هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر مرداد ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته آخر مرداد ماه شامل این بخشها میباشد: زندانیان سیاسی، کولبران کرد، بازداشتها، احکام، دانشجویان، نقض مبانی حقوق محیط زیست و تیراندازی به افراد بیگناه.


زندانیان سیاسی

بازداشت شهروندان و اعمال فشار بر زندانیان سیاسی کُرد

زندانیان سیاسی کُرد در زندان‌های مختلف ایران بصورت سیستماتیک تحت فشار و شکنجه قرار دارند.

دو تن از زندانی سیاسی کُرد در شهرهای بندرعباس و مهاباد در واکنش به شرایط نامناسب و رفتار مأموران امنیتی زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند در این باره کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران از ضرب و شتم و اعمال فشار به دو زندانی سیاسی کُرد خبر داد و اعلام کرد: کریم موسی‌زاده زندانی سیاسی در زندان بندرعباس از بخش کارگری زندان به بند محل نگهداری زندانیان جرائم خطرناک منتقل شده است این عضو کانون فرزانگان جوان در مردادماه سال ٨٨ توسط اداره‌ی اطلاعات ارومیه بازداشت شده بودعلت انتقال این فعال سیاسی کُرد به بند جرائم خطرناک زندان بندرعباس از آنجا شروع می‌شود که وی از ورود به داخل بند ممنوع‌شده امتناع ورزید و سپس مددکار زندان در مقابل دیدگان معاون رئیس حفاظت و رئیس بازرسی زندان، وی مورد ضرب و شتم شدید قرار می‌گیرد و او نیز برای مدت ٦ روز اعتصاب غذا نمود

کریم موسی‌زاده، بهمراه امیر طالبی‌فر به اتهام محاربه و عضویت در احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران به ۶ سال حبس توام با تبعید به زندان‌های بندرعباس و زاهدان محکوم شدند، همچنان در بند جرائم خطرناک زندان بندرعباس نگهداری می‌شود خضر رسول‌مروت دیگر زندانی سیاسی کُرد نیز در بند جرائم خطرناک زندان مرکزی مهاباد نگهداری می‌شود و او نیز برای ٨ روز در اعتصاب غذا بسر بُرد این فعال دانشجویی از سوی مقامات زندان به بهانه‌ی تماس خضر(شَمال) با رسانه‌های خارج ایران تحت فشار است

خضر رسول‌مروت زندانی سیاسی کُرد نیز در بند جرائم خطرناک زندان مرکزی مهاباد نگهداری می‌شود و او نیز برای ٨ روز در اعتصاب غذا بسر بُرد.

وی سال ٨٧ نیز دو سال را در زندان‌های حکومت اسلامی ایران بسر برده بود و از هفتم اسفندماه سال قبل تاکنون در بازداشت موقت نهادهای امنیتی می‌باشد و طی این مدت مورد شکنجه و آزار و اذیت بازداشتگاه امنیتی ارومیه واقع شده است یازپُرس پرونده‌ی خضر رسول‌مروت اعلام کرده که بعد از صدور کیفرخواست در شهریورماه دادگاه وی برگزار خواهد شد از شهر سنندج نیز گزارش شده که روز گذشته یک شهروند ٣٢ ساله‌ی ساکن محله "گولشن" به نام "سرکوت صلواتی " توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مكان نامعلومی منتقل گردیده است یک منبع مطلع به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفته: ماموران امنیتی شهر سنندج پس از بازداشت وی را تمام منزل ایشان را جستجو و کامپیوتر و بعضی وسایل شخصی نامبرده را با خود می‌برند(1)


رضا شریفی بوکانی از زندان رجایی شهر آزاد شد

با موافقت دادستانی تهران با مرخصی رضا شریفی بوکانی زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر که محکومیت وی در شهریور ماه سال جاری به پایان می‌رسید؛ وی از زندان رجایی شهر آزاد شداین زندانی سیاسی که در اردی بهشت ماه سال ۸۸ بازداشت شده بود از سوی دادگاه انقلاب به سه سال و شش ماه حبس محکوم شد دادستانی تهران ضمن موافقت با مرخصی ۶۷ روزه این زندانی در روزهای پایانی حبس وی، با آزادی زود هنگام این زندانی موافقت کرد لازم به ذکر است، نامبرده به مدت یک ماه در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس بوده است که در ایام حبس وی لحاظ نشده است به همین سبب تاریخ اتمام محکومیت وی ۲۸ مهر ماه ۹۲ ذکر شده است(2)

 

یک زندانی سیاسی دیگر کُرد از زندان آزاد شد

یکی دیگر از زندانیان سیاسی کُرد که چند سال گذشته را در زندان‌های مختلف حکومت اسلامی ایران سپری کرده بود آزاد شد.

محسن جلدیانی" زندانی سیاسی کُرد که به ٦ سال زندان تعزیری محکوم شده بود بعد از سپری نمودن ٤ سال از این حکم، روز گذشته طبق قانون آزادی مشروط زندانیان، آزاد شد وی در این اواخر در زندان مرکزی مهاباد دوران محکومتیش را سپری می‌کرد یک منبع مطلع ضمن تأیید این گزارش گفت: وضعیت سلامت جسمی آقای محسن جلدیانی وخیم است و از سرگیجه وسردردهای مزمن رنج می‌برد و همچنین از ناحیه لثه دچار التهاب و پوسیدگی دندان شده است محسن جلدیانی ٥٣ ساله که سابقه ٢٤ سال تدریس را در شهرستان اشنویه دارد، سال ١٣٨٨ از سوی نیروهای اطلاعاتی در استان اراک بازداشت و به مدت ٦ ماه در زندان‌های اراک و اوین تحت بازجویی و شکنجه‌ی مأموران امنیتی بوده است وی از سوی دادگاه انقلاب اراک به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام و همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران" به ٦ سال حبس محکوم شد و برای سپری نمودن این حکم به زندان مهاباد انتقال داده شده بود این معلم مدارس شهر اشنویه موسس و مسئول انجمن ادبی "تیریژ" در ارومیه بوده است و چندین دوره‌ی آموزش زبان کُردی را نیز برگزار نموده بود (1)


محرومیت دوساله یک زندانی سیاسی اهل سنت از ملاقات با خانواده

فواد احمدنوری که به ۱۳ سال زندان محکوم شده است، دوسال است از ملاقات با خانواده خود محروم است.

فواد احمدنوری فرزند احمد که به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به ۱۳ سال زندان محکوم شده است، در دوسال گذشته از ملاقات با بستگان خود محروم بوده است این زندانی سیاسی اهل سنت که اهل و ساکن شهرستان جوانرود بوده، اکنون حدود دو سال است که بازداشت شده و در سالن ۱۰ زندان رجایی شهر کرج بسر می‌برد.

یکی از زندانیان زندان رجایی شهر کرج در این رابطه گفت.. فواد احمدنوری هفته گذشته از رئیس زندان .مردانی. .

درخواست کرد که با ملاقات وی موافقت شود. رئیس زندان هم گفت که برای ملاقات وی مانعی وجود ندارد. خانواده وی روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه بعد از طی ۸۰۰ کیلومتر راه از جوانرود تا کرج، در آخر هم موفق به ملاقات با او نشدند(2)


بی‌خبری مطلق از سرنوشت نامق محمودی در زندان رجایی‌شهر کرج

یک زندانی کهنسال اهل سقز از زندان رجائی شهر کرج بە مکان نامعلومی منتقل شد.

روز چهارشنبە، بیست و سوم مردادماه نامق محمودی از زندان رجائی شهر بە مکان معلومی منتقل گردیدە و تاکنون از سرنوشت وی هیچ خبری در دست نمی‌باشد.

یک منبع مطلع ضمن تأیید این گزارش گفت: مدتی پیش یکی از مأموران زندان رجایی‌شهر کرج به نام "مهدی مختاری‌فر" این زندانی کُرد را مورد ضرب و شتم قرار داد که این عمل سبب بی‌هوشی وی شد وی همچنین از تنظیم شکوائیه‌ای توسط آقای محمودی از مأمور زندان و ارائه‌ی آن به مقامات قضایی خبر داد و افزود: " احتمال می‌رود کە نامق محمودی با دستور مستقیم محمد مردانی، مسئول زندان رجائی شهر بە مکان نامعلومی منتقل شدە باشد این زندانی سالخورده‌ی کُرد، هم‌اکنون به اتهام "محاربه" در زندان رجایی‌شهر کرج در حبس می‌باشد و به سبب ضرب و جرح از ناحیه‌ی چشم و پیشرفت آب مرواردید، دچار ضعف بینایی است نامق محمودی ٦٢ سال سن دارد و در هفدهم فروردین ماه سال ١٣٩١ همراه با سه فرزند خویش به نام‌های "منوچهر، بهنام و بهزاد" و فرد دیگری به نام "عثمان قادری توسط نیروهای اداره‌ی اطلاعات شهرستان سقز در روستای "ایرانشهر" بازداشت شدند(1)


انتقال یک زندانی سیاسی کُرد در زندان مهاباد بە زندان ارومیە

فریدون عثمانی زندانی سیاسی کُرد چند روز پیش از سوی مراکز امنیتی رژیم در زندان شهر مهاباد بە زندان ارومیە منتقل شد.

 مورخەی ٢٢ مردادماە، فریدون (سمکو) عثمانی در حالیکە برای انجام معالجات پزشکی بە زندان ارومیە منتقل شدە، هیچ اقدامی برای معالجەی وی صورت نگرفتە است فریدون عثمانی ٢٦ سالە مدتی است دچار دیسک کمر شدە و تاکنون چند بار درخواست مرخصی نمودە است، اما ادارەی اطلاعات و مسئولین زندان بە درخواست وی پاسخ ندادەاند فریدون عثمانی در سال ١٣٩٠ توسط ماموران ادارەی اطلاعات شهرستان مهاباد بازداشت شد و در دادگاە انقلاب این شهر بە اتهام همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون رژیم ایران بە ٣ سال حبس تعزیری محکوم گردید، اما پس از اعتراضات خود، این حکم بە ١٨ماە حبس تعزیری تقلیل یافت(3).


نگهداری دو تن از زندانیان اهل سنت در قرنطینه زندان سقز

ریاست زندان سقز دستور داده "فرزاد صمدی" و "آرام میکائیلی" را تا زمانی که ریش و موی خود را بتراشند در قرنطینه این زندان نگهداری نمایند دو تن از زندانیان اهل سنت به نامهای "فرزاد صمدی" و "آرام میکائیلی" که از زندان رجایی شهر کرج به زندان سقز تبعید شده‌اند، اکنون مدت ۱۰ روز است که در قرنطینه این زندان نگهداری می‌شوند.

یکی از نزدیکان این دو زندانی سیاسی که نخواست نامش فاش شود گفت: "فرزاد صمدی به ۴ سال زندان و آرام میکائیلی به ۹ سال زندان محکوم شده است و هردو نفر ۱۰ روز پیش از زندان رجایی شهر کرج به زندان سقز تبعید شدند. رئیس زندان گفته این دو زندانی اهل سنت تا ریش و موهای خود را نتراشند اجازه خروج از بند قرنطینه را پیدا نخواهند کرد و بداخل بند نمی‌روند. از آن رو که فرزاد و آرام تراشیدن ریش را از لحاظ اسلامی جایز نمی‌دانند در مقابل این تصمیم مقاومت کرده‌اند. از سوی دیگر محیط قرنطینه زندان سقز بسیار آلوده است و افراد مبتلا به ایدز و معتادان مواد مخدر در آن نگهداری می‌شوند.

 وی همچنین ادامه داد: "در مدت این ۱۰ روز به آن‌ها نه اجازه ملاقات داده شده و نه اجازه تلفن به بستگان. چندین بار خانواده‌هایشان جلوی زندان رفته‌اند، اما اجازه ملاقات را پیدا نکردند. ومتاسفانه همسر آرام در مدتی که شوهرش در زندان بوده مبتلا به بیماری سرطان گشته وهمچنان نگرانی شوهرش بیماریش را تشدید نموده است(2)


کولبران کرد

زخمی شدن یک کولبر کُرد در سردشت

بر اثر تیراندازی مأموران انتظامی شهرستان سردشت یک کولبر کُرد زخمی شد.

روز گذشتە یک کولبر28 سالە بە نام "عثمان نبی‌پوراهل روستای "نیوچوان" سردشت، بە همراه چند کولبر دیگر مورد اصابت گلوله‌ی نیروهای انتظامی قرار گرفتە و بە شدت زخمی شدە است.

فعالین حقوق بشر در ایران اعلام نمودەاند کە این کولبر، پس از زخمی شدن توسط نیروهای انتظامی بازداشت و بە دلیل وخیم بودن وضعیت جسمانی، وی را روانە یکی از مراکز درمانی ارومیە کردەاند(1).


بازداشتها

 سردشت/ بازداشت یک شهروند کُرد و بی‌اطلاعی از سرنوشت یک شهروند دیگر

در ادامە‌ی بازداشت شهروندان کُرد در مناطق کُردنشین ایران، یک شهروند اهل سردشت توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم اسلامی ایران بازداشت گردید.

 روز سەشنبە ٢٢ مرداد‌ماه، یک شهروند کُرد بە نام "رشید رسولیان" ساکن محلە‌ی "کانی مر" شهرستان سردشت توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم اسلامی ایران بازداشت شد.

بر اساس اعلام کانون دفاع از حقوق بشر ایران، نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران علیرغم تفتیش منزل "رشید رسولیان"، وی را بازداشت و بە مکان نامعلومی انتقال دادەاند.

گفتە می‌شود همسر این شهروند کُرد، بە نام "س. الف" بە ادارە‌ی اطلاعات سردشت احضار شده و چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفتە و سپس آزاد شدە است. این اقدام ادارە‌ی اطلاعات موجب رعب و وحشت نامبردە شدە است.

از سوی دیگر ، سرنوشت "فرزاد شیخانی" فرزند "عبداللە " و ساکن روستای "گولان" سردشت کە بیش از ٢ ماه است در بازداشت به سر می‌برد، نامعلوم است فرزاد شیخانی ٢٣ ساله ، در آبان‌ماه سال ١٣٩١ از سوی شعبە‌ی یک دادگاه انقلاب سردشت، بە اتهام "همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون رژیم اسلامی ایران، خروج غیر قانونی از مرز و تبلیغ علیە نظام" بە ٤ سال حبس تعزیری محکوم شدە بود(1)


سنندج/ هشتمین شهروند کُرد ساکن روستای سرهویه بازداشت گردید

نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران یک شهروند دیگر کُرد اهل روستای "سرهویه" را بازداشت کردند.

یک شهروند کُرد اهل روستای "سرهویه" از توابع استان کُردستان به نام "علاءالدین جمشیدی" را بعد از احضار به اداره‌ی اطلاعات سنندج، بازداشت نمودند به گفته‌ی یک منبع مطلع، خانواده جمشیدی در قبال انتشار رسانه‌ای این خبر، از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران به بازداشت و زندان تهدید شده‌اند.

تاکنون هیچ اطلاعی از محل نگهداری، وضعیت و اتهام علاء‌الدین در دسترس نمی‌باشدبه گفته‌ی افراد محلی، پیشتر نیروهای نظامی سپاه پاسداران علاء‌الدین جمشیدی را در جاده‌ی روستای سرهویه به بیساران بازداشت و مورد بازجویی و شکنجه قرار داده و بعد از ١٥ روز آزاد کرده‌‌بودند طبق گزارشات رسیده طی مردادماه سال جاری ٧ شهروند روستای "سرهویه" به نام‌های مادح مرادی، رحیم میرزایی، سردار احمدی، آزاد رستمی، روژین رستمی و جمال رستمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند(1).


احکام

 سنندج/ عدم تمکن مالی، حبس یک روزنامه‌نگار را در پی داشت

یک روزنامه‌نگار کُرد در اعتراض به حکم دادگاه انقلاب شهر سنندج راهی زندان مرکزی شد.

یکی از روزنامه‌نگاران نشریات محلی استان کُردستان به نام امید کریمی که در خصوص برگ یاداشت ارسالی به وی با نماینده‌ی پیشین مجلس تماس گرفته بود، سه روز قبل خود را به زندان سنندج معرفی کردعبدالجبار کرمی نماینده‌ی سابق مجلس اسلامی از این روزنامه‌نگار به اتهام ایجاد "مزاحمت تلفنی" شکایت کرده بوددادگاه بدوی حکم ٥٠٠٠٠٠٠ ریال جزای نقدی را صادر و سپس دادگاه تجدیدنظر استان کُردستان نیز آن را تأیید نموداین روزنامه‌نگار سنندجی از پرداخت مبلغ ٥٠٠ هزار تومان جزای نقدی به دادگاه امتناع و راهی زندان شد.

گفته می‌شود این اقدام روزنامه‌نگار کُرد در اعتراض به حکم دادگاه بوده است.

 امید کریمی پیشتر اعلام کرده بود که حتی اگر توان مالی پرداخت این مبلغ را داشته باشد بازهم به نشانه‌ی اعتراض به حکم دادگاه از پرداختش خودداری می‌کند(1).


 دانشجویان

تهدید و ارعاب نیروهای امنیتی بر فعالان دانشجویی کُرد ادامه دارد

فعال دانشجویی کُرد توسط مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.3

 سه فعال دانشجویی در دانشگاه تبریز به نام‌های "هیمن خاکی" اهل سردشت، "آزاد عزیزی" اهل مریوان و "حسین حیدری" اهل کرمانشاه از سوی حراست این دانشگاه احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند

بر اساس گفته‌های یک منبع مطلع، چندین بار این ٣ فعال دانشجویی از سوی حراست دانشگاه به اداره‌ی اطلاعات احضار شده و مورد بازجویی و تهدید به بازداشت قرار گرفته‌اند به گفته‌ی همین منبع مطلع، خانواده‌ی این ٣ فعال دانشجویی توسط نهادهای امنیتی تحت فشار می‌باشند سالانه چندین فعال دانشجویی کُرد به سبب احضار و تهدید مأموران دستگاه امنیتی ایران مجبور به خروج از کشور می‌شوند(1).


 نقض مبانی حقوق محیط زیست

زیست محیط زریوار در معرض نابودی قرار دارد

 از بین رفتن شمار زیادی از ماهی‌های کوچک دریاچه‌ی زریوار، نگرانی مردم و به ویژه طرفداران محیط زیست شهر مریوان را به دنبال داشته است.

مدتی پیش شمار زیادی از ماهی کوچک دریاچه‌ی زریوار از بین رفته‌اند و ادامه‌ی این روند نگرانی شهروندان و به ویژه فعالان محیط زیست را به دنبال داشته است فعالان و طرفداران محیط زیست بر این باورند عواملی همچون وارد شدن فاضلاب روستاهای اطراف دریاچه‌ی زریوار و وجود مقر نظامی رژیم اسلامی ایران در نزدیک آن، وجود سد خاکی در جنوب این دریاچه و قطع آب ورودی به داخل درباچه‌ی زریوار به صورت ناکارآمد، شکار بیش از اندازه و عدم قانون جلوگیری از شکار ماهی، ریختن سم به داخل دریاچه‌ی زریوار و بی‌توجهی مراکز مرتبط موجب از بین رفتن این ماهیها هستند.

دریاچه آب شیرین زریوار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان واقع شده است و از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کُردستان محسوب می‌شود در همین رابطه، گونه‌های بومی همچون سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، ماهی گامبوزیا (در حال حاضر این گونه‌ها در دریاچه یافت نمی‌شوند) و گونه‌های غیربومی ماهی آمور سفید، کپور آیینه‌ای، کپور معمولی، کپور سرگنده و فیتوفاک در معرض و خطر نابودی قرار دارند (3).

 

3میلیون نفر با خشک‌شدن دریاچه‌ی ارومیه مجبور به مهاجرت می‌شوند

یکی از نمابندگان ارومیه در مجلس رژیم عنوان کرده است، با خشک‌شدن دریاچه‌ی ارومیه، ٣ میلیون نفر مجبور به مهاجرت از منطقه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از یکی از نمایندگان مجلس رژیم ایران، در صورت خشکی دریاچه‌ی ارومیه، ٣ میلیون نفر از ساکنين این منطقه و استان‌های مجاور مجبور به ترك محل زندگی خود و مهاجرت به سایر استان‌ها خواهند شد.

این نماینده‌ی رژیم عنوان کرده است، خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه لطمه‌زیادی به خانواده‌های منطقه وارد می‌کند و برای ساختمان‌سازی در دیگر استان‌ها بودجه میلیاردی مورد نیاز می باشد

‎سال گذشته نخستین طوفان نمک دریاچه‌ی ارومیه اتفاق افتاد و بخشی از روستاهای اطراف این دریاچه را در برگرفت و شهروندان را سراسیمه و پریشان کرد در همین رابطه پیشتر نیز، نماینده‌‌ی ارومیه در مجلس شورای اسلامی رژیم عنوان کرده بود، بر اساس بررسی‌های انجام شده، حدود ۵۰ روستای اطراف دریاچه‌ی ارومیه خالی از سکنه شده‌است.

این مقام حکومتی با اشاره به کاهش چشمگیر سطح آب دریاچه ارومیه افزوده بود: این دریاچه در‌آینده نزدیک به طور کامل خشک و اگر همچنان به مشکلات دریاچه ارومیه بی‌توجهی شود، این دریاچه از بین خواهد رفت و باید صدها میلیارد دلار برای احیای آن هزینه شود کارشناسان در سال‌های اخیر، از کاهش سطح آب دریاچه ارومیه ابراز نگرانی کرده‌اند و نسبت به خشک شدن آن هشدار داده‌اند علی‌رغم اعتراض و تظاهرات مردم در شهرهای ارومیه، تبریز، خوی و مراغه به منظور پیدا کردن راه حلی جهت جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه، تاکنون مسئولان مربوطه رژیم هیچ اقدامی در این رابطه انجام نداده‌اند.

این دریاچه دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می‌شود و در حالی که توسط "یونسکو" به عنوان یکی از منابع طبیعی محیط زیست به شمار می‌رود هم اکنون در حال خشک‌شدن و بیش از ٧٠% عرصه‌ی آبی آن خشک شده است.(3)


 دریاچه‌ی زریوار قربانی سیاست‌های‌مسئولین رژیم اسلامی ایران

سیاست‌‌های مسئولین رژیم ایران تالاب زریواریکی از منحصر به فردترین دریاچه‌‌های آب شیرین جهان را در معرض نابودی قرار داده است.

 نبود مدیریت واحد، بی‌توجهی مسئولین حکومتی، ساخت و سازهای غیرقانونی در اطراف زریوار و خطر از بين رفتن آبزیان، پرندگان و پستانداران دریاچه‌ی زریوار را در معرض نابودی قرار داده است و احتمال دارد در آینده شرایط تالاب زریوار نظیر شرایط بغرنج دریاچه ارومیه گردددریاچه آب شیرین زریوار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان واقع شده است و از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کُردستان محسوب می‌شود. تالاب زریوار" به ‌عنوان یک واحد اکولوژیکی و یک اکوسیستم آبی در کُردستان پدیده‌ای بسیار زیبا و نادر است و یكی از جاذبه‌های بكر و زیبای طبیعی كُردستان و یکی از منحصر به فردترین دریاچه‌های آب شیرین در جهان به شمار می‌‌رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین‌المللی را داراست(3)


نظامیان سپاه عامل حریق در ٢٠ هکتار از جنگل‌های غرب مریوان

نظامیان حکومتی همچنان در به آتش‌کشیدن مراتع جنگلی کُردستان دست دارند.

روز بیست و نهم مردادماه جنگل‌های اطراف روستای قُلقُله در ٢٥ کیلومتری غرب شهرستان مریوان طعمه‌ی حریق شده که خسارات جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست کُردستان وارد کرد یک منبع مطلع با تأیید این گزارش مدعی شد که اعضای سپاه مستقیماً در وقوع این آتش‌سوزی دست داشته‌اند و حتی مردم بومی منطقه نظامیان را به هنگام حریق مشاهده کردند .

آتش‌سوزی روز سه‌شنبه‌ی هفته‌ی جاری حدود ٢٠ هکتار از مراتع جنگلی غرب مریوان را نابود و خساراتی به درختان بلوط مازوار منطقه وارد شده است این آتش‌سوزی از سوی یک اکیپ ١٣ نفری از اعضای انجمن سبز چیا، افراد محلی در روستای قلقله و نیز ٦ نفر از پرسنل اداره‌ی منابع طبیعی شهرستان مریوان ساعت ٩ شب همان روز خاموش گردیده بود .

نظامیان حکومتی اعم از سپاه، هنگ مرزی و ارتش در مناطق مرزی کُردستان ایران به بهانه‌ی وجود نیروهای احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران اقدام به آتش‌زدن جنگل‌ها و بیشه‌ها نموده که تاکنون علی‌رغم اعتراض و انتقادات شدید فعالان حفظ محیط‌زیست، وقوع آتش‌سوزی‌های عمدی همچنان ادامه دارد(1).


 تیراندازی به افراد بیگناه

یک شهروند پیرانشهری توسط نیروهای نظامی رژیم هدف گلوله قرار گرفت

 یک شهروند پیرانشهری در مکانی به نام "دشت‌قری" از توابع شهرستان نقده از سوی نیروهای رژیم ایران هدف گلوله قرار گرفت و در نهایت زخمی شد.

 دوشنبه شب مورخه‌ی بیست و هشتم مردادماه، "صلاح باپیروند" ١٩ ساله، فرزند بایزید و اهل روستای "خری آغلان" از توابع پیرانشهر در مکانی به نام "دشت‌قوری" از توابع نقده هدف گلوله‌ی نیروهای نظامی رژیم قرار گرفت و به شدت زخمی شد.

 این شهروند که با ماشین در حال عبور از منطقه‌ی "دشت قوری" بوده است، بدون هیچ دلیلی از سوی نیروهای رژیم هدف گلوله قرار گرفته است از دیگر سو، صبحگاه روز سه‌شنبه مورخه‌ی بیست و نهم مردادماه، نیروهای انتظامی رژیم ایران به کولبران روستای "ترکش" در منطقه‌ی منگوران پیرانشهر یورش برده و ضمن بی‌احترامی به آنها، یک کولبر را بازداشت و با خود برده‌اند( 3).


منابع

1)کردپا

2)هرانا

3)کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1595
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy