٠ کیلومتری شرق مریوان خبر داد و اعلام کرد: خسارات به جای مانده از آتش سوزی ٣٠٠٠ متر تخمین زده می‌شود(1).


ادامه‌ی سریال آتش‌سوزی جنگل‌های کُردستان، این بار در صحنه

مساحت قابل توجهی از جنگل‌های طبیعی اطراف شهر صحنه در استان کرمانشاه، توسط افراد ناشناسی به آتش کشیده شد.

جنگل‌ها و محیط زیست منطقه‌ی "امروله" از سوی چند رهگذر ناشناس به آتش کشیده شده که سبب وارد آوردن خسارات جبران‌ناپذیری به طبیعت کُردستان شده است تاکنون میزان خسارات ناشی از آتش‌سوزی روز دوشنبه چهارم شهریورماه در ارتفاعات "امروله" صحنه برآورد نشده است، اما تصاویر مربوط به این آتش‌سوزی حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از درختان و حیات جانوری این منطقه به واسطه‌ی شعله‌های آتش دچار ضرر و زیان شده‌انددرهمین رابطه، روز گذشته پنجم شهریورماه، ارتفاعات "آریز" در روستای "آرندان" از توابع سنندج نیز به آتش کشیده شده که این آتش‌سوزی با تلاش ساکنین روستای "آرندان" کنترل و خاموش شده بودعدم مسئولیت ادرات و مراکز حکومتی در مقابل آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع مناطق کُردنشین ایران سبب شده است که شهروندان، مراکز نظامی و امنیتی حکومت اسلامی ایران نظیر سپاه پاسداران و افراد وابسته به آن را به عنوان عامل اصلی این آتش‌سوزی قلمداد کنند عدم وجود نیروهای فعال محیط زیست در ایران، یکی از مشکلاتی است که ادارات محیط زیست ایران با مواجه هستند به طوری که هم‌اکنون شهروندان مدنی و انجمن‌های مردم نهاد تنها نیروی کنترل و اطفاء حریق محسوب می‌شوند (1).


منابع:

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1377
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy