هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم مرداد ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته سوم مرداد ماه شامل این بخشها میباشد: احکام. کولبران، زندانیان سیاسی و بازداشتها


 احکام

مهاباد/ صدور حکم ٤ سال حبس تعزیری برای یک روزنامه‌نگار

دادگاه انقلاب مهاباد یک روزنامه‌نگار کُرد ساکن این شهر را به ٤ سال، حبس تعزیری محکوم کرد.

شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب مهاباد "قاسم احمدی" روزنامه‌نگار کُرد را به ٤ سال، حبس تعزیری محکوم کرد.

این روزنامه‌نگار کُرد روز چهارشنبه شانزدهم اسفندماه سال ١٣٩١، توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در مهاباد بازداشت و پس از شانزده روز با تودیع وثیقه‌ی ٥٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

قاسم احمدی یکی از فعالین دانشجویی و همچنین سردبیر فصلنامه‌ی دانشجویی "روژف" بود که در دانشگاه تهران منتشر می‌شد، این فصلنامه در بیستم فروردین ماه سال ١٣٩٠، توسط مسئولان امور فرهنگی دانشگاه تهران توقیف شددر ادامه‌ی بازداشت روزنامه‌نگارن کُرد، "مسعود و خسرو کُردپور"، در روزهای هفدهم و نوزدهم اسفندماه سال ١٣٩١، توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در مهاباد بازداشت شدند.

بر اساس آمارهای ثبت شده تنها در اسفندماه سال ١٣٩١، ٦٦ شهروند کُرد توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران، بازداشت شده‌اندبر اساس این آمار(16) تن از این بازداشت‌شدگان فعالان فرهنگی و روزنامه‌‌نگاران کُرد بودند، که توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت شده‌اند (1)


محکومیت یک فعال کارگری در سنندج به حبس تعلیقی

حامد محمودی‌نژاد، عضو کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری از سوی دادگاه انقلاب سنندج به یک سال حبس تعلیقی به مدت پنج سال، محکوم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، حامد محمودی‌نژاد به "فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی" متهم شده است دادگاه انقلاب سنندج همچنین شریف ساعدپناه، فعال کارگری و عضو اتحادیه‌ آزاد کارگران ایران را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

این فعال کارگری اسفند سال گذشته بازداشت و به مدت(19) روز زندانی بود.

دادگاه انقلاب سنندج پیش از این شریف ساعد پناه را به اتهام عضویت در اتحادیه آزاد کارگران ایران به شش ماه حبس تعزیزی محکوم کرده بود. حکم حبس تعزیری این فعال کارگری به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده است.

دادگاه انقلاب سنندج پیش از این شریف ساعد پناه را به اتهام عضویت در اتحادیه آزاد کارگران ایران به شش ماه حبس تعزیزی محکوم کرده بود حکم حبس تعزیری این فعال کارگری به دادگاه تجدیدنظر ارسال شده است(3)


کولبران کرد

بازداشت ١٠ کولبر کُرد در منطقه‌ی اورامانات

به دنبال بازگشایی نقطه‌ی مرزی شهرستان سروآباد از توابع استان کُردستان، نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران ١٠ کولبر کُرد را در این مرز بازداشت کردند.

روز دوشنبه چهاردهم مردادماه، در نتیجه‌ی حمله‌ی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به کولبران کُرد در نقطه‌ی مرزی شهر سروآباد واقع در روستای "درکی" و "دَمَیو"، ١٠ تن از آنها بازداشت و به زندان منتقل شدند.

اسامی ٨ تن از کولبران کُرد بازداشت شده را به شرح زیر شد "ملا سلمان محمدیان فرزند سلام، مؤمن عباسی فرزند امین، عادل حسنی فرزند عزیز، سلام قادرنژاد فرزند قاسم، اسحن محمودی فرزند سبحان، نذار محمودی فرزند جمال، بایزید و کاروان فرزند کامیل

گفته می‌شود نیروهای نظامی این کولبران کُرد را مورد ضرب و شتم قرار داده و اجناس آنان را نیز توقیف کردند

تا لحظه‌ی انتشار این خبر این ١٠ کولبر کُرد در بازداشت نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران می‌باشند.

 گفته می‌شود این نقطه‌ی مرزی که چند ماه پیش توسط نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران بسته شده بود حدود یک هفته پیش بازگشایی شده است

در همین رابطه نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران چند روز پیش ١٣٢، کولبر و کاسبکار کُرد را در نقطه‌ی مرزی شهرستان "خوی" با اقلیم کُردستان عراق بازداشت کردند.

به علت عدم وجود منابع اقتصادی و همچنین نبود سرمایه‌گذاری‌های دولتی در مناطق کُردنشین ایران، شهروندان کُرد این مناطق برای امرار معاش و تأمین مایحتاج زندگی خود و خانواده‌هایشان به کار پر خطر کولبری و کاسبی در مرزها روی آورده‌اند و با خطر مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند(1)


فاش‌شدن چگونگی بازداشت ١٠ کولبر کُرد در منطقه‌ی سروآباد

در حال حاضر مشخص شده است که دوتن از اهالی روستای "درکی" به نامهای "س.ک" فرزند محمد

 و/س.م.. فزند ناصر با پاسگاه ژالانه" همکاری کرده و در دستگیری این کولبران نقش داشته‌اند.

به گفته‌ی یک منبع مطلع، اهالی روستای "درکی" این دو فرد وابسته به رژیم را فرا خوانده و به آنها گفته‌اند که باید دست از کار ناشایست خود بر دارند، اما این دو نفر با مردم مقابله کرده و در پاسگاه ژالانه از ٦ نفر شکایت کرده‌اند شماری از این کولبران به صورت موقت و با تودیع وثیقه از زندان آزاد شده‌اند.

این کولبران کُرد از سوی نیروهای نظامی رژیم درهنگام بازداشت مورد ضرب وشتم قرار گرفته و همچنین کلیه‌ی اجناس آنها توقیف شده بود(2).


زندانیان سیاسی

اعتصاب دو زندانی سیاسی کُرد در زندان مرکزی مهاباد

دو زندانی سیاسی کُرد در زندان مرکزی مهاباد، دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت وخیم جسمانی بسر می‌برند..

دو زندانی سیاسی کُرد در زندان مرکزی شهرستان مهاباد، پانزدهم مردادماه ١٣٩٢ از ساعت ١١:٣٠ دقیقه به وقت تهران، اعتصاب غذای خود را اعلام نموده‌اند

قاسم رحیمی‌آذر" و "جلال ناصری"، دو زندانی سیاسی کُرد در تاریخ شانزدهم اسفندماه ١٣٨٩، بدون هیچ دلیل و مدرک مستندی به اتهام "همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزیسیون ایران" بازداشت شده و به مدت ٦٥ روز در زندان بوده‌اند و سپس با تودیع وثیقه ٧٠ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شده‌اند.

در همین رابطه، مورخه‌ی نوزدهم مهرماه سال ١٣٩٠، دادگاه انقلاب رژیم در شهر مهاباد به ریاست قاضی "جوادی‌کیا"، قاسم رحیمی‌آذر را به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزیسیون ایران، به ٨ سال زندان و جلال ناصری را نیز به ٥ سال زندان محکوم کرد.

دادگاه تجدیدنظر استان ارومیه، حکم این دو شهروند را به ٤ سال زندان تعزیری و استفاده از کلیه‌ی تسهیلات زندان کاهش داد و در حال حاضر نیز، مدت (25) ماه است که در زندان شهرستان مهاباد در حال سپری نمودن حکم خود هستند این در حالی است که این دو زندانی سیاسی، تاکنون از هیچ گونه تسهیلاتی استفاده ننموده و برای استفاده از تسهیلات زندان، همواره با مخالفت اداره‌ی اطلاعات رژیم مواجه می‌شوند.

همچنین تیرماه سال جاری، مدیر کل زندانیان استان ارومیه، در مراجعه به زندان مرکزی ارومیه در جمع زندانیان گفته بود: "یکصد و ٢٠ نفر از زندانیانی را که نیمی از مدت محکومیت خود را سپری نموده‌اند، جدا کرده و در اسرع وقت به کارهای آنها رسیدگی خواهد شد و استفاده از تسهیلات شامل حال آنان شده و بدون هیچ قید و شرطی از زندان آزاد خواهند شد

جلال ناصری" و "قاسم رحیمی‌آذر"، جزء یکصد و ٢٠ نفری هستند که از سوی مدیر کل زندان استان ارومیه و زندان مهاباد و قاضی ناظر زندانیان، استفاده از تسهیلات برای آنان مورد موافقت واقع شده است اما پس از دو هفته، اداره‌ی اطلاعات رژیم با آنها مخالفت کرده و برای استفاده از این تسهیلات ممانعت بعمل می‌آورد..

این در حالی است که وضعیت جسمانی این دو زندانی سیاسی در شرایط نامطلوبی قرار دارد و جان آنان در خطر است.

قاسم رحیمی‌آذر" در زندان به بیماری واگیردار "سل" مبتلا شده است و "جلال ناصری" نیز کم بینا شده است(2)


رجایی‌شهر کرج/ انتقال ١٥ زندانی اهل‌سُنت به دیگر زندان‌های ایران

انتشار آمار زندانیان کُرد پیرو اهل سنت در رجایی‌شهر کرج، موجب انتقال برخی از آنان به دیگر زندان‌ها در مناطق کُردنشین ایران شده است.

اداره‌ی زندان‌ها و با دستور دستگاه قضایی طی اقدامی تعدادی از زندانیان اهل سنت زندان رجایی‌شهر کرج را به دیگر زندان‌ها به ویژه در مناطق کُردنشین غرب کشور منتقل کردند.

یک منبع مطلع از زندان رجایی‌شهر کرج ضمن تأیید این خبر گفت: کاهش دادن آمار زندانیان اهل سنت در رجایی‌شهر کرج مربوط به فعالیت رسانه‌ای روزهای اخیر و انتشار گزارشاتی از وضعیت بسیار نامناسب این زندانی‌ها می‌باشد وی افزود: "رژیم با انتقال دادن فعالان اهل سنت زندان رجایی‌شهر به نقاط مختلف ایران قصد تضعیف همبستگی و یکپارچگی آنان و همچنین با ایجاد فشار روحی ـ روانی و آزار آنان توسط زندان‌بانان و زندانیان شرور در پی محدود کردن آنان از وضعیت یکدیگر است گفته می‌شود اجرای حکم اعدام "شش زندانی کُرد سُنی‌مذهب به نام‌های حامد احمدی، کمال مولایی، صدیق محمدی، سیدهادی حسینی، جهانگیر و جمشید دهقانی قریب‌الوقوع است روز چهارم مردادماه امسال، بهمن احمدی امویی روزنامه‌نگار وابسته به جنبش سبز نامه‌ای را از داخل زندان رجایی‌شهر کرج منتشر نمود که در آن به حبس ١٦٥ زندانی کُرد پیرو اهل سنت در این زندان اشاره کرده بود پیشتر آژانس خبررسانی کُردپا در راستای اطلاع‌رسانی از اوضاع نامناسب زندانیان اهل سنت رجایی‌شهر کرج و نیز تقسیم‌بندی زندانیان کُرد به سلفی‌های وابسته به القاعده از سوی بهمن احمدی امویی، گزارشی را بهمراه گفت‌گوی یک منبع مطلع از زندان رجایی‌شهر کرج منتشر کرد.

این منبع با رد ادعای بهمن امویی گفت: "هر چند این گزارش با چراغ سبز وزارت اطلاعات بوده اما نشان دهنده‌ی بی‌اطلاعی ایشان از موضوع اخیر است و در حال حاضر ١٠٦ نفر از فعالین سیاسی مذهبی کُرد به دلیل دفاع از توهین به دین و مقدسات خود که در دوره‌ی ٨ ساله‌ی احمدی‌نژاد به اوج رسیده بود در زندان هستند و برخلاف ادعای امویی اینان مبلیغین دین بوده و هیچ اقدام خشونت‌بار و تروریستی انجام نداده‌اند".

 هم اکنون بیش از ١٥٠ نفر فعال مذهبی سیاسی اهل سنت غرب کشور در زندان‌های مختلف ایران بسر می‌برنددی‌ماه سال ٩١ شش نفر از فعالین مذهبی اهل سنت به نام‌های بهرام احمدی، اصغر رحیمی، هوشیارمحمدی، محمدظاهر بهمنی، کیوان زندکریمی و بهنام رحیمی را در قزل‌حصار به دار آویخت که جسد آنان تاکنون به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده است(1).


محکومیت یک زندانی سیاسی کُرد به ٢٧ سال زندان

 یک زندانی سیاسی کُرد در دادگاه انقلاب رژیم در شهر سنندج، به تحمل ٢٧ سال زندان محکوم گردید.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، "منصور زردویی" زندانی سیاسی کُرد در دادگاه انقلاب رژیم در شهر سنندج، به تحمل ٢٧ سال زندان محکوم گردید و پس از آن به زندان شهرستان پاوه منتقل شده است.

منصور زردویی" ٢٨ ساله، ساکن روستای "الک" از توابع شهرستان کامیاران بوده که در دومین جلسه دادگاهی خود در دادگاه انقلاب شهر سنندج به اتهام "همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف رژیم" و "اقدام علیه امنیت ملی" به تحمل ٢٧ سال زندان محکوم گردیده است.

منصور زردوی" در اواخر پاییز سال ١٣٩٠ توسط نیروهای اطلاعاتی رژیم در کامیاران بازداشت و پس از مدتی به اطلاعات رژیم در سنندج منتقل گردید.

این فعال سیاسی کُرد، مدت ٣ ماه در بازداشت‌گاه اداره اطلاعات شهر سنندج تحت بازجویی و شدیدترین شکنجه‌ها بودە است(2)


انور حسین‌پناهی از زندان سنندج آزاد شد

انور حسین پناهی" زندانی سیاسی کُرد پس از گذشت ٦سال با تودیع وثیقه، موقتاً از زندان آزاد شد.

امروز دوشنبه بیست و یکم مردادماه "انور حسین پناهی" زندانی سیاسی کُرد پس از گذشت ٦ سال با تودیع وثیقه، موقتاً از زندان آزاد گردید.

در همین رابطه، "امجد حسین پناهی"، برادر این زندانی سیاسی گفته است:" این فعال سیاسی ابتدا به اعدام محکوم شده بود اما این حکم به دلیل اعتراض نهادهای دفاع از حقوق بشر به ٦ سال حبس تعزیری کاهش یافت و در حالی که تنها ٣ ماه از تحمل حبسش باقی مانده است، با تودیع وثیقه موقتاً از زندان آزاد شد"

"انور حسین پناهی" برای نخستین بار در آبان‌ماه سال ١٣٨٦ توسط نیروهای امنیت حکومت اسلامی ایران بازداشت و مدت ٦ ماه در اداره‌ی اطلاعات قروه بود و سپس در اواخر بهار ١٣٨٧ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست "قاضی حسن بابایی" به اتهام "محاربه و اقدام علیه امنیت ملی"‌به اعدام محکوم گردید(1).


بازداشتها

بازداشت یک شهروند کرد در شهرستان دهگلان

یک شهروند کرد اهل شهرستان دهگلان به نام "علی خالدیان" توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران بازداشت شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه‌شنبه 15 مرداد (1392) یک شهروند کرد اهل شهرستان دهگلان به نام علی خالدیان" توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدتا زمان انتشار این خبر، دلیل بازداشت این شهروند کرد، از سوی سازمان‌های امنیتی رژیم اعلام نشده است، اما بر اساس گزارش منابع خبری علی خالدیان" به اتهام اقدام علیه امنیت ملی" بازداشت شده است..

 از ابتدای ماه جاری تا کنون، ٢٧ شهروند کرد بازداشت شده‌اند.

 ١٧ نفر از بازداشت‌شدگان به "اتهام امنیتی و فعالیت سیاسی" و ١٠ نفر دیگر نیز "کولبر" بوده و در هنگام

کولبری در مرزهای کُردستان ایران توسط نیروهای رژیم بازداشت شده‌اند(2)


منابع:

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1249
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy